انبارداری 

کالاها  

شما جهت خرید و فروش کالا ، ابتدا باید کالاهای خود را تعریف کنید. در این سیستم به هر کالا یک کد منحصر به فرد تخصیص می یابد که سیستم از آن پس با آن کد کار خواهد کرد.

برای مشاهده فرم کالاها از منوی میز کار و یا از منوی درختی مسیر انبارداری / کالاها می توانید استفاده نمایید . 

پس از انتخاب عنوان کالاها ، لیستی از کالاهای موجود مانند شکل زیر به شما نمایش داده خواهد شد. همانگونه که در تصویر مشاهده می کنید امکاناتی در این فرم قرار داده شده از جمله : ایجاد و تغییر کالاها، رؤیت گردش کالا، رؤیت گروه های کالا، ایجاد و تغییر گروه های کالا، لیست انبارهای فعال، جزئیات اطلاعات ثبت شده هر کالا، رؤیت موجودی هر کالا به تفکیک انبارها، گروه بندی (ایجاد، تغییر، مشاهده و جستجو بر اساس گروه خاص) ، گزارش لیست کالاها و... به علاوه برای نمایش لیست کالاها حالت های نمایش دیگری نیز وجود دارد که برای تغییر آن به منوی امکانات / تنظیمات سیستم / تنظیمات انبارداری / نحوه نمایش لیست کالاها مراجعه نمایید، حالت پیش فرض برنامه برای نمایش لیست کالاها به صورت تصویر زیر می باشد که در صورتی که نیاز داشتید می توانید از حالت های دیگر استفاده نمایید.

 

ضمناً در لیست کالاها در صورتی که تب کلیه انبارها انتخاب شده باشد موجودی به صورت سرجمع تعداد کالاها در همه انبارها نشان داده می شود و در صورتی که انبار خاصی انتخاب شده باشد موجودی آن کالا در همان انبار نشان داده می شود.

فیلم راهنمای قسمت کالاها از طریق لینک زیر قابل مشاهده است:

https://www.aparat.com/v/6cxry

 ایجاد کردن کالا

جهت ایجاد کردن یک کالای جدید کافی است روی دکمه ایجاد کلیک و یا کلید   “Insert”را بزنید. فرم زیر نمایش داده خواهد شد.طبق شماره های درج شده بر روی تصویر توضیحات فرم را مشاهده می نمایید.    

 مشخصات اصلی کالا 

 

 

1 - ابتدا گروه کالا را از لیست انتخاب کنید. با این کار شما به سیستم می گویید که این کالا زیر مجموعه کدام گروه قرار می گیرد.

2- برای کد کالا در صورتی که در تنظیمات گروه کالا ایجاد کد اتوماتیک را تیک دار کرده باشید کد به صورت اتوماتیک در محدوده ای که مشخص شده، از آخرین کد ایجاد می شود در غیر اینصورت می توانید آن را وارد نمایید. توجه داشته باشید که کد کالا نباید تکراری باشد.

3 - با توجه به عدم استفاده از  کارکترهای غیر مجاز از قبیل ( ، )( ;)( : )( := )(=) نام کالا را وارد کنید.

4 - واحد سنجش آنرا از لیست انتخاب کنید(جهت مشاهده واحد سنجش بر روی دکمه    مقابل واحد سنجش کلیک نمایید که در صورت نیاز به استفاده از تبدیل واحد می توانید روی دکمه روابط کلیک کرده و از طریق کلید ایجاد تبدیل واحد جدید برای این کالا تعریف کنید به طور مثال هر 12 عدد 1 جین)

5 در صورتی که کالای شما علاوه بر کد کالا کد فنی نیز دارد شما می توانید در این قسمت آن را ذخیره نمایید.

6 فی اول دوره در این قسمت نمایش داده می شود (در صورتیکه کالایی از سال مالی قبل در سال مالی جاری ایجاد شده باشد فی اول دوره به صورت خودکار بر اساس ارزش ریالی کالا در فاکتور اول دوره، نمایش داده می شود)

7-  کاربر در این قسمت می توانید فی  فروش را برای کالا تعیین نماید، در صورتی که آیتم قیمت فروش را تکمیل کنید، در هنگام فروش کالا قیمت فروش پیشنهاد شده وارد می شود همچنین سیستم این امکان را برای کاربر گذاشته است که برای یک کالا نسبت به نوع فروش های متفاوت مبالغ پیش فرض متفاوتی را نیز داشته باشد. جهت این کار همانگونه که در تصویر مشاهده می کنید بر روی دکمه    کنار فی فروش کلیک کرده تا لیست قیمت فروش کالا جهت وارد نمودن قیمت های متفاوت بازشود.

 

8- در صورتیکه چک باکس را تیک دار نمایید فی فروش تعریف شده برای کالا (که در قسمت 7 توضیح داده شد) در فاکتور ثابت می شود و کاربر نمی تواند آن را تغییر بدهد.

9- در این قسمت امکان تعریف قیمت پایه برای کالا وجود دارد که برای واحدهای  ارزی استفاده می شود .

10- امکان انتخاب واحد ارزی مورد نظر برای قیمت پایه کالا در این قسمت وجود دارد (برای تعریف واحدهای  ارزی از مسیر انبارداری / اطلاعات پایه/ واحدهای ارزی) استفاده نمایید.

11-در این باکس کل موجودی کالا نمایش داده می شود.

12- اگر این باکس تیک دار باشد موجودی کالا کنترل می شود که به مقدار منفی نرسد (در صورتی این فیلد تأثیر گذار است که آیتم کنترل موجودی در تنظیمات سیستم / تنظیمات انبارداری تیک دار باشد اگر تنظیمات سیستم که به صورت کلی است تیک دار نباشد، تیک دار بودن کنترل موجودی کالا چک نمی شود)

درصورتی که این خاصیت فعال نباشد و موجودی کالایی منفی شود ، باید بررسی شود که طی چه گردشی موجودی کالا منفی شده است مثلا فاکتور خرید یا رسیدی ثبت نشده یا فروش و حواله اضافی انجام شده است.

13- شماره های 16،15،14،13 به ترتیب مقدار حداقل ، حداکثر ، تعداد رزرو و نقطه سفارش مربوط به کالا می باشد. بعد از وارد کردن این اطلاعات می توان تنظیم کرد که برای کنترل تعداد ورودی ها و خروجی های کالا، اخطاری به جهت تعداد حداقل و حداکثر نمایش داده شود، فعال سازی آن از منوی امکانات / تنظیمات سیستم / تنظیمات انبارداری امکان پذیر است همچنین می توانید گزارش کالاهایی که به نقطه سفارش رسیده اند را تهیه نمایید . با پر کردن مقدار رزرو نیز امکان فروش یا حواله وقتی که میزان موجودی به این مقدار برسد از کالا گرفته می شود.

17- با کلیک راست در این باکس می توانید عکس مربوط به کالا را اضافه یا حذف نمایید که در مسیر شبکه دخیره می گردد.

18 شماره 18 مربوط به اطلاعات آدرس کالاست در صورتیکه فقط یک انبار داشته باشید می توانید در فیلد آدرس اطلاعات مربوط به آدرس فیزیکی کالا را وارد نمایید در صورتی که کالای شما در چندین انبار وجود داشته باشد با کلیک بر روی دکمه    می توانید آدرس کالا به تفکیک انبارها را وارد نمایید که درتصویر زیر نمایش داده شده است. 

لازم بذکر است در صورتی که بخواهید بیش از یک مورد برای فی فروش یا آدرس کالا وارد کنید جهت باز شدن فرم لیستی آنها می بایست ابتدا کالای منظور ایجاد گردد سپس دکمه   فعال می گردد.

 

 

  

 

 19 در شماره 19 می توان توضیحات مربوط به کالا را وارد نمود.

20 در شماره 20 می توانید به کالای مورد نظرتان کد حساب اختصاص بدهید کالاهایی که برای خرید و فروش تعریف می کنید به طور معمول نیازی به وارد کردن کد حساب ندارند این قسمت برای کالاهایی استفاده می شود که نیاز داشته باشید در سند مربوط به فاکتور خرید و فروش به اندازه مبلغ کالا، به حساب کد حساب کالا، مبلغی سند بخورد.

به عنوان مثال برای کالایی مانند هزینه حمل می توان کدینگ حساب اختصاص داد که در سند فاکتور فروش به اندازه مبلغ کالا، کد حساب هزینه حمل بستانکار می شود.

توجه : در مواقعی که می خواهید کنترل موجودی یک کالا که غیر فعال است را فعال کنید باید به این نکته توجه داشته باشید که موجودی فعلی آن نباید منفی باشد.

در آخر جهت ثبت روی دکمه ایجاد کلیک و یا کلید  “ F3” را بزنید.

کالای مورد نظر به لیست کالاها اضافه می شود.

تب اطلاعات بارکد کالا 

در این سیستم شما می توانید با استفاده از بارکد عملیات مربوط به ورود و خروج کالا را به سهولت پیگیری کنید. قبل از اینکه بخواهید از امکانات بارکد استفاده کنید ابتدا باید برای هر کالا بارکد را معرفی نمایید. در زمان ایجاد کالا و یا پس از ایجاد روی قسمت بارکد کلیک کنید. در قسمت بارکد کالا، بارکد مورد نظررا وارد کنید. با وارد کردن آن در قسمت مربوطه تصویر بارکد وارد شده نمایش داده می شود.

 هم چنین با دکمه F2 کد کالا به عنوان بارکد نیز درج می شود.

پس از نمایش بارکد می توانید با دابل کلیک روی آن ، بارکد را به قسمت چاپ منتقل کنید

"دریافت تعداد هنگام ثبت در فاکتور" این امکان را به شما می دهد که قبل ثبت شدن کد بارکدخوان بتوانید تعداد مربوطه را با کیبورد وارد نمایید.

آیتم "این کالا نیاز به چاپ بارکد ندارد" باعث می شود این کالا از چاپ مستثنی شود.

"تعداد در بسته" این امکان را به شما می دهد که بتوانید بارکدی جهت بسته این کالا به همراه تعداد موجود در هر بسته تعریف کنید تا در صورت خواندن بارکد بسته ، به همان تعداد از کالا انتخاب شود.

 

توجه: امکان تعریف بارکد تکراری در سیستم وجود ندارد.

در صورتی که کالای شما بارکد داشته باشد(شرکت سازنده روی کالا بارکد زده باشد) نیازی به تعریف بارکد جدید نخواهید داشت واز همان بارکد می توانید استفاده کنید. فقط کافی است که مشخصات آن را برابر مرحله قبل وارد کنید و در قسمت بارکد کلیک نمایید و با استفاده از بارکد خوان بارکد کالا را بخوانید. اما در صورتی که کالای شما بارکد نداشته باشد، در این سیستم امکاناتی فراهم شده تا بتوانید بارکد را تعریف و چاپ کنید.

پس از تعریف بارکد جهت چاپ بارکد بر روی شکل بارکد دابل کلیک نمایید که در قسمت چاپ قرار بگیرد سپس در قسمت چاپ بارکد تعداد مورد نظر را وارد نمایید و بر روی دکمه ارسال جهت چاپ کلیک کنید. لازم به ذکر است که شما با این کار تعداد بارکد مورد نظر را به صف چاپ فرستاده اید(طبق شماره های درج شده بر روی تصویر).

شما می توانید ابتدا هر تعداد بارکد از هر کالا را که می خواهید برابر مراحل ذکر شده، جهت چاپ ارسال کنید و در نهایت جهت چاپ کافی است دکمه چاپ بارکد کلیک نمایید که با شماره 6 مشخص شده است و یا از منوی گزارشات/گزارشات انبار داری/ چاپ بارکد را انتخاب کنید، فرمی برابر شکل زیر نمایش داده می شود.

 

 

شما در این فرم می توانید اندازه کاغذی که می خواهید بارکد بر روی آن چاپ شودرا انتخاب کنید. سپس با توجه به طول بارکد انتخابی می توانید طول و عرض بارکد را مشخص کنید تا سیستم بتواند تشخیص دهد که در کاغذ انتخابی چه تعداد بارکد می تواند چاپ کند. پس از انجام تنظیمات بر روی دکمه چاپ کلیک کنید. که در صورت نصب برنامه Bartenderپیش نمایش چاپ بارکدها روی این برنامه نمایش داده می شود که از طریق آن می توانید چاپ بارکدها را مدیریت کنید.(  راه اندازی برنامه Bartender )

لازم به ذکر است که پس از چاپ، جهت خالی شدن صف چاپ بارکد باید جهت چاپ های بعدی بر روی دکمه حذف کلیه اطلاعات بارکدها کلیک کنید تا اطلاعات چاپ شده حذف شوند و شما بتوانید جهت سری جدید از آن استفاده کنید. در غیر اینصورت به ازای هر بار چاپ اطلاعات قبلی نیز چاپ خواهد شد.

پس از تعریف بارکدها و چاپ آنها، اگر نیاز است که در فاکتورهای خرید وفروش از آنها استفاده شود. ابتدا فاکتور خرید وفروش خود را ایجاد نموده و سپس وارد آن شوید از قسمت منوها، عنوان بارکد را انتخاب کنید.کافی است شما کد کالای مورد نظر را با استفاده از دستگاه بارکد خوان وارد کنید. با این کار کالای مورد نظر به لیست فاکتور اضافه می گردد.

تب اطلاعات سایر کالا 

در این قسمت اطلاعات متفرقه کالا قابل تنظیم و تعریف است که در تصویر زیر موارد آن را مشاهده می کنید.

آیتم شماره 1: با فعال کردن این آیتم و وارد نمودن درصد تخفیف به هنگام ثبت فاکتور فروش تخفیف وارد شده در فاکتور تأثیری روی این کالا ندارد و تخفیف این کالا از این آیتم محاسبه می شود.

آیتم شماره 2: با فعال کردن این آیتم و وارد نمودن درصد تخفیف به هنگام ثبت فاکتور خرید تخفیف وارد شده در فاکتور تأثیری روی این کالا ندارد و تخفیف این کالا از این آیتم محاسبه می شود.

آیتم شماره 3: با فعال کردن این آیتم ، این کالا مشمول محاسبات کالای حسابداری نمی شود به طور مثال شامل محاسبات ارزش افزوده نمی شود.

آیتم شماره 4: با فعال کردن این آیتم این کالا در محاسبه پورسانت ویزیتور وسایر محاسبات ویزیتوری دخیل نمی شود.

آیتم شماره 5: امکان وارد کردن کالای تکراری در فاکتور با این گزینه کنترل می شود.

آیتم شماره 6: این گزینه حداکثر زمان تسویه این کالا را تعیین می کند که در گزارشات برنامه قابل رؤیت است.

آیتم شماره 7 و 8: این آیتم ها در فاکتور درج می شوند تا بین فروشنده و خریدار ذکر شده و تأکید شده باشد.

آیتم شماره 9: اگر آیتم دریافت نام هنگام ثبت در فاکتور را تیک دار نمایید  پس از انتخاب کد کالا، می توانید نام کالا را تغییر دهید یا نام دیگری وارد نمایید. که در این صورت در چاپ فاکتور مربوطه نام کالای اصلی نمایش داده نمی شود و نام تغییر یافته مشاهده می گردد.

لازم بذکر است جهت استفاده از این امکان میبایست دسترسی های زیر مهیا شده باشد:

1- انبارداری / کالاها / اضافه / امکان ثبت کالاي شرحي : جهت کنترل امکان فعال سازی آیتم شماره 9 برای کالای جدید

2- انبارداری / کالاها / تغییر / امکان ثبت کالاي شرحي : جهت کنترل امکان تغییر آیتم شماره 9 برای کالای موجود

3- خرید و فروش / دسترسی به فاکتور / امکان ثبت کالای شرحی : جهت کنترل امکان استفاده از این امکان به هنگام ثبت فاکتور

عناوین فیلدهای سایر اطلاعات کالا که در قسمت  فیلدهای سایر اطلاعات کالاها در مورد تعریف آن ها توضیح داده شده در قسمت عنوان فیلد نمایش داده می شوند که شما می توانید با توجه خصوصیات منحصر به فرد هر کالا به هر یک مقدار لازم را اختصاص بدهید. برای ثبت مقدار برای عنوان "نام تجاری کالا" که در تصویر زیر می بینید بر روی سطر مورد نظر کلیک نمایید، نشانگر در قسمت مقدار قرار می گیرد و می توانید مقدار مورد نظر را وارد نمایید و با انتخاب دکمه  “ENTER” این مقدار دخیره می شود.

 

تب وضعیت خرید و فروش

این تب خلاصه ای از وضعیت خرید و فروش کالا را تا این لحظه به ما نشان می دهد.

تب آمار خرید / فروش

این تب وضعیت خرید و فروش کالا را تا این لحظه به صورت نمودار به ما نشان می دهد.

تب آمار FIFO

این تب آمار ورود و خروج کالا را به صورت نمودار به ما نمایش می دهد

تب سود و زیان کالا

این تب اطلاعات ریالی کالا را به ما نمایش می دهد که می توان با زدن کلید "محاسبه ارزش کالا" این اطلاعات را بروز کرد.

تغییر مشخصات کالا 

جهت تغییر مشخصات کالا ابتدا کالای مورد نظر را انتخاب کنید. در صورتی که تعداد کالاهای شما زیاد است می توانید جهت یافتن کالای مورد نظر خود، جستجو کنید (جستجوی کالای مورد نظر) تا کالای خود را بیابید.

پس از انتخاب کالا ، روی دکمه تغییر کلیک و یا کلید  ” Enter”  را بزنید و یا اینکه روی کالای انتخاب شده دابل کلیک کنید. پس از این کار پنجره ای باز می شود که مشخصات فعلی کالا به شما نمایش داده می شود و شما می توانید مشخصات مورد نظر خود را تغییر دهید.

در نهایت جهت ذخیره اطلاعات روی دکمه ثبت کلیک و یا کلید  ” F3”را بزنید.

 

نکته: در صورت استفاده از عملیات تبدیل واحد به هیچ عنوان تغییر واحد سنجش کالای مرتبط انجام نشود. ضمناً تغییر واحد سنجش کالای گردش دار امکان پذیر نیست بعنوان مثال در تصاویر زیر کالای با کد 404-100009 که هیچ گردش و موجودی ندارد آیتم واحد سنجش آن فعال و قابل تغییر است ولی در تصویر بعدی کالای با کد 2-100003 که دارای گردش و موجودی است نمی توان واحد سنجش آن را تغییر داد.

 

 

 

لازم بذکر است در صورتی که تبدیل واحد استفاده نشده بود و بخواهید واحد سنجش کالای گردش داری را تغییر دهید می توانید مراحل زیر را طی نمایید:

1- کالایی جدید با کد جدید و واحد سنجش جدید ولی با همان نام کالای مورد نظر ایجاد نمایید.

2- از آیتم امکانات / عملیات ویژه / عملیات انبارداری / تغییر کد کالا گردش کالای مورد نظر را به کالای جدید انتقال دهید.

3- حال می توانید از کالای جدید که واحد سنجش جدید دارد و حاوی گردش کالای قبلی است استفاده نمایید. ضمناً در صورتی که بخواهید علاوه بر نام کالا کد کالاهم همان کد قبلی باشد می توانید پس از مرحله 2 واحد سنجش کالای قدیمی را به واحد مورد نظر تغییر دهید و مجدد با استفاده از آیتم تغییر کد کالا گردش را از کالای جدید به کالای قدیم برگردانید.

حذف کالا 

جهت حذف کالا کافی است کالای مورد نظر را انتخاب کرده و برروی دکمه حذف کلیک و یا اینکه کلید ”Delete”را بزنید. در جواب سؤال «آیا اطلاعات حذف شود؟» بلی را انتخاب تا کالای مورد نظر حذف شود.

تذکر : کالاهایی که گردش دارند قابل حذف نیستند. جهت حذف این گونه کالاها ابتدا باید تمام خرید و فروشهای کالای مورد نظر را حذف کنید تا بتوانید کالا را حذف نمایید.

 

مرتب سازی 

در صورتی که بخواهید اطلاعات بر اساس آیتم مورد نظر مرتب باشد کافی است روی عنوانی را که می خواهید مرتب شود کلیک کنید. با کلیک اول اطلاعات بصورت صعودی و در صورت کلیک مجدد، نزولی مرتب خواهد شد.    

 

 

جستجوی کالای مورد نظر 

جهت جستجوی کالای مورد نظر ابتدا روی کادر مشخص شده جستجو، کلیک کنید و سپس تمام یا بخشی از اطلاعات کالای مورد نظر را وارد کنید. در صورتی که آیتمی مطابق آن یافت شود، در لیست به شما نمایش داده خواهد شد. جهت برگشت به حالت اول، کافی است کادر مورد نظر را خالی کنید.

 نمایش کالاهای گروه خاص 

جهت محدود کردن لیست کالاهای نمایش داده شده به گروه خاص کافی است روی آیتم انتخاب گروه کالا کلیک کرده و گروه مورد نظر را انتخاب کنید. با این کار لیست کالاها براساس گروه مورد نظر شما فیلتر خواهد شد.

 

 

ذخیره عکس جهت کالاها 

شما می توانید برای هر کالا یک عکس ذخیره کنید تا هنگام رؤیت مشخصات کالا عکس آن را هم رؤیت کنید. برای این کار 2 روش وجود دارد: 

 

 

1- عکس مورد نظر خود را در شاخه Picture مسیری را که برنامه را نصب کرده اید کپی کنید. و نام آنرا برابر کد کالا تغییر دهید.

مثلاً اگر کد کالای شما 1001 است نام عکس هم باید همان 1001 باشد.

 

توجه: فرمت عکسها باید jpg باشد.

 

2- فرم مشخصات کالا را باز کنید. روی کادر عکس راست کلیک نمایید و عکس را انتخاب کنید.با این کار عکس انتخاب شده در کادر مخصوص خود قرار می گیرد. 

نمایش عکس به صورت تمام صفحه 

جهت این کار کافی است که روی عکس دبل کلیک کرده تا عکس بصورت تمام صفحه به شما نمایش داده شود.

 نمایش آیتم های دلخواه در لیست کالاها 

در مواقعی که می خواهید آیتمهای نمایش داده شده توسط سیستم مانند : کد کالا ، نام کالا و . . . را تغییر دهید برابر دستورالعمل زیر عمل کنید:

برروی  دکمه   در گوشه صفحه کلیک کنید. در پنجره ای که باز می شود آیتم هایی را که می خواهید نمایش داده شوند را تیک دار کنید.

 

توجه : این تنظیمات فقط برای کاربر اعمال می شود و دیگر کاربران در صورت نیاز، باید این بخش را برای خود تنظیم کنند.

 رؤیت گردش 

جهت رؤیت کاردکس کالا ابتدا کالای مورد نظر را انتخاب و روی دکمه رؤیت گردش کلیک کنید (در تصویر فرم کالاها با شماره 7 مشخص شده است). در پنجره ای که باز می شود اطلاعات درخواستی را تکمیل کنید.

جهت رؤیت نتیجه، روی دکمه تأیید کلیک کنید تا گردش کالای مورد نظر را رؤیت کنید.

 

 لیست کالاها 

وقتی بر روی دکمه لیست کالاها (که در فرم کالا ها با شماره 8 مشخص شده) کلیک کنید. در فرمی که باز می شود در صورتی بخواهید لیست کالاهای گروه خاصی را ببینید در روی قسمت (1) کلیک کرده و گروه مورد نظر را انتخاب کنید. 

 

 

 

اگر می خواهید محدوده خاصی از کالاها را لیست کنید کافی است در قسمت کد کالا محدوده مورد نظر را وارد کنید. مثلاً در قسمت از کد، 1001 ودر قسمت تا کد، 2001 را وارد کنید. کلیه کالاها در این محدوده نمایش داده خواهد شد. اگر گروه کالایی را انتخاب کرده اید و می خواهید حالا کلیه گروهها را لیست کنید کافی روی قسمت (1) کلیک کنید و کلید  “Delete” را بزنید. در بخش نام کالا می توان قسمتی از شرح کالا را وارد نمایید. با این کار لیست کالا هایی که شرح مورد نظردر آنها موجود می باشد نمایش داده می شود. 

دکمه انتخاب گروه بندی که در فرم لیست کالاها مشاهده کردید به عنوان یک فیلتر برای گزارش لیست کالاها و همینطور فیلتر کردن کالاهای خاصی در فرم لیست کالا ها قابل استفاده است .

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید برای انتخاب کالاهایی که نوع مارک شرکتی هستند و مارک آنها 001 باشد بعد از کلیک بر روی انتخاب گروه بندی طبق شماره هایی که برای ایجاد شرط بکار رفته باید فرمول را ایجاد نمایید. در این بین شماره 7 یا دکمه حذف آیتم زمانی کاربرد دارد که بخواهید آیتمی از شرطهای انتخاب شده را حذف نمایید. 

 

 

دکمه جستجوی پیشرفته گزارشی مانند لیست کالاها، نیز ابزاری برای جستجو است که در بسیاری از فرم های برنامه بیلان قابل استفاده است و تقریباً کارکردی شبیه به گروه بندی دارد. که باید برای عنوان انتخاب شده عملگر و مقدار مشخص کرد و با دکمه انتخاب به لیست شرط های انتخاب شده اضافه کرد.

مثال این بخش در تصویر زیر با رعایت شماره گذاری ها قابل درک است.

 

 

 

اطلاعات پایه 

 گروه کالا 

زمانی که شما می خواهید اطلاعات انبارداری خود را در سیستم ذخیره کنید ، معمولاً کالاهای خود را باید در دسته هایی تفکیک کنید. همین موضوع در این سیستم تحت عنوان گروه کالاها مطرح شده است.

شما می توانید با گروه بندی کالاها، بهتر و سریعتر انبار خود را مدیریت کنید. هر گروه می تواند کالاهایی را به عنوان زیر مجموعه خود داشته باشد. مثلاً شما انبار خود را به 3 گروه صنایع فلزی ، صنایع چوبی و متفرقه تقسیم کرده اید. بعد از گروه بندی باید دقت کنید که کالاها را در گروه مربوط به خود تعریف کنید.

ایجاد گروه کالا 

جهت این کار آیتم گروه کالاها را از مسیر انبارداری  /اطلاعات پایه  /گروه کالاانتخاب کنید. پس از ورود به فرم گروه کالاها روی دکمه ایجاد کلیک کنید، فرم مربوط به اطلاعات گروه کالا باز می شود، پس از ورود اطلاعات روی دکمه ایجاد کلیک کنید تا گروه مربوطه به لیست اضافه شود.

 


 

بعد از کلیک بر روی دکمه ایجاد فرم زیر نمایش داده می شود که دارای سه تب برای ورود اطلاعات گروه کالاست اولین تب، اطلاعات اصلی است که در تصویر زیر قابل مشاهده است. 

توجه : اگر یک سری کالا دارید که کنترل موجودی آنها مهم نیست بهتر آن است که یک گروه تعریف کرده وکالاها را زیر مجموعه این گروه اضافه کنید. برای آنکه در هر بار اضافه کردن کالا دیگر کنترل موجودی را تنظیم نکنید در هنگام تعریف گروه کالا تیک کنترل موجودی را غیر فعال کنید تا کالاها بصورت پیش فرض از گروه خود تبعیت کنند.

پیشنهاد : بهتر است گروهی با کد 99 ایجاد و بنام متفرقه ذخیره گردد و اجرت ها، هزینه ها، مالیات بر ارزش افزوده و کالاهای متفرقه که کنترل موجودی ندارند را در آن ثبت نمایید.       

 

 

آیتم شماره  (1) : می توانید کد گروه را وارد نمایید و یا با کلیک دکمه    آخرین کد گروه را دریافت نمایید.

آیتم شماره (2) :  نام گروه را در این قسمت وارد نمایید.

آیتم شماره (3) : مشخصه منظور نماد یا نام مستعار است به طور مثال PD برای پراید.

آیتم شماره (4) : در صورتیکه بخواهید کد کالا به صورت اتوماتیک ایجاد شود چک باکس تولید کد کالا اتوماتیک را تیک دار نمایید در این حالت محدوده تولید کد کالا مشخص می شود که می توانید آن را تغییر بدهید.

آیتم شماره (5) : اگر چک باکس کنترل موجودی را تیک دار ننمایید کالاهایی که برای این گروه ایجاد می کنید کنترل موجودی شان به صورت پیش فرض تیک دار نخواهد بود.

آیتم شماره (6) : با تیک دار شدن عبارت ثابت بودن مبلغ فروش قیمت گذاری فروش کالا برای ایجاد فاکتور فروش به صورت اعمال شده و غیرفعال خواهد بود و کاربر قادر به تغییر قیمت کالا نخواهد بود.

آیتم شماره (7) : فعال سازی این امکان را می دهد که آپشنی جدید به هنگام ایجاد کالا وارد کنید که نوع این آپشن از طریق تنظیمات انبارداری قابل تغییر می باشد . هم چنین می توانید برای نوع خاصی از عملیات مثلا فقط خرید این قسمت را فعال کنید.

آیتم شماره (8) : در صورتیکه برنامه شما از حسابداری سه سطحی استفاده نماید به صورت پیش فرض گروه کالا کد حساب ندارد ولی این امکان فراهم است که بتوانید به گروه کالا نیز کد حساب بدهید و تنظیمات مربوط به کدینگ های خرید و فروش متفاوت باشد.

 

لازم بذکر است در حالت عادی تغییر گروه کالا روی کالاهای عضو آن هیچ تأثیری ندارد و در صورت لزوم با زدن کلید "اعمال تغییرات" می توان این تغییرات را برای کالاهایی که قبل از این ثبت شده اند اعمال نمود.

 

تب اطلاعات حسابداری :

در این قسمت می توانید انتخابی انجام ندهید و لزومی به وارد کردن اطلاعات وجود ندارد مگر اینکه بخواهید برای گروه کالای مورد نظر، کالاهای حسابداری تعریف نمایید که در این صورت پس از زدن تیک مربوطه کد حسابداری آن را وارد می کنیم و یا در صورتی که بخواهیم از محدوده کد حساب استفاده کنیم در قسمت کدینگ حسابداری کدینگ سطح ماقبل آخر را وارد می کنیم و در محدوده رنج کد سطح آخر را می زنیم ، آخرین کد حساب نیز جهت غیر قابل استفاده کردن محدوده ای از کدها به کارمی رود.

 

 

 

در تب سایر اطلاعات با استفاده از نام گروه پیش از نام کالا به هنگام ایجاد کالای جدید نام گروه که در تب اطلاعات اصلی تعیین شده است قبل از نام کالا اضافه می شود و با استفاده از نام گروه بعد از نام کالا نام گروه تعیین شده پس از نام کالا اضافه می شود. و در صورت فعال نمودن "استفاده از این عبارت بجای نام گروه" و وارد کردن نام جدید ، این نام طبق دو آپشن قبلی به نام کالا اضافه می گردد.

واحد سنجش پیش فرض این امکان را می دهد که به هنگام ایجاد کالا واحد سنجش به صورت اتوماتیک انتخاب شود و در صورت لزوم تغییر یابد.

آیتم "استفاده از کد کالا جهت بارکد" این امکان را می دهد که در صورت استفاده از قسمت بارکد به صورت اتوماتیک شماره بارکد از کد کالا خوانده شود و نیازی به وارد کردن رقم جهت بارکد نباشد.

آیتم "کالاهای این گروه نیاز به بارکد ندارد" جهت کالاهایی استفاده می شود که خود برچسب بارکد دارند و نیازی به تعریف و چاپ بارکد ندارند.

 

 تغییر گروه کالا

پس از ورود به لیست گروه کالاها ، گروه مورد نظر را انتخاب و روی دکمه تغییر کلیک کنید و یا آن را انتخاب و کلید  “Enter”  را بزنید و یا اینکه دبل کلیک کنید. فرم مشخصات گروه کالا باز شده و اطلاعات قبلی را نمایش می دهد. شما می توانید پس از اعمال تغییرات روی دکمه ثبت کلیک کرده تا تغییرات اعمال گردد.

حذف گروه کالا 

جهت حذف گروه ابتدا وارد لیست گروه کالاها شوید. گروه مورد نظر را انتخاب کرده و روی دکمه حذف کلیک کنید. در جواب سؤال «آیا اطلاعات حذف شود؟» گزینه بله را انتخاب کنید. با این کار گروه مورد نظر از لیست گروه کالاها حذف خواهد شد.

توجه داشته باشید در صورتی که کالاهای گروه مورد نظر گردش داشته باشند گروه کالا قابل حذف نمی باشد. 

 

ضمناً فیلم راهنمای گروه کالا از طریق لینک زیر قابل مشاهده است:

https://www.aparat.com/v/wcVdF

نوع خرید و فروش 

جهت دسته بندی فاکتورهای خرید / فروش در این سیستم نوع خرید / فروش گنجانده شده است. برای مثال تفکیک خرید/ فروش نقدی ، غیر نقدی، اقساط، مشتری ثابت و . . . که در زمان ایجاد اطلاعات اصلی فاکتور باید انتخاب شود.

 

اضافه کردن نوع خرید و فروش 

جهت اضافه کردن نوع خرید و فروش ابتدا از منوی انبارداری /اطلاعات پایه/ نوع خرید و فروش را انتخاب کنید تا وارد فرم نوع خرید و فروش شوید، سپس روی دکمه ایجاد کلیک کرده و در پنجره ای که باز می شود مشخصات خواسته شده را تکمیل کنید، جهت ذخیره شدن اطلاعات روی دکمه ایجاد کلیک کنید.

در قسمت شماره 1 نام نوع خرید و فروش را وارد نمایید، درصد تخفیف و مدت تخفیف را می توانید به صورت اختیاری اضافه نمایید، در قسمت شامل (شماره 4) می توانید مشخص کنید که این نوع خرید و فروش برای چه نوع فاکتورهایی قابل استفاده باشد و مواردی که باید باشند را تیک دار نمایید.

 

آیتم شماره (1) : نام نوع خرید/ فروش را وارد کنید.

آیتم شماره (2) : میزان درصد تخفیف جهت این نوع خرید/ فروش را وارد کنید.

آیتم شماره (3): زمان تسویه حساب جهت این نوع خرید /فروش را وارد کنید.

آیتم شماره (4): در این قسمت تعیین می کنیم شامل چه نوع خرید/فروش هایی می شود.

آیتم شماره (5):

حساب کالایی در نوع خرید و فروش 

در فرم اطلاعات خرید/ فروش گزینه ای بنام حساب ریالی (شماره 5) وجود دارد، که این آیتم به صورت پیش فرض تیک دار است.

در صورتی که شما بخواهید با اشخاص حساب کالایی داشته باشید. این گزینه را از تیک خارج کنید. حساب کالایی این امکان را به شما می دهد که اشخاص را کالایی بدهکار یا بستانکار کنید. یعنی اینکه مبلغ کالا را به حساب شخص منظور نمی کند. در این نوع عملیات وقتی شما کالای A را از کسی می گیرید همان کالای A را به وی بر می گردانید و بالعکس..

نوع خرید و فروش قسط بندی 

با انتخاب گزینه قسط بندی در تصویر بالا، تبی با عنوان قسط بندی باز می شود، با انتخاب این تب شما می توانید اطلاعات مربوط به قسط بندی همچون تعداد اقساط ، کارمزد و فاصله بین اقساط را وارد نمایید .  

 

نوع خرید و فروش مشتری ثابت 

با انتخاب گزینه مشتری ثابت در تصویر نوع خرید و فروش (اطلاعات اصلی)، تبی با عنوان مشتری ثابت باز می شود، در صورتی که نوع خاصی از خرید و فروش را با مشتری ثابتی انجام می دهید به راحتی می توانید از این امکان استفاده نمایید.

 

 

 توجه1: برای وارد کردن مشتری از دکمه های    استفاده نمایید.    

توجه2: در صورتی که این نوع خرید و فروش را برای هر یک از آیتم های خرید، برگشت از خرید، فروش و برگشت از فروش استفاده نمی کنید، تیک آیتم مورد نظر (آیتم شماره 4 اطلاعات نوع خرید و فروش تب اطلاعات اصلی) را بردارید.

آیتم شماره (6):  به صورت پیش فرض برای حسابداری خرید و فروش در برنامه، درتعریف نوع خرید و فروش کد حساب اختصاص داده شده است که می تواند قابل تغییر به روش های دیگر باشد.

آیتم شماره (7) و (8): با توجه به امکان تعریف سطوح قیمت برای کالاها که به روش های مختلفی قابل انجام است و در بخش تعریف سطوح قیمت به تفضیل توضیح داده می شود، اگر آیتم شماره 7 در تب اطلاعات اصلی نوع خرید و فروش را تیک دار نمایید زمانی که نوع خرید و فروش مورد نظر برای ایجاد فاکتور انتخاب می شود، قیمت پیشنهادی کالاها در فاکتور بر اساس سیاست های قیمت گذاری در مدیریت قیمت فروش، آورده می شوند و اگر چک باکس شماره 8 را تیک دار نمایید اعمال قیمت فروش برای فاکتور اجباری و غیر قابل تغییر خواهد شد.

آیتم شماره (9): در صورتی که به هنگام ثبت فاکتور وضعیت تسویه آن از طریق باکس پایین فاکتور مشخص نشود از طریق این آیتم اقدام می شود.

آیتم شماره (10): در صورت لزوم انبار پیش فرض جهت این نوع خرید /فروش تعریف می گردد.

حذف نوع خرید/فروش 

پس از ورود به فرم نوع خرید/فروش آیتم موردنظررا انتخاب و برروی دکمه حذف کلیک کنید. درجواب سوال«آیا اطلاعات حذف شود؟»گزینه بله را انتخاب کنید.  

با این کار نوع خرید و فروش مورد نظر از لیست حذف خواهد شد.

نکته: توجه داشته باشید تنها آن از نوع خرید و فروش هایی قابل حذف اند که در سیستم گردشی نداشته باشند. 

 

 

 

تغییر مشخصات نوع خرید و فروش 

جهت تغییر ابتدا از قسمت منوی انبارداری اطلاعات پایه وارد لیست نوع خرید/فروش شوید. سپس آیتم مورد نظر را انتخاب و روی دکمه تغییر کلیک کنید. اطلاعات مورد نیاز را تغییر داده و روی دکمه ثبت کلیک کنید.

 رؤیت گردش نوع خرید و فروش 

زمانی که نیاز دارید بدانید جمع خرید و فروشهای خاصی چقدر است از این گزارش استفاده کنید. برای مثال شما می خواهید بدانید که لیست کالاهایی را که بصورت نقدی خرید و فروش کرده اید کدامند و از نظر مبلغی چقدر است. 

 

 


برای این کار پس از وارد شدن به لیست نوع خرید و فروش، آیتم مورد نظر را انتخاب و روی دکمه رؤیت گردش کلیک کنید. پنجره ای جهت مشخص کردن محدوده گزارش باز خواهد شد. اطلاعات را تکمیل و روی دکمه تأیید کلیک کنید.

لیست انبارها 

در این سیستم امکان کنترل انبارها ی متعدد را خواهید داشت، با این امکان، هر انبار می تواند موجودی خاص خود را داشته باشد . این امکان برای شما فراهم است تا بتوانید انتقال بین انبارها را هم داشته باشید.

با استفاده از منوی انبارداری  / اطلاعات پایه/ لیست انبارها می توانید به لیست انبارها دسترسی پیدا کنید با این عمل فرمی برابر شکل روبرو نمایش داده می شود.

 

Untitled-97

اضافه کردن انبار 

با کلیک بر روی دکمه ایجاد و یا کلید   “Insert”  فرمی باز می شود که می توانید یک انبار را به سیستم اضافه کنید کافی است مشخصات دریافتی را پر کرده وروی دکمه ایجاد کلیک کرده ویا دکمه  “F3” را بزنید با این عمل انبار مورد نظر به لیست انبار ها اضافه می شود و شما از این پس می توانید جهت این انبار ورود و خروج کالا انجام دهید. 

امکان اختصاص کد حساب برای انبار نیز وجود دارد که در صورت نیاز و با توجه به ترکیب کدینگ برنامه باید تکمیل شود.

لازم بذکر است حداقل یک انبار فعال باید داشته باشیم.

تغییر 

 زمانی که نیاز به تغییر نام یک انبار و یا غیر فعال نمودن آن باشد می توانید از این قسمت استفاده کنید کافی است پس از ورود به لیست انبار ها، انباری را که می خواهید تغییر دهید انتخاب کرده و روی دکمه تغییر کلیک کنید ویا دکمه   “Enter” را بزنید با این کار فرم مشخصات انبار باز شده و شما می توانید تغییرات درخواستی خود را اعمال کنید. در نهایت جهت ذخیره اطلاعات برروی دکمه ثبت کلیک کنید. 

حذف 

در صورتی که خواسته باشید یک انبار را حذف کنید کافی است وارد لیست انبار ها شده و انباری را که می خواهید حذف کنید از لیست انتخاب کرده و روی دکمه حذف کلیک و یا کلید  ”Delete” را بزنید با این عمل فرمی باز خواهد شد وجهت حذف از شما درخواست تأیید می کند در صورتی که بلی را انتخاب کنید انبار انتخاب شده حذف می گردد. 

توجه: اگر انباری ورود و خروج داشته باشد شما نمی توانید آن انبار را حذف کنید و در صورت نیاز می توانید آن را غیر فعال کنید.

 با این عمل از این به بعد هیچ ورود و خروجی در این انبار صورت نمی پذیرد.در نهایت، در آخر سال مالی و پس از انتقال اطلاعات می توانید انبار زائد را حذف نمائید. 

 

واحد سنجش 

واحد های سنجش در این سیستم طوری طراحی شده که کاربر بتواند آنرا بر اساس نیازهایش تنظیم کند .

اضافه کردن واحد سنجش 

ابتدا از قسمت انبارداری /اطلاعات پایه، واحد سنجش را انتخاب تا وارد لیست واحدهای سنجش شوید. جهت اضافه کردن یک آیتم روی دکمه ایجاد و یا کلید   “Insert” کلیک کرده، فرمی مانند شکل باز می شود اطلاعات خواسته شده را واردکنید. سپس روی دکمه ایجاد کلیک کرده تا آیتم مورد نظر به لیست مربوطه اضافه شود.

 

 

 

 

تغییر واحد سنجش 

وارد فرم لیست واحدهای سنجش شده و روی آیتم مورد نظر کلیک کنید و دکمه تغییر را انتخاب و پس ازاعمال تغییر دکمه ثبت را کلیک کنید.

حذف واحد سنجش 

وارد لیست واحدهای سنجش شوید. آیتم مورد نظر را انتخاب کنید. در قسمت چپ لیست ، نواری وجود دارد ، روی آن کلیک کنید تا سطر مورد نظر انتخاب شود. سپس کلید  “Delete”  را از صفحه کلید بزنید. در جواب اینکه «آیا اطلاعات حذف شود؟». روی دکمه  ” Yes” کلیک کنید.  

توجه : تنها در صورتیکه واحد سنجش در تعریف کالایی انتخاب نشده باشد می توانید آن را حذف نمایید. 

عملیات تبدیل واحد 

جهت استفاده از عملیات تبدیل واحد ابتدا باید عملیات تبدیل واحد را فعال نمود . به منظور فعال سازی این بخش به منوی امکانات رفته گزینه تنظیمات سیستم را انتخاب کرده، سپس تنظیمات انبارداری را انتخاب کنید.در فرمی که باز می شود، آیتم عملیات تبدیل واحد را تیک زده و سپس روی دکمه ثبت کلیک کنید. با این کار شما می توانید از عملیات تبدیل واحد استفاده نمایید.

 

 

سپس به منظور ایجاد روابط بین واحد های سنجش به لیست واحدهای سنجش کالا رفته ابتدا واحد مورد نظر را انتخاب کرده سپس بر روی دکمه روابط کلیک کنید تا فرم روابط مربوط به واحد سنجش انتخابی باز شود. با انتخاب دکمه ایجاد فرم مشخصات روابط مربوط به واحد سنجش جهت وارد کردن روابط باز می شود.   

 

 

 

 

 

این امکان برای شما فراهم می شود که یک کالا را با واحدهای مختلف خرید/فروش کنید. مثلاً یک کالا را به جین خریده وبه عدد بفروشید. همچنین سیستم این امکان را به شما داده که برای یک نوع واحد سنجش چندین رابطه داشته باشید.

کالاهای حسابداری 

زمانی که بخواهید در فاکتور خود آیتم هایی غیر از کالا ها وارد کنید مانند: هزینه باربری ،اجرت ، مالیات بر ارزش افزوده و. . . که باید مبلغی که بابت انجام آنها مشخص می شود در یک کد حساب ذخیره شود، برابربا دستور زیر عمل کنید:

از منوی انبارداری  / کالاها (در بخش  کالاها  توضیحات لازم داده شده) کالاهای خود را تعریف نمایید و کد حساب مورد نظر را به کالای حسابداری مورد نظر اختصاص بدهید. 

 

در صورتی که کد حسابداری را نمی دانید روی   جلوی کد حسابداری کلیک کنید. با این کار لیست کدینگ حسابداری نمایش داده خواهد شد. شما کد مورد نظر را انتخاب کنید و پس از آن روی دکمه انتخاب کلیک کنید. بعد از بازگشت به فرم مشخصات کالاهای حسابداری، دیگر اطلاعات خواسته شده را بدین صورت وارد می کنیم:

برای تنظیمات کالای حسابداری در فاکتور به مسیر انبارداری / اطلاعات پایه / کالاهای حسابداری بروید و کد کالای تعریف شده را از لیست کالاها با استفاده از دکمه   ، جستجو نمایید . 

 آیتم شماره 3 : در بخش مقدار اگر کالای حسابداری دارای مبلغ ثابتی است مثلاً هزینه باربری مقدار ثابت آن را وارد می کنیم ولی اگر این مبلغ محاسباتی می باشد به عنوان مثال محاسبه 9% از مبلغ فاکتور به عنوان مالیات بر ارزش افزوده ابتدا گزینه درصد را فعال سپس درصد محاسبه را وارد می کنیم.

 

 

آیتم شماره 4: اگر بخواهیم این موارد قابلیت تغییر در فاکتور را داشته باشد این آیتم را فعال می کنیم.

 آیتم شماره 5 :  در صورتی که بخواهیم مثلاً محاسبه مالیات پس از درج تخفیف محاسبه گردد این گزینه را فعال می کنیم.

 آیتم شماره 6 : این امکان را به سیستم می دهد که در محاسبات سایرکالاهای حسابداری که علاوه بر این در فاکتور وجود دارد دخیل نباشد.  

آیتم شماره 7 : با انتخاب این گزینه این کالا شامل محاسبات ویزیتوری نمی شود.

آیتم شماره 8 : با انتخاب هر کدام از موارد خرید، فروش، برگشت از خرید و برگشت از فروش کالای حسابداری به صورت خودکار به فاکتورها اضافه م،

آیتم شماره 9 : اگر بخواهیم در صورتی که فاکتور مربوط به فلان انبار بود کالای حسابداری بصورت خودکار اضافه نشود از این آیتم استفاده می کنیم.(مثلا در مواردی که بخواهیم دو کد حسابداری را به انبارهای جدا نسبت دهیم از این گزینه استفاده می کنیم)

لازم بذکر است در این لیست انبارهایی که در دسترس کاربر می باشد نمایش داده می شود.

آیتم شماره 10 : اگر بخواهیم در بعضی فاکتورها کالای حسابداری بصورت خودکار اضافه نشود از این آیتم استفاده می کنیم.

آیتم شماره 11 :  وضعیت نمایش کالای حسابداری در فاکتور می باشد که مشخص می کند کالای حسابداری ایجاد شده جز اقلام فاکتور باشد و یا در زیر فاکتور درج گردد.

در انتها با انتخاب دکمه ایجاد کالای حسابداری با تنظیمات پیش فرض وارد شده ایجاد می شود.

نکته : برای حذف یک کالای حسابداری از گزینه 13 یا همان حذف استفاده نمایید. 

توصیه : بهتر است که این سری کالا ها را در گروه متفرقه ایحاد کنید و کد کالای آن را هم از 99001001 شروع کنید.

توصیه : از آنجایی که این گونه کدها نیاز به کنترل موجودی ندارند بهتر است تیک کنترل موجودی را از انتخاب خارج کنید.

گروه بندی 

ایجاد گروه جدید 

در مورد گروه بندی و امکانی که برای جستجوی کالاها در لیست کالاها و گزارش هایی مانند لیست کالاها به ما می دهد در قسمت لیست کالاها توضیحات لازم داده شد. برای تغییرات (حذف، اضافه، ویرایش) اطلاعات گروه بندی از منوی انبارداری / اطلاعات پایه / گروه بندی فرم زیر را اجرا نمایید.

در این قسمت امکان ایجاد گروه جدید و تغییرات لازم و ایجاد زیرمجموعه و تغییرات مورد نیاز فراهم است.

 

فیلدهای سایر اطلاعات کالاها   

برای اطلاعات برنامه مانند سندها ، کالاها می توان علاوه بر اطلاعاتی که درزمان ایجاد سند و کالا وجود دارد مانند تعریف کالا که در قسمت کالاها توضیح داده شد، یک سری اطلاعات دیگر نیز که مشخصه های همان کالا می باشند تعریف نمود و برای تکمیل اطلاعات کالاها استفاده نمود برای تعریف این فیلدها از مسیر انبارداری / اطلاعات پایه / فیلدهای سایر اطلاعات کالاها استفاده نمایید. فرم زیر نمایش داده می شود که با استفاده از دکمه ایجاد می توانید فیلد مورد نظر را تعریف و مشخصه های لازم را به آن اختصاص بدهید .

به عنوان مثال برای فیلد نام تجاری کالا که یک مقدار رشته ای است به صورت زیر تعریف آن انجام می شود.

 

بعد از کلیک دکمه ایجاد فرم زیر نمایش داده می شود در قسمت نام فیلد عبارت نام تجاری کالا را نوشته و نوع داده را رشته ای انتخاب می کنیم. و می توانیم طول فیلد ، حداقل ، حداکثر و مقدار پیش فرض را مشخص نماییم و اجازه وارد نکردن فیلد و تکراری بودن مقدار فیلد را کنترل کنیم. هم چنین با استفاده از اولویت قرارگیری ترتیب نمایش این فیلد را به هنگام تکمیل اطلاعات تعیین کنیم و سایر اطلاعاتی که در فرم زیر نمایش داده شده را در صورت نیاز تکمیل نماییم.

در تب دسترسی با فعال کردن این خاصیت می توانیم رؤیت یا عدم رؤیت این ویژگی را برای کاربران کنترل کنیم و یا دسترسی که قبل در برنامه تعریف شده است را به کاربری اختصاص دهیم.

در تب تنظیمات با آیتم شماره (1) می توانیم نمایش یا عدم نمایش این فیلد را در کادر خرید و فروش واقع سمت چپ لیست کالاها و با آیتم شماره (2) و (3) امکان استفاده از این فیلد در ساخت شرح کالا را کنترل کنیم.

لازم بذکر است نحوه استفاده از فیلدهایی که در این قسمت ثبت شده اند در فرم ایجاد کالا و قسمت سایر اطلاعات  و یا در تب سایر می باشد.

واحدهای ارزی 

برای تعریف واحدهای ارزی از مسیر انبارداری / اطلاعات پایه / واحدهای ارزی فرم را باز نمایید

همان طور که در قسمت کالاها ملاحظه فرمودید در فرم اطلاعات کالا امکان اختصاص قیمت پایه و انتخاب نوع ارز وجود دارد. 

 

  جهت اضافه نمودن واحد ارزی جدید پس از زدن دکمه اضافه (آیتم شماره 1) فرمی مانند شکل زیر باز می شود پس از وارد کردن عنوان و نام آن روی ثبت کلیک کنید.

 

جهت حذف یا تغییر واحد می توانید از آیتم های شماره (2) و (3) استفاده نمایید و در صورتی که بخواهید جزئیات بیشتری در خصوص تاریخ و مبلغ وارد نمایید پس از انتخاب واحد موجود روی دکمه جزئیات (آیتم شماره 4) کلیک کرده و پس از وارد کردن اطلاعات ثبت نمایید.

 خرید و فروش 

 خرید 

 ایجاد فاکتور خرید 

جهت وارد کردن فاکتور خرید ابتدا وارد لیست خریدها شوید. از منوی انبارداری/ خریدو فروش/ خرید ویا اینکه از میانبر آن بر روی صفحه استفاده نمائید. پس از ورود، لیست فاکتورهای خرید را مشاهده خواهید کرد. جهت ثبت فاکتور جدید ابتدا روی دکمه ایجاد کلیک کنید (1). فرم ثبت فاکتور باز شده و اطلاعات درخواستی را تکمیل کنید در فرم ایجاد فاکتور باید تاریخ(2) ، نوع انبار (3) ، نوع خرید /فروش (4) ، مشتری (5) را حتماً وارد کنید. درقسمت تاریخ اگرمی خواهید تاریخ روز را وارد کنید ازکلید  ” Space” استفاده نمایید.گزینه شماره (6) برای زمانی است که بخواهید فاکتور را برای شماره حساب خاصی استفاده نمایید که در بخش شماره حساب توضیح داده شد. اطلاعات مربوط به شماره قبض و تخفیف اختیاری می باشد که در صورت لزوم در قسمت های مربوطه وارد کنید.

سپس شرح فاکتور را وارد نمایید (11) و  روی دکمه ایجاد کلیک کنید. سپس یک فاکتور به لیست فاکتورها اضافه می شود. جهت وارد کردن اقلام فاکتور ابتدا فاکتور مورد نظر را انتخاب و سپس روی دکمه رؤیت فاکتور کلیک کنید(توجه داشته باشید زمانی که برای اولین بار فاکتوری را ایجاد می نمایید اگر در تنظیمات شخصی آیتم پس از ایجاد فاکتور و سند جهت ویرایش باز شوند، تیک دار باشد بلافاصله بعد از ایجاد فاکتور برای دریافت جزئیات کالا باز می شود )   ویا بر روی آن کلیک کنید که انتخاب شود و کلید   “Enter”را بزنید و یا روی آن دابل کلیک کنید. با این کار فاکتور مورد نظر باز می شود.

 

 

 

فرم جزئیات فاکتور را در تصویر زیر مشاهده می نمایید.

علاوه بر امکانات ورود اطلاعات کالا یکسری اطلاعات اضافه در فاکتور قابل مشاهده است که در تصویر زیر با کادر های قرمز رنگ مشخص شده اند و با شماره های 2،3،4،5 ملاحظه می نمایید.

آیتم شماره (2) : در این قسمت خلاصه ای از اطلاعات کاور فاکتور که در مرحله قبل وارد کرده اید نمایش داده می شود.

آیتم شماره (3) : نمایش موجودی کالا که با توجه به تنظیمات انبارداری برای نمایش موجودی کالا بر چه اساسی (موجودی همان انبار یا موجودی کالا در کلیه انبارها) باشد می توانید موجودی کالا را مشاهده نمایید  

آیتم شماره (4) و (5) : در این قسمت اطلاعات مربوط به آخرین خرید یا فروش مرتبط نمایش داده می شود.

 

آیتم شماره (1):  کد کالای مورد نظر را وارد کنید (توجه : این برای زمانی است که اولین بار فاکتور را باز می کنید و می خواهید به آن کالا اضافه کنید اگر کالایی اضافه نمودید برای دفعات بعد، برای اضافه کردن کالا به فاکتور از دکمه  “Insert” استفاده نمایید) اگر کد کالا را نمی دانید کافی است برروی دکمه ای که کنار کد کالا است کلیک کنید تا لیست کالاها باز شود. سپس کالای مورد نظر را از لیست انتخاب کنید. با این کار کد کالای انتخابی شما در قسمت کد کالای فاکتور قرار می گیرد (توجه : به جای استفاده از دکمه لیست کالا ها می توانید کلید   “F2”   را بزنید ) سپس با زدن کلید        “Tab”ویا   “Enter”  قسمت تعداد وارد شوید. تعداد مورد نظر را وارد کرده و کلید  “Tab”را بزنید حالا در قسمت فی مبلغ را وارد کنید. پس از وارد کردن مبلغ کلید   “Tab”را بزنید اگر اطلاعات وارد شده درست باشد. به سطر بعدی برای گرفتن آیتم جدید خواهد رفت و این سطر ذخیره می شود اگر بعد از رفتن به سطر بعد منصرف شدید و مایل به ادامه نبودید با کلید   “ESC”  سطر را از حالت ویرایش (که به رنگ زرد مشاهده می شود) خارج نمایید.

کارهای فوق را تکرار نموده تا کلیه آیتمها را وارد کنید. اگر وارد کردن فاکتور به اتمام رسیده و می خواهید آن را ثبت کنید ابتدا باید وضعیت تسویه حساب را مشخص و سپس در قسمت وضعیت سند آن را به حالت ثبت درآورده و روی دکمه ثبت کلیک کنید.

جهت تسویه حساب ، گزینه تسویه حساب را تیک دار کنید. سپس آیتمهایی مختلف را می توانید انتخاب کنید. نحوه تسویه حساب می تواند یک گزینه و یا ترکیب مختلفی از آنها باشد. جهت وارد کردن مبلغ ، ابتدا تیک هر قسمت را فعال و سپس مبلغ مربوطه را در قسمت مبلغ وارد کنید.

توجه : می توانید در تنظیمات نوع خرید و فروش مشخص کنید برای یک نوع خرید فروش با تیک دار کردن وضعیت تسویه حساب اگر حالت خاصی را انتخاب نکردید ولی وضعیت فاکتور را ثبت نمودید مبلغ فاکتور در قسمت مورد نظر (وجه نقد و یا به حساب ) ثبت شود.

آیتم شماره (6) وجه نقد : مبلغ نقدی را که بابت فاکتور گرفته اید را وارد کنید. اگر کل مبلغ نقد است کلید   “F2”را در قسمت مبلغ بزنید.

آیتم شماره (7) چک : در صورتی که چک دریافت کرده اید ابتدا مبلغ کل چکها را در قسمت مبلغ وارد و سپس روی دکمه    کلیک کنید. در فرم لیست چکها مشخصات کامل چکها را وارد کنید. باید توجه داشته باشید که سرجمع چکهای وارد شده با مبلغی که وارد کرده اید باید برابر باشد.

آیتم شماره (8) بانک : در صورتی که کل مبلغ و یا مبلغی از فاکتور به حساب بانکی شما واریز شده باشد در قسمت بانک، مبلغ مورد نظر را وارد و سپس روی دکمه       کلیک کنید. در فرم لیست واریزی ها مشخصات کامل فیش و یا فیشهای واریزی را وارد کنید.

آیتم شماره (9) به حساب : در صورتی که بخواهید کل مبلغ و یا جزئی از مبلغ را به حساب شخص ببرید تا بعدها تسویه حساب شود کافی است مبلغ مورد نظر را در قسمت مربوطه وارد کنید.

آیتم شماره (10) تخفیف : شما به سه روش ، درصدی و مبلغ ثابت و سطری می توانید تخفیف را در فاکتورهای خرید /فروش اعمال نمائید.

1-      روش درصدی : در فرم ایجاد فاکتور آیتمی به عنوان تخفیف وجود دارد کافی است در هنگام ثبت درصد مورد نظر را وارد کنید. جهت محاسبه درصد تخفیف در فاکتور کافی است آیتم تخفیف را تیک دار کرده و روی دکمه   کلیک نمائید با این کار درصد تخفیف محاسبه و در کادر مربوطه نمایش داده می شود.

2-      روش مبلغ ثابت: جهت ثبت تخفیف به صورت ثابت کافی است در هنگام تعیین وضعیت تسویه حساب فاکتور، آیتم تخفیف را تیک دار کرده و مبلغ مورد نظر را وارد کنید. 

3-      روش سطری : به ازای هر کالایی که در فاکتور ثبت می کنید میتوانید تخفیف درج کنید برای تخفیف فیلدهای درصد تخفیف و مبلغ تخفیف را از لیست فیلدهای اطلاعات فاکتور فعال نمایید (توجه : اگر کاربری دسترسی رؤیت اطلاعات تخفیف در فاکتورها را داشته باشد می تواند از این آیتم استفاده نماید).

آیتم شماره (11): از طریق دکمه پرداخت وارد فرم دریافت/پرداخت می شوید و می توانید عملیات تسویه حساب فاکتور را از این قسمت انجام دهید.

آیتم شماره (12): جهت ثبت فاکتور وضعیت فاکتور به به حالت ثبت تغییر دهید و روی دکمه خروج یا ثبت کلیک نمایید.

 

توجه:

- در صورتی که فاکتوری موقت باشد تاثیر آن روی موجودی کالاها اعمال می شود ولی سندی بابت آن ثبت نخواهد شد و تاثیر ریالی در سیستم نخواهد داشت تا زمانی که وضعیت آن ثبت شود.

- با دکمه های Ctrl+Enter روی هر کالا در فاکتور فرم مشخصات کالا باز می شود.

- فاکتور موقت سند حسابداری خالی یا به اصطلاح هرز دارد که تا به مرحله ثبت نرسد سند آن پر نمی شود و سند هرز  زمانی باید حذف شود که نیازی به مرجع آن هم نباشد چون مرجع سند هم پاک می شود.

- در فرم فاکتور به کمک دکمه دریافت یا پرداخت می توان مستقیماً عملیات دریافت یا پرداخت فاکتور جاری را انجام داد.

- جهت ورود اقلام در فاکتور هم می توان به صورت مستقیم و تکی اقلام را اضافه نمود و هم به صورت یکباره که تنظیمات مربوطه از قسمت تنظیمات انبارداری قابل انجام است.

- اگر در تنظیمات انبارداری عملیات تبدیل واحد فعال باشد امکان انتخاب واحد کالا در فاکتور مهیا می باشد در غیر اینصورت واحد ثابت و غیر قابل انتخاب می باشد.

- در سند فاکتور ها فقط تخفیف زیر فاکتورها به عنوان آرتیکل می آید و تخفیف سطری اقلام در سند نمی آید.

- در صورتی که کد کالا در ستون های قابل نمایش فاکتور نباشد با خطا مواجه می شویم لذا باید همیشه قابل نمایش باشد.

- شماره سریال فاکتور یک شماره یکتا و سراسری در کل سیستم برای همه نوع فاکتورها می باشد ولی شماره فاکتور خرید ، فروش و .... وابسته به نوع فاکتور می باشد.

- در صورتی که کادر چپ یا پایین صفحه نمایش داده نشود اولین چیزی که باید بررسی شود رزولوشن و تنظیمات گرافیکی است و پس از آن دسترسی کاربر جاری.

- تنها در حالات انتقال انبار به انبار و عملیات تجمیع هیچ سندی در حسابداری ثبت نمی شود.

- در صورتی که نحوه تسویه حساب ترکیبی از چند آیتم باشد باید جمع مبلغی آنها با جمع خالص فاکتور برابر باشد در غیر اینصورت با خطای بالانس نبودن سند از سوی سیستم مواجه خواهید شد.

- وضعیت فاکتورها به ترتیب موقت ، ثبت ، نهایی و قطعی است که از وضعیت نهایی غیر قابل برگشت است و پس از ثبت فاکتور دیگر فاکتور قابل تغییر نخواهد بود و در صورتی که نیاز به تغییر بود ابتدا وضعیت فاکتور را از حالت ثبت به حالت موقت درآورده و تغییرات خود را اعمال کنید. و در نهایت دوباره وضعیت فاکتور را به حالت ثبت درآورده و روی دکمه ثبت کلیک کنید ضمناً تا زمانی که وضعیت فاکتور به حالت ثبت نباشد به حساب شخص منظور نخواهد شد.

- درصورتی که بخواهید آیتمی را حذف کنید کافی است روی کد کالای مربوطه کلیک کنید و کلید “Del”را بزنید. لازم به ذکر است که وضعیت فاکتور باید موقت باشد.در صورتی که می خواهید آیتمی را تغییر دهید. روی گزینه مربوطه کلیک کرده و مقدار مورد نظر را وارد کنید و سپس آنقدر کلید “Tab”و یا “Enter”را بزنید تا نوار سبز رنگ روی کد کالا قرار بگیرد. لازم به ذکر است که وضعیت فاکتور باید موقت باشد.

 - کلیه اطلاعات مربوط به استفاده از کلیدهای میانبر برای کار کردن با فاکتور ، در پایین فرم فاکتور قابل مشاهده هستند.

- اگر بخواهید کالایی را که کد آن وجود ندارد به فاکتور اضافه نمایید، ابتدا کد را وارد کنید، پیغامی از سوی سیستم به شما داده خواهد شد که کد کالا وجود ندارد آیا می خواهید اطلاعات اضافه شود. گزینه بلی را انتخاب و مشخصات کالا را وارد و روی دکمه ایجاد کلیک کنید با این کار کد کالا وارد شده و می توانید در فاکتور ثبت کنید.

 

تغییر فاکتور خرید 

برای تغییر یک فاکتور خرید لیست فاکتورهای خرید را باز کنید برای جستجوی یک فاکتور از باکس های جستجو که همان سرستون های اطلاعات مربوط به شماره فاکتور ، نام مشتری ، تاریخ فاکتور و ... می باشد ، می توانید استفاده نمایید بعد از انتخاب فاکتور دکمه تغییر را کلیک کنید که اطلاعات اصلی فاکتور را ببینید تغییرات لازم را اعمال نمایید و دکمه ثبت را بزنید.

و اگر نیاز به تغییر جزئیات مربوط به کالاهای فاکتور و یا وضعیت تسویه حساب فاکتور داشتید فاکتور مورد نظر را انتخاب و بر روی سطر مربوط دابل کلیک نمایید و یا دکمه رؤیت فاکتور را بزنید و یا آن را انتخاب و کلید   “Enter”   را بزنید که جزییات آن به شما نمایش داده شود وضعیت فاکتور را در حالت موقت قرار دهید و برای اصلاح هر سطر مربوط به کالا روی سطر موبوط دابل کلیک نمایید تا در حالت ویرایش قرار گیرد.

در آخر اگر مبالغ فاکتور تغییر کرد می توانید وضعیت تسویه حساب را با مبالغ جدید تغییر بدهید و از کلید   “F2”   می توانید استفاده نمایید به عنوان مثال اگر قبلاً وجه فاکتور به نقد بوده و هم اکنون مبلغ فاکتور تغییر کرده است در این فیلد کلیک نمایید و کلید   “F2”  را بزنید.

 حذف فاکتور خرید 

برای حذف فاکتور خرید آن را  از لیست فاکتورهای خرید انتخاب و دکمه حذف را کلیک نمایید      .

توجه : در صورتیکه فاکتور خرید اطلاعات مربوط به چک داشته باشد ، باید ابتدا اطلاعات مربوط به چک های وارد شده در فاکتور را حذف نمایید . در صورتیکه بخواهید فاکتور خریدی را حذف نمایید که سند آن در اسناد دائم جمع شده باشد باید آن را از دائم خارج نمایید همینطور در مورد فاکتوری که در وضعیت ثبت ، نهایی  و یا قطعی باشد امکان حذف تا زمانی که به وضعیت موقت نباشد وجود ندارد.

توجه : اگر کنترل موجودی کالاها فعال باشد و وفاکتور خرید زده باشید در آینده اگر حذف فاکتور خرید باعث منفی شدن موجودی کالا بشود برنامه امکان حذف را نمی دهد. 

 

 

برگشت از خرید 

برای ثبت فاکتور برگشت از خرید دو حالت وجود دارد :

1.       ثبت فاکتور برگشتی با انتخاب شماره فاکتور مرجع

در این حالت در فاکتور فقط شماره فاکتور قابل ورود است و در ریز فاکتور نیز فقط تعداد قابل تغییر می باشد.

2.        ثبت فاکتور برگشتی بدون نیاز به مرجع فاکتور 

در این حالت امکان ورود کلیه اطلاعات توسط کاربر مهیاست.

اگر در مسیرامکانات /تنظیمات سیستم / تنظیمات انبارداری آیتم عدم استفاده از فاکتور مرجع در فاکتورهای برگشتی را تیک دار کرده باشید می توانید فاکتور برگشتی بدون مرجع ثبت کنید.

ایجاد فاکتور برگشت از خرید 

برای ایجاد فاکتور برگشت از خرید از مسیر انبارداری / خرید-فروش /خرید/ برگشت از خرید وارد لیست فاکتورهای برگشت از خرید شوید، دکمه ایجاد را کلیک کنید و اطلاعات مربوط لازم را تکمیل نمایید که درتصویر زیر مشاهده می نمایید فقط کافیست شماره فاکتور مرجع (فاکتوری خریدی که قبلا ثبت کرده اید) اطلاعات فاکتور خرید نمایش داده می شود.

 

 

بعد از ورود اطلاعات روی دکمه ایجاد کلیک کنید. پس  از این کار فاکتوری به لیست فاکتورها اضافه می شود. جهت وارد کردن اقلام فاکتور ابتدا فاکتور مورد نظر را انتخاب و سپس روی دکمه رویت فاکتور کلیک کنید(توجه داشته باشید زمانی که برای اولین بار فاکتوری را ایجاد می نمایید اگر در تنظیمات شخصی نمایش فاکتور بعد از ایجاد را تیک دار کرده باشید بلافاصله بعد از ایجاد فاکتور برای دریافت جزییات کالا باز می شود )   ویا بر روی آن کلیک کنید که انتخاب شود و کلید  “Enter”را زده و یا روی آن دابل کلیک کنید. با این کار فاکتور مورد نظر باز می شود.

و سپس فرم جزییات فاکتور برگشت از خرید نمایش داده میشود که در تصویر زیر مشاهده می کنید که این حالت برای فاکتور برگشتی با استفاده از مرجع فاکتور می باشد و لیست کالاهای فاکتور را مشاهده خواهید کرد که برای برگشت زدن هر سطر، روی سطر مورد نظر کلیک نمایید که انتخاب شود و کلید  “Enter” را بزنید و یا دابل کلیک نمایید و در فیلد تعداد که به رنگ سبز تغییر می کند تعداد برگشتی کالا را وارد نمایید و مجددا کلید “Enter” را بزنید.

اگر وضعیت تسویه حساب را تیک دار نمایید باید مقدار ریز مربوط به تسویه فاکتور را وارد نمایید که میتواند به صورت نقد باشد که مستقیما به حساب صندوق کاربر (هر کاربر برای دریافت ها و پرداخت نقد نیاز به معرفی یک کد حساب صندوق دارد که در بخش ایجاد کاربر توضیح داده می شود) می رود. میتوانید بابت برگشت از خرید چک دریافت نمایید و در قسمت چک جزییات آن را وارد نمایید و یا اگر وضعیت تسویه حساب مشخص نیست، به حساب را انتخاب نمایید و زمانی که نیاز داشتید وجه فاکتور را مطالبه نمایید فاکتور را ویرایش نمایید و اطلاعات وجه و یا چک را وارد کنید و یا ازآیتم دریافت از طرف حساب فاکتور استفاده نمایید که در بخش ثبت عملیات دریافت  توضیحات مربوط داده شده است.

- اگر سال مالی وارد نشود فاکتور مرجع از همان سال انتخاب می شود و اگر فاکتور مرجع از سال های قبل باشد باید حتما سال آن انتخاب گردد.

- در برگشت از خرید بر خلاف برگشت از فروش موجودی کالا چک می شود.

- در اقلام فاکتور برگشت ، ارزش افزوده بر حسب مقدار کالای برگشتی محاسبه می شود و اگر کالای برگشتی مربوط به دوره ای بود که نرخ ارزش افزوده آن دوره با دوره فعلی متفاوت است از انجایی که نمی توان در فاکتور برگشتی مبلغ ارزش افزوده را مستقیم تغییر داد باید به کمک عدد تعداد ارزش افزوده مبلغ آن را کنترل کرد.

تغییر فاکتور برگشت از خرید 

برای تغییر فاکتور برگشت از خرید وارد لیست فاکتور های برگشت از خرید شوید فاکتور مورد نظر را انتخاب و دکمه تغییر را کلیک نمایید که بتوانید اطلاعات آن را تغییر بدهید ولی این تغییرات برای فاکتور برگشت از خرید دارای مرجع، غیرفعال است که به علت جزئیات کالاهای برگشتی آن است.

برای اصلاح تعداد کالاهای برگشتی فاکتور مورد نظر را انتخاب و رویت فاکتور را کلیک نمایید و یا بروی آن دابل کلیک کنید و یا کلید    “Enter”    را بزنید همانند قبل برای تغییر فاکتور وضعیت آن را به صورت موقت قرار دهید و تغییرات لازم را اعمال و مجدد فاکتور را ثبت کنید.

اگر نیاز داشتید که تعداد برگشتی را حذف کنید روی سطر مورد نظر کلیک و دکمه   “Delete”   را بزنید اگر نیاز به تغییر مبالغ باشد از کلید   “F2”   برای آپدیت مبالغ تسویه حساب استفاده نمایید.

 حذف فاکتور برگشت از خرید 

برای حذف فاکتور برگشت از خرید وارد لیست فاکتور های برگشت از خرید شوید فاکتور مورد نظر را انتخاب و دکمه حذف را کلیک نمایید.

در صورتیکه فاکتور شرایط لازم را داشته باشد قابل حذف خواهد بود . شرایطی که فاکتور قابل حذف نخواهد بود:

فاکتور در وضعیت ثبت ، نهایی و یا قطعی باشد، سند فاکتور در اسناد دائم جمع شده باشد، سند فاکتور نهایی شده باشد.

در فاکتور چک و یا چک هایی ثبت شده باشد و و یا بر روی چک ها عملیاتی صورت گرفته باشد که با حذف فاکتور مرجع آنها از بین میرود به همین دلیل مانع از حذف فاکتور خواهد شد.

توجه : کاربر تنها می تواند فاکتورهایی را ببیند که به آنها دسترسی داشته باشد و تنها زمانی که دسترسی حذف داشته باشد می تواند فاکتور را حذف و یا تغییر بدهد.

منوهای فرم فاکتور خرید (فروش) 

ممکن است نیاز داشته باشید که در فاکتور خرید روال های مرتبط و یا دیگری انجام بدهید بدون این که نیاز باشد فاکتور خرید را ببندید  .

 

 

 

شماره 1 : منوی عملیات موارد مربوط به نهایی کردن فاکتور(برای فاکتور ثبت شده)، قطعی کردن فاکتور (برای فاکتور نهایی شده) را در اختیار می گذاردکه نهایی و قطعی کردن فاکتور از منوی وضعیت فاکتور امکان پذیر نیست .

شماره 2 : با استفاده از منوی فاکتور جدید می توانید فاکتور جدید از نوع خرید ، برگشت از خرید، فروش ، برگشت از فروش و فاکتور برگشتی فاکتور فعلی را (در صورتیکه که وضعیت آن ثبت شده باشد) ایجاد نمایید.

شماره 3 : مشخصات اطلاعات اصلی فاکتور را نمایش می دهد.

شماره 4 : لیست کالا ها را نمایش می دهد.

شماره 5 : امکان اضافه شدن فایل به فاکتور وجود دارد که با اجرای این آیتم  می توانید فایل های خودرا اضافه نمایید. در صورت افزودن ضمیمه به فاکتور ، هم در سند و هم در فاکتور آن ضمیمه قابل مشاهده است.

شماره 6 : برای مشخص کردن قیمت فروش کالاها با توجه به فاکتورهای خرید است که دارای آیتم های مختلفی برای تعیین فی فروش کالا است که در در بخش  تعیین قیمت فروش کالا توضیحات آن را مشاهده می نمایید  . 

 

شماره 7: برای کسر کردن مبلغ فاکتور ابتدا آن را در وضعیت موقت قرار دهید. روال استفاده از این فرم به این صورت است که ابتدا میزان درصد تخفیف را وارد می نمایید سپس در صورتی که آیتم شماره (1) را انتخاب نمایید به میزان درصد وارد شده مبلغ اقلام فاکتور کسر گردیده و بعنوان تخفیف جایگزین تخفیف موجود می شود و در صورتی که آیتم شماره (2) را تیک دار نمایید میزان کسر مبلغ اقلام به تخفیف های موجود قبلی اضافه خواهد شد. به کمک آیتم های  شماره (3) و (4) می توانید میزان رقم اعشار و گرد کردن را وارد نمایید. ضمناً مبالغ کسر شده از اقلام بعنوان تخفیف سطری در فاکتور اعمال خواهد شد.

شماره 8 : برای دریافت بارکد از کاربر استفاده می شود که این امکان فراهم است که به جای انتخاب کالا از لیست کالاها فرم بارکد را کلیک نمایید و بعد از ثبت بارکد توسط بارکد خوان، کالاها را به فاکتور اضافه نمایید.

شماره 9 : لیست چاپ بارکد، این امکان در برنامه وجود دارد که اطلاعات بارکدها را برای چاپ ارسال نمایید و لیست آنها را در فرم لیست چاپ بارکد ملاحظه بفرمایید و به آنها مواردی را اضافه و یا کم کنید.

ثبت فاکتور خرید از وب سایت پذیرش  

قبل از هر اقدامی باید دقت شود که در هر سیستمی جهت ارتباط برنامه با وب سایت پذیرش یا فروش اینترنتی باید برنامه SoapSdk نصب شده باشد هم چنین در صورت لزوم رول مربوطه در فایروال ویندوز تعریف شده باشد.

 

این امکان برای کاربرانی که عضویت وب سایت خدمات پس از فروش سایپا را داشته باشند، فراهم است. کلیه خریدهایی که در وب سایت خدمات پس از فروش ثبت می شوند را می توانید با استفاده از فرم زیر در برنامه ثبت نمایید.

برای این عملیات از مسیر انبارداری / خرید - فروش / خرید فرم ثبت فاکتور خرید از وب سایت پذیرش را اجرا نمایید تصویر فرم را در زیر مشاهده می کنید.

پس از ورود نام کاربری و رمز عبور مربوط به وب سایت خدمات پس از فروش و انتخاب وضعیت فاکتورهای رسید (همه، جدید ، رسید شد، ورود به انبار) و نوع فاکتور (همه ،شرکتی ،شرکتی آزاد، غیرشرکتی، متفرقه) و ثبت تاریخ مورد نظر (شماره 5) دکمه تایید را کلیک نمایید. بعد از تایید لیستی از فاکتورهای خرید به شما نمایش داده می شود که می توانید آن ها را به لیست فاکتورهای خرید اضافه نمایید.برای این کار بر روی سطر مربوط به فاکتور کلیک نمایید که انتخاب شود (گزینه 7) و دکمه ثبت فاکتور(شماره8) را کلیک کنید.

 

بعد از کلیک دکمه ثبت فاکتور فرم زیر که نمایشی از اطلاعات فاکتور است نمایش داده شود باید در این مرحله اطلاعات اصلی و الزامی فاکتور را مشخص نمایید از جمله : کد انبار، نوع فاکتور، فروشنده و دکمه ثبت را کلیک کنید.

توجه :

- ممکن است یک سری از کالاها جدید باشند و قبلا در کالاها وجود نداشته باشند که برنامه پیام مربوط به نبودن کد کالا را نمایش میدهد، در این صورت لازم است که در یک بازه زمانی باز بروز رسانی قیمت کالا از وب سایت پذیرش را انجام بدهید که در قسمت  بروز رسانی قیمت قطعات از وب سایت پذیرش توضیحات لازم داده شد.

- کلیه روال هایی که به این صورت توسط کاربر در این قسمت انجام شد از جمله بروز رسانی قیمت قطعات از وب سایت پذیرش و ثبت فاکتور خرید از وب سایت پذیرش، می تواند به صورت اتوماتیک انجام شود و فاکتورهایی که وضعیت آنها در وب سایت نهایی می شود به صورت خودکار توسط برنامه های دیگر در برنامه خوانده و ایجاد شوند. 

- اگر فاکتوری قبلا در خریدها ایجاد شده باشد در جستجوی فاکتورهای خرید از وب سایت دیگر خوانده نمی شود و این روال با توجه به شماره قبض فاکتورها انجام می شود به صورتی که شماره رسید فاکتور وب سایت به عنوان شماره قبض اطلاعات فاکتور ذخیره می شود.

 

ثبت فاکتور خرید از سایت فروش اینترنتی 

این مورد برای کاربرانی که عاملیت فروش قطعات داشته باشند و فاکتور های خریدشان را در سایت فروش اینترنتی ثبت می نمایند قابل استفاده است که تصویر فرم را در زیر مشاهده می کنید.

برای این عملیات از مسیر انبارداری / خرید - فروش / خرید فرم ثبت فاکتور خرید از سایت فروش اینترنتی را اجرا نمایید تصویر فرم را در زیر مشاهده می کنید.

برای خواندن فاکتورهای خرید نام کاربری و رمز عبور مربوط به سایت فروش اینترنتی را وارد نمایید ، بازه زمانی مورد نظر را وارد کنید و دکمه تایید را کلیک کنید.

توجه 1: ممکن است یک سری از کالاها جدید باشند و قبلا در کالاها وجود نداشته باشند که برنامه پیام مربوط به نبودن کد کالا را نمایش میدهد، در این صورت لازم است که در یک بازه زمانی باز بروز رسانی قیمت کالا از وب سایت پذیرش را انجام بدهید که در قسمت  بروز رسانی قیمت قطعات از وب سایت پذیرش توضیحات لازم داده شد.

توجه 2 : در این روش لازم است که برای ثبت فاکتور در بیلان، رسید مربوط به فاکتور خرید در وب سایت انجام شده باشد.

 

 

فروش 

برای ایجاد فاکتور فروش روش معمول استفاده از فاکتور فروش است که هم مسیر با فاکتور خرید است و از منوی انبارداری / خرید و فروش / فروش می توانید وارد لیست فاکتورهای فروش شوید و فاکتور جدید ایجاد نمایید.

ایجاد فاکتور فروش 

اطلاعات فاکتور فروش هم مانند فاکتور خرید وارد می شود با تفاوت هایی که در ادامه به آنها می پردازیم. برای ایجاد فاکتور جدید بر روی دکمه ایجاد (1) کلیک نمایید ، فرم اطلاعات اصلی فاکتور نمایش داده می شود که در تصویر زیر نمایش داده شده است این اطلاعات را وارد نمایید. می توانید برای استفاده از فی فروش کالا، که در بخش   مدیریت قیمت فروش روش های آن توضیح داده شده، اعمال قیمت فروش را تیک دار نمایید که فی فروش را بر اساس روشی که قبلا تعریف کرده اید به شما نمایش بدهد (4)

توجه داشته باشید که اگر برای نوع فاکتور که در بخش  نوع خرید و فروش توضیح داده شد، اعمال قیمت فروش را تیک دار کرده باشید، بعد از انتخاب آن نوع فاکتور آیتم اعمال قیمت فروش تیک دار خواهد شد و اگر اجباری شدن آن را در تنظیمات نوع خرید و فروش گذاشته باشید، پس از درج کالا در فاکتور نمی توانید فی فروش آن را تغییر دهید. 

 

 

 

بعد از ورود اطلاعات روی دکمه ایجاد کلیک کنید. پس  از این کار فاکتوری به لیست فاکتورها اضافه می شود. جهت وارد کردن اقلام فاکتور ابتدا فاکتور مورد نظر را انتخاب و سپس روی دکمه رویت فاکتور کلیک کنید(توجه داشته باشید زمانی که برای اولین بار فاکتوری را ایجاد می نمایید اگر در تنظیمات شخصی نمایش فاکتور بعد از ایجاد را تیک دار کرده باشید بلافاصله بعد از ایجاد فاکتور برای دریافت جزییات کالا باز می شود )   ویا بر روی آن کلیک کنید که انتخاب شود و کلید   “Enter”را بزنید و یا روی آن دابل کلیک کنید. با این کار فاکتور مورد نظر باز می شود.

فرم جزییات فاکتور را در تصویر زیر مشاهده می نمایید.

علاوه بر امکانات ورود اطلاعات کالا یکسری اطلاعات اضافه در فاکتور قابل مشاهده است که در تصویر زیر با کادر های قرمز رنگ مشخص شده اند و با شماره های 2،3،4، ملاحظه می نمایید.

آیتم شماره (2) : نمایش موجودی کالا که با توجه به تنظیمات انبارداری برای نمایش موجودی کالا بر چه اساسی (موجودی همان انبار یا موجودی کالا در کلیه انبارها) باشد می توانید موجودی کالا را مشاهده نمایید   

آیتم شماره (3) و (4) : در این قسمت اطلاعات مربوط به آخرین خرید یا فروش مرتبط نمایش داده می شود.

 

 

کد کالای مورد نظر را وارد کنید (توجه : این برای زمانی است که اولین بار فاکتور را باز می کنید و می خواهید به آن کالا اضافه کنید اگر کالایی اضافه نمودید برای دفعات بعد ، برای اضافه کردن کالا به فاکتور از دکمه    “Insert”   استفاده نمایید)   اگر کد کالا را نمی دانید کافی است برروی دکمه ای که کنار کد کالا است کلیک کنید تا لیست کالاها باز شود. سپس کالای مورد نظر را از لیست انتخاب کنید. با این کار کد کالای انتخابی شما در قسمت کد کالای فاکتور قرار می گیرد (توجه : به جای استفاده از دکمه لیست کالا ها میتوانید کلید   “F2”   را بزنید ) سپس با زدن کلید        “Tab”ویا   “Enter”قسمت تعداد وارد شوید. تعداد مورد نظر را وارد کرده و کلید   “Tab”را بزنید حالا در قسمت فی  مبلغ را وارد کنید. پس از وارد کردن مبلغ کلید   “Tab”را بزنید اگر اطلاعات وارد شده درست باشد. به سطر بعدی برای گرفتن آیتم جدید خواهد رفت و این سطر ذخیره می شود اگر بعد از رفتن به سطر بعد منصرف شدید و مایل به ادامه نبودید با کلید   “ESC”   سطر را از حالت ویرایش (که به رنگ زرد مشاهده می شود) خارج نمایید.

کارهای فوق را تکرار نموده تا کلیه آیتمها را وارد کنید. اگر وارد کردن فاکتور به اتمام رسیده و می خواهید آنرا ثبت کنید ابتدا باید وضعیت تسویه حساب را مشخص و سپس در قسمت وضعیت سند آن را به حالت ثبت درآورده و روی دکمه ثبت کلیک کنید. لازم بذکر است عملیات تسویه حساب فاکتور در قسمت ثبت فاکتور خرید شرح داده شده است.

توجه:

- جزئیات فاکتور فروش مانند فاکتور خرید است و ویژگی های عمومی فاکتور خرید نیز در این مرحله قابل استفاده است.

- در صورتی که هنگام افزودن کالا در فاکتور کالا موجودی نداشته باشد با خطای زیر مواجه می شویم:

و در صورتی که کالا پس از فاکتور فروش جاری به موجودی کافی رسیده باشد مثلا در مواقعی که تقدم و تاخر فاکتور خرید و فروش رعایت نشده باشد با خطای زیر مواجه می شویم:

- اگر به هنگام ثبت فاکتور فروش مبلغ دریافتی را بیشتر از مبلغ فاکتور وارد کنیم مابه التفاوت آن به صورت منفی در قسمت"به حساب" می آید بدین معنی که به حساب بستانکاری شخص خریدار لحاظ می شود که تصویر فاکتور و سند مربوطه قابل مشاهده است:

تغییر فاکتور فروش 

برای تغییر یک فاکتور خرید لیست فاکتورهای خرید را باز کنید برای جستجوی یک فاکتور از باکس های جستجو که همان سرستون های اطلاعات مربوط به شماره فاکتور ، نام مشتری ، تاریخ فاکتور و ... می باشد ، می توانید استفاده نمایید بعد از انتخاب فاکتور دکمه تغییر را کلیک کنید که اطلاعات اصلی فاکتور را ببینید تغییرات لازم را اعمال نمایید و دکمه ثبت را بزنید.

و اگر نیاز به تغییر جزئیات مربوط به کالاهای فاکتور و یا وضعیت تسوبه حساب فاکتور داشتید فاکتور مورد نظر را انتخاب و بر روی سطر مربوط دابل کلیک نمایید و یا دکمه رویت فاکتور را بزنید و یا آن را انتخاب و کلید   “Enter”   را بزنید که جزییات آن به شما نمایش داده شود وضعیت فاکتور را در حالت موقت قرار دهید و برای اصلاح هر سطر مربوط به کالا روی سطر موبوط دابل کلیک نمایید تا در حالت ویرایش قرار گیرد.

در آخر اگر مبالغ فاکتور تغییر کرد میتوانید وضعیت تسویه حساب را با مبالغ جدید تغییر بدهید و از کلید   “F2”   می توانید استفاده نمایید به عنوان مثال اگر قبلا وجه فاکتور به نقد بوده و هم اکنون مبلغ فاکتور تغییر کرده است در این فیلد کلیک نمایید و کلید   “F2”    را بزنید.

حذف فاکتور فروش 

برای حذف فاکتور خرید آن را  از لیست فاکتورهای خرید انتخاب و دکمه حذف را کلیک نمایید      .

توجه : در صورتیکه فاکتور خرید اطلاعات مربوط به چک داشته باشد، باید ابتدا اطلاعات مربوط به چک های وارد شده در فاکتور را حذف نمایید. در صورتیکه بخواهید فاکتور خریدی را حذف نمایید که سند آن در اسناد دائم جمع شده باشد باید آن را از دائم خارج نمایید همینطور در مورد فاکتوری که در وضعیت ثبت، نهایی  و یا قطعی باشد امکان حذف تا زمانی که به وضعیت موقت نباشد وجود ندارد.

توجه : اگر کنترل موجودی کالاها فعال باشد و وفاکتور خرید زده باشید در آینده اگر حذف فاکتور خرید باعث منفی شدن موجودی کالا بشود برنامه امکان حذف را نمی دهد.

چاپ فاکتور

با کلیک بر روی دکمه چاپ فاکتور گزارشی با عنوان  چاپ فاکتور به صورت زیر نمایش داده خواهد شد:

لازم بذکر است در صورت نیاز به چاپ فاکتور با فرمت های متفاوت و استاندارد به قسمت انبارداری / چاپ فاکتور فروش مراجعه نمایید.

فاکتور فروش سریع 

روش استفاده از فاکتور فروش و ورود اطلاعات آن قبلا توضیح داده شد. امکان دیگری که در برنامه وجود دارد فاکتور فروش سریع است که مرحله اول ایجاد فاکتور یعنی انتخاب کد   انبار ، مشتری و نوع فاکتور در مسیر امکانات /تنظیمات سیستم / تنظیمات فاکتور سریع انجام میشود و بعد از ایجاد یک فاکتور سریع، این اطلاعات برای فاکتور ثابت است این روش برای مشتریانی که به صورت متفرقه خرید می کنند و اطلاعات فاکتور فروش آنها مشابه است، مناسب است.

بعد از اینکه تنظیمات سیستم را تکمیل نمودید. برای ایجاد فاکتور فروش سریع از مسیر انبارداری/ خرید فروش/ فروش / فاکتور فروش سریع می توانید استفاده نمایید. بعد از ایجاد فاکتور فروش سریع، به لیست فاکتورهای فروش اضافه می شود. 

فروش فاکتور خرید 

این امکان در برنامه وجود دارد که بر اساس محتوای یک فاکتور خرید ، فاکتور فروش ایجاد نمایید که از مسیر انبارداری / خرید- فروش / فروش فاکتور خرید امکان پذیر است. بعد از انتخاب این آیتم فرم زیر نمایش داده می شود که اگر باید شماره سریال فاکتور خرید را در شماره 1 وارد نمایید و نوع انبار و خریدار فاکتور فروش را مشخص نمایید و دکمه ایجاد را کلیک کنید.

بعد از ایجاد فرم جزئیات فاکتور به شما نمایش داده می شود و یک فاکتور به فاکتورهای فروش اضافه میگردد.

برگشت از فروش 

ایجاد فاکتور برگشت از فروش  

شما به سه روش می توانید اقدام به  ثبت فاکتور برگشتی بنمایید:

1-از قسمت انبارداری/ خرید ، فروش / فروش / برگشت از فروش

2- از داخل فرم جزئیات فاکتور

3-از طریق انبارداری / خرید ، فروش / ثبت فاکتور برگشتی

 

روش اول :

از مسیر انبارداری / خرید-فروش / فروش / برگشت از فروش را انتخاب نمایید که لیست فاکتورهای برگشت از فروش به شما نمایش داده می شود، سپس دکمه ایجاد را کلیک نمایید که در تصویر زیر ایجاد فاکتور را ملاحظه می کنید. 

اگر فاکتور فروش مورد نظر مربوط به سال های مالی قبل است ابتدا سال مالی را انتخاب نمایید و سپس شماره فاکتور مرجع را انتخاب کنید اطلاعات مربوط به فاکتور نمایش داده می شود ، دکمه ایجاد را کلیک کنید.

 

 

سپس فرم جزییات فاکتور به شما نمایش داده می شود برای برگشت کالاهای هر سطر روی سطر مورد نظر کلیک کنید که انتخاب شود و دکمه   “Enter”   کیبورد را بزنید. برای حذف تعداد برگشتی نیز سطر مورد را انتخاب و دکمه   ”Delete”   را بزنید.

وضعیت تسویه حساب را مشخص نمایید که برای ثبت کردن فاکتور به آن نیاز دارید   که می توانید مبلغ فاکتور را به صورت وجه نقد،   چک ، به حساب و یا ترکیبی از این موارد بزنید و یا به حساب بزنید که در این صورت به حساب طرف می رود و زمانی که لازم داشتید وجه فاکتور را به مشتری پرداخت نمایید می توانید فاکتور را ویرایش نمایید یا از آیتم پرداخت به طرف حساب فاکتور استفاده نمایید که در بخش ثبت عملیات پرداخت توضیحات لازم داده شده است.

 

 

 

روش دوم:

برای ایجاد فاکتور برگشت از فروش می توانید رویت فاکتور فروش را بزنید و مانند تصویر از منوی فاکتور جدید گزینه برگشت این فاکتور را انتخاب نمایید 

 

تغییر فاکتور برگشت از فروش  

برای تغییر فاکتور برگشت از خرید وارد لیست فاکتور های برگشت از خرید شوید فاکتور مورد نظر را انتخاب و دکمه تغییر را کلیک نمایید که بتوانید اطلاعات آن را تغییر بدهید ولی این تغییرات برای فاکتور برگشت از خرید دارای مرجع، غیرفعال است که به علت جزئیات کالاهای برگشتی آن است.

برای اصلاح تعداد کالاهای برگشتی فاکتور مورد نظر را انتخاب و رویت فاکتور را کلیک نمایید و یا بروی آن دابل کلیک کنید و یا کلید    “Enter”    را بزنید همانند قبل برای تغییر فاکتور وضعیت آن را به صورت موقت قرار دهید و تغییرات لازم را اعمال و مجدد فاکتور را ثبت کنید.

اگر نیاز داشتید که تعداد برگشتی را حذف کنید روی سطر مورد نظر کلیک و دکمه   “Delete”   را بزنید اگر نیاز به تغییر مبالغ باشید از کلید   “F2”   برای آپدیت مبالغ تسویه حساب استفاده نمایید.

حذف فاکتور برگشت از فروش  

برای تغییر فاکتور برگشت از خرید وارد لیست فاکتور های برگشت از خرید شوید فاکتور مورد نظر را انتخاب و دکمه حذف را کلیک نمایید.

در صورتیکه فاکتور شرایط لازم را داشته باشد قابل حذف خواهد بود . شرایطی که فاکتور قابل حذف نخواهد بود:

فاکتور در وضعیت ثبت ، نهایی و یا قطعی باشد،سند فاکتور در اسناد دائم جمع شده باشد ،سند فاکتور نهایی شده باشد.

در فاکتور چک و یا چک هایی ثبت شده باشد و و یا بر روی چک ها عملیاتی صورت گرفته باشد که با حذف فاکتور مرجع آنها از بین میرود به همین دلیل مانع از حذف فاکتور خواهد شد.

توجه : کاربر تنها می تواند فاکتورهایی را ببیند که به آنها دسترسی داشته باشد و تنها زمانی که دسترسی حذف داشته باشد می تواند فاکتور را حذف و یا تغییر بدهد.

فاکتور بر فروش سریع 

فاکتور برگشت از فروش سریع مانند فاکتور فروش سریع با تنظیم اطلاعات مربوط به نوع فاکتور، انبار، خریدار ، ایجاد می شود که در بخش  امکانات / تنظیمات سیستم / فاکتور سریع انجام می شود. بقیه مراحل و جزئیات فاکتور مانند فاکتور فروش معمولی است . برای استفاده از فاکتور برگشت از فروش سریع باید در تنظیمات سیستم / تنظیمات انبارداری گزینه عدم استفاده از فاکتور مرجع در فاکتورهای برگشتی را تیک دار نمایید.

 

مدیریت قیمت فروش 

برای فروش کالا اگر نیاز به تعیین قیمت فروش کالاهای خود بر اساس چندین روش داشتید، این امکان در برنامه وجود دارد که بتوانید بر اساس سیاست های مختلف قیمت فروش کالاها را تعیین نمایید تا با این امکان دفعات تعیین قیمت فروش را کاهش دهید . در ادامه به توضیح هریک می پردازیم :

برای استفاده از روش های مدیریت قیمت فروش از مسیر انبارداری / خرید و فروش / فروش / مدیریت قیمت فروش  استفاده نمایید.

می توانید برای مدیریت قیمت فروش یک سطر به عنوان سطح قیمت فروش تعریف نمایید و در ادامه از آن استفاده نمایید و یا قیمت گذاری را بر اساس پارامترهای دیگر انجام بدهید.

تعریف سطوح قیمت 

برای تعریف سطح قیمت گذاری، فرم لیست سطوح قیمت را باز نمایید از دکمه اضافه برای اضافه کردن یک سطح قیمت و از دکمه های تغییر و حذف به ترتیب برای تغییر و حذف سطوح قیمت استفاده نمایید .

 

بعد از کلیک دکمه اضافه فرم زیر را مشاهده می نمایید.

نحوه محاسبه می تواند بر اساس یکی از آیتم های زیر باشد:

 بهای تمام شده: یعنی محاسبه قیمت کالا طبق خریدهای انجام شده آن به صورت FIFO.

 آخرین خرید: یعنی آخرین قیمت خریداری شده.

 فروش پایه : طبق قیمت وارد شده هنگام تعریف کالا.

 آخرین فروش: طبق آخرین قیمت فروش کالا.

 قیمت پایه: طبق مقدار ارزی وارد شده هنگام تعریف کالا.

 آخرین فروش به شخص: طبق آخرین قیمت فروخته شده به شخص منظور.

 سپس درصد افزایش قیمت فروش و یا مبلغ ثابت را مشخص نمایید و دکمه ثبت را کلیک کنید.

قیمت فروش هر کالا بر اساس مشتری ، نوع خرید / فروش 

امکان تعیین فی فروش کالا بر اساس نوع خرید / فروش و نام مشتری امکان پذیراست که می تواند طبق قیمت مشخص شده در سطح قیمت تعریف شده باشد ( تعریف سطوح قیمت) و یا بر اساس فی فروشی باشد که برای کالا در نظر میگیرید.

 

 

بعد از کلیک دکمه اضافه فرم زیر را مشاهد می نمایید :

در تمام مواردی که نیاز به تعیین فی فروش باشد می توانید سطح قیمت تعریف شده را انتخاب و یا فی فروش را مشخص نمایید.

قیمت فروش هر کالا بر اساس مشتری 

برای تعیین قیمت فروش هر کالا بر اساس مشتری از این قسمت استفاده نمایید که عملکرد آن به این صورت است که که می توانید برای فروش یک کالا به یک مشتری خاص قیمت فروش مشخص نمایید و یا از سطح قیمت تعریف شده  ( تعریف سطوح قیمت) استفاده کنید. 

قیمت فروش هر کالا بر اساس نوع خرید / فروش 

در این قسمت میتوانید قیمت فروش یک کالا را براساس نوع های خرید و فروش (نقدی ، غیرنقدی ، شرکتی آزاد ، شرکتی گارانتی ، خرید اینترنتی و... ) مشخص نمایید می توانید سطح قیمت تعریف شده  ( تعریف سطوح قیمت) را انتخاب و یا فی فروش را مشخص نمایید.

 

قیمت فروش بر اساس هر کالا 

در این قسمت می توانید به صورت ثابت به هر کالا فی فروش مورد نظر را اختصاص بدهید و و یا تعدادی از کالاهای خود را به سطح قیمت تعریف شده ( تعریف سطوح قیمت) ارتباط بدهید. 

قیمت فروش بر اساس مشتری ، گروه کالا و نوع خرید / فروش 

در این قسمت می توانید فی فروش را بر اساس نوع خرید / فروش ، گروه کالا و نام مشتری تعریف کنید و به سطح قیمت تعیین شده  ( تعریف سطوح قیمت) اختصاص بدهید. 

قیمت فروش بر اساس مشتری و گروه کالا 

امکان تعیین قیمت فروش بر اساس گروه کالا و مشتری و سطح  ( تعریف سطوح قیمت) از این طریق امکان پذیراست. 

قیمت فروش بر اساس مشتری و نوع خرید / فروش 

امکان تعیین قیمت فروش بر اساس نوع خرید/فروش ، نام مشتری و سطح قیمت مشخص شده   ( تعریف سطوح قیمت) از طریق فرم زیر امکان پذیر است.

 

قیمت فروش بر اساس مشتری 

امکان تعیین قیمت فروش بر اساس سطح قیمت  ( تعریف سطوح قیمت) و نام مشتری با استفاده از فرم زیر امکان پذیر است. 

قیمت فروش بر اساس گروه کالا و نوع خرید /فروش 

امکان تعیین قیمت فروش بر اساس سطح قیمت ( تعریف سطوح قیمت) ، گروه کالا و نوع خرید /فروش با استفاده از فرم زیر امکان پذیر است. 

قیمت فروش بر اساس گروه کالا 

امکان تعریف قیمت فروش برای گروه کالا با توجه به سطح قیمت تعریف شده  ( تعریف سطوح قیمت)  وجود دارد. 

قیمت فروش بر اساس نوع خرید / فروش 

با استفاده از فرم زیر می توانید سطح قیمت تعریف شده  ( تعریف سطوح قیمت)  را به نوع خرید و فروش (نقدی ، غیرنقدی ، شرکتی آزاد ، شرکتی گارانتی ، خرید اینترنتی و... ) مورد نظرتان اختصاص بدهید. 

مدیریت تخفیف ها 

می توانید قوانین کلی برای اعمال تخفیف در فاکتور تعریف نمایید که برای تعریف روش اعمال تخفیف از مسیر انبارداری / خرید- فروش / فروش / مدیریت تخفیف ها را انتخاب نمایید، فرم زیر نمایش داده می شود.

 

برای ایجاد یک سطر، دکمه ایجاد را کلیک نمایید، فرم زیر نمایش داده می شود با توجه به آیتم ها و فیلترهایی که در این فرم وجود دارد می توانید برای اعمال تخفیف به فاکتورها  بر اساس پارامترهای مختلف ، فرمول تعریف کنید.

پس از وارد کردن نام و بازه تاریخی ، نوع مشتری را انتخاب می کنیم ویا در صورت نیاز می توانیم بر حسب یک عدد یا تعدادی از مشتری ها ، کالاها ، گروه کالاها و نوع خرید فروش ها فیلتر کنیم.

در قسمت نحوه محاسبه درصد یا مبلغ ثابت تخفیف را وارد می کنیم. درصد پلکانی ثابت بدین صورت است که در صورت افزایش مبلغ ، تخفیف هم به صورت پلکانی افزایش می یابد ولی در صورت انتخاب تخفیف پلکانی ترکیبی ، میزان تخفیف مانند جدول مالیاتی حقوق محاسبه می شود.

مرجع محاسبه تخفیف منظور تخفیف اعمال شده روی مبلغ خالص یا ناخالص فاکتور است.

نحوه اعمال تخفیف ، که میتواند به هر قلم کالا اعمال شود و یا به کل مبلغ فاکتور اعمال شود و یا به صورت اعتبار در باشگاه مشتریان به فرد مورد نظر داده شود. که در صورت انتخاب این آیتم میتوان محدوده زمانی استفاده از این اعتبار را تعیین کرد.

در قسمت بعدی می توان بر حسب دادن اولویت به این نوع تخفیف موثر واقع شدن آن را نسبت به بقیه قوانین تخفیف درجه بندی کرد.

و یا در صورت وجود چند تخفیف کلیه آنها با هم جمع گردد و همگی اعمال شوند.

در پایان در صورت نیاز می توان توضیحات مربوط به این نوع تخفیف را وارد کرد.

 

 

ثبت فاکتور برگشتی 

زمانی که نیاز داشته باشید یک فاکتور را برگشت بزنید که این فاکتور می تواند خرید و یا فروش باشد ، ولی شما اطلاعات مربوط به مرجع فاکتور را به یاد نداشته باشید و یا برگشت همان فاکتور دقیقا مد نظر نباشد می توانید از ثبت فاکتور برگشتی استفاده نمایید که از مسیر انبارداری / خرید فروش / ثبت فاکتور برگشتی فرم آن را اجرا نمایید و اگر برای فاکتور فروش یک طرف حساب مشخص نیاز دارید که فاکتورش را برگشت بزنید، نام طرف حساب را انتخاب و نوع فاکتور را فروش و بازه زمانی را مشخص نمایید و دکمه تایید را کلیک کنید شما می توانید موارد مربوط به گروه کالا، انبار،کد کالا را در صورتیکه اطلاعاتی از آنها دارید وارد نمایید که نتیجه جستجو برای ثبت برگشت فاکتور دقیق تر باشد.

 

بعد از زدن دکمه تایید لیست کالاهای مربوط به فاکتور هایی که جستجو کرده بودید را ملاحظه می نمایید که میتوانید کالا را انتخاب و با دکمه ثبت برگشتی آن را برگشت بزنید.

 

رسید و حواله 

معمولا ورود و خروج کالاهایی که ماهیت مصرفی دارند از این طریق انجام می شود.

برای تعریف رسید و حواله می توانید از مسیر انبارداری /رسید و حواله استفاده نمایید. تاثیر خرید و فروش روی انبار با تاثیر رسید و حواله یکسان است ولی تاثیر فروش و حواله روی حسابداری متفاوت است. بدین صورت که به هنگام ثبت فروش کل مبلغ فاکتور به حساب بدهکاری شخص می رود ولی در حواله به ازای هر کالا در فاکتور مرکز هزینه انتخاب می شود و در نتیجه طرف حساب متفاوتی دارند و مرکز هزینه بدهکار و موجودی کالا بستانکار می شود.

 

 رسید 

برای ثبت رسید مربوط به کالا ها وارد لیست رسیدها شوید ، روی دکمه ایجاد کلیک نمایید ، اطلاعات اصلی رسید از جمله : نام انبار، نوع فاکتور (نقدی ، غیرنقدی ، شرکتی آزاد ، شرکتی گارانتی ، خرید اینترنتی و... ) و فروشنده را مشخص نمایید و دکمه ایجاد را کلیک کنید. 

 

سپس فرم جزییات مربوط به رسید انبار را مشاهده می نمایید که از نظر ورود اطلاعات و تغییرات و اطلاعاتی که نمایش داده می شود کاملا مشابه فاکتور خرید است که در بخش  ایجاد فاکتور خرید به تفضیل توضیح داده شد. 

برگشت از رسید 

برای ثبت فاکتور برگشت از رسید انبار از مسیر انبارداری / رسید و حواله / رسید / برگشت از رسید وارد فرم برگشت از رسید شوید دکمه ایجاد را کلیک نمایید ، شماره ف مرجع (شماره رسیدی که نیاز به برگشت اطلاعات آن دارید) را انتخاب نمایید اطلاعات مربوط به رسید مورد نظر به شما نمایش داده می شود.

توجه : در صورتی برگشت از رسید را برای رسیدهای سال های مالی قبل انجام میدهید نیاز است که سال مالی را ابتدا انتخاب نمایید.

 

 

بعد از ایجاد فاکتور برگشت از رسید برای جزئیات فاکتور دقیقا مشابه با برگشت از خرید می باشد که در قسمت برگشت از خرید توضیحات لازم در مورد آن داده شده است.

 

 

 حواله 

برای ثبت حواله مربوط به کالا ها وارد لیست حواله ها شوید ، روی دکمه ایجاد کلیک نمایید ، اطلاعات اصلی حواله از جمله : نام انبار، نوع فاکتور (نقدی ، غیرنقدی ، شرکتی آزاد ، شرکتی گارانتی ، خرید اینترنتی و... ) و فروشنده را مشخص نمایید و دکمه ایجاد را کلیک کنید. 

 

 

فرم جزییات حواله مانند تصویر زیر نمایش داده می شود.

سپس به ازای درج هر کالا فرم زیر جهت تعیین مرکز هزینه کالا نمایش داده می شود.

برگشت از حواله 

بعد از ایجاد فاکتور برگشت از حواله از مسیر انبارداری / رسید و حواله / حواله / برگشت از حواله ، وارد لیست فاکتورهای برگشت از حواله شوید.

برای جزئیات فاکتور دقیقا مشابه با برگشت از فروش می باشد که در قسمت  برگشت از فروش توضیحات لازم در مورد آن داده شده است.

 

 

توجه:

در سیستم های  ادواری در پایان هر دوره طبق موجودی سود و زیان آن انبار مشخص می شود ولی در سیستم های دائمی در زمانی که فاکتور فروش صادر می شود بهای تمام شده کالای منطور سند می خورد بدین صورت که معمولا در سیستم ادواری سند حسابداری حواله به صورت زیر است:

شخص: بدهکار

حساب فروش : بستانکار

ولی در سیستم دائمی به صورت:

شخص : بدهکار

حساب فروش : بستانکار

بهای تمام شده: بدهکار

موجودی کالا و مواد: بستانکار

ثبت می شود.

لازم بذکر است پیش فرض سیستم انبار ادواری است و در دائمی نمی توان تغییر روش داد مثلا از میانگین موزون به FIFO  رفت.

 

درخواست های مشتری 

 ایجاد درخواست 

اصلاح درخواست 

لیست درخواست ها 

پیش فاکتور فروش 

شما با استفاده از این سیستم می توانید برای اشخاص ویا مراکزی که قبل از خرید ازشما پیش فاکتور می خواهند پیش فاکتور صادر کنید.کالاهایی که در پیش فاکتور ثبت می شوند از موجودی آنها کم نمی شود و هر کالایی را می توانید بدون توجه به موجودی آن در پیش فاکتور درج کنید.

در پیش فاکتور تسویه حساب کاربرد ندارد و کالای حسابداری وجود ندارد مگر اینکه در صورت نیاز به پیش فاکتور اضافه گردد.

جهت ثبت پیش فاکتور برابر دستور العملهای زیر عمل کنید  :

درج پیش فاکتور 

از مسیر انبارداری/ پیش فاکتور فروش / درج پیش فاکتور را انتخاب کنید. فرمی برابر شکل نمایش داده می شود. پس از مشخص کردن تاریخ، نام مشتری و در صوررت نیاز شرح فاکتور، روی دکمه ثبت کلیک کرده ویا کلید  ” F3”   را بزنید.

در صورتی که از مدیریت قیمت فروش استفاده نموده اید می توانید اعمال قیمت فروش را تیک دار نمایید که با شماره 3 مشخص شده است.

 

کد کالای مورد نظر را وارد کنید (توجه : این برای زمانی است که اولین بار فاکتور را باز می کنید و میخواهید به آن کالا اضافه کنید اگر کالایی اضافه نمودید برای دفعات بعد ، برای اضافه کردن کالا به فاکتور از دکمه    “Insert”   استفاده نمایید)   اگر کد کالا رانمی دانید کافی است برروی دکمه ای که کنار کد کالا است کلیک کنید تا لیست کالاها باز شود. سپس کالای مورد نظر را از لیست انتخاب کنید. با این کار کد کالای انتخابی شما در قسمت کد کالای فاکتور قرار می گیرد (توجه : به جای استفاده از دکمه لیست کالا ها میتوانید کلید   “F2”   را بزنید ) سپس با زدن کلید        “Tab”ویا   “Enter”   قسمت تعداد وارد شوید. تعداد مورد نظر را وارد کرده و کلید   “Tab”را بزنید حالا در قسمت فی  مبلغ را وارد کنید. پس از وارد کردن مبلغ کلید   “Tab”را بزنید اگر اطلاعات وارد شده درست باشد. به سطر بعدی برای گرفتن آیتم جدید خواهد رفت و این سطر ذخیره می شود اگر بعد از رفتن به سطر بعد منصرف شدید و مایل به ادامه نبودید با کلید   “ESC”   سطر را از حالت ویرایش (که به رنگ زرد مشاهده می شود) خارج نمایید.

جهت حذف کردن یک سطر در پیش فاکتور، ابتدا سطر مورد نظر را انتخاب نموده وکلید   “Delete”را زده و در جواب سوًال «آیا اطلاعات حذف شود؟» گزینه بلی را انتخاب کنید. با این عمل سطر انتخاب شده از پیش فاکتور حذف خواهد شد.

 

پیش فاکتور سریع 

ایجاد پیش فاکتور سریع نیز بر اساس تنظیماتی است که برای فاکتور فروش سریع انجام می شود و این اطلاعات در قسمت تنظیمات سیستم / تنظیمات فاکتور سریع ثبت می شود.

برای ایجاد پیش فاکتور سریع از مسیر انبارداری / پیش فاکتورفروش،  پیش فاکتور سریع را انتخاب نمایید، فرم جزئیات پیش فاکتور به شما نمایش داده می شود که ادامه ورود اطلاعات مشابه با توضیحات قسمت  پیش فاکتور فروش می باشد.

اصلاح پیش فاکتور 

در صورتی که پس از ثبت پیش فاکتور نیاز به تغییر آن داشتید برابر مراحل زیر عمل کنید:

از منوی عملیات مسیر انبارداری / پیش فاکتورفروش،اصلاح پیش فاکتور را انتخاب کنید. فرمی برابر شکل زیر باز می شود.

در قسمت شماره پیش فاکتور، شماره مورد نظررا وارد نموده وکلید   “Enter”را بزنید. با این عمل در صورتی که شماره پیش فاکتور وارد شده وجود داشته باشد، اطلاعات آن نمایش داده می شود و   شما میتوانید همانند مراحل ذکر شده در بالا عملیات ایجاد، تغییر و حذف را انجام دهید.  

 

امکانات فرم پیش فاکتور 

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید امکانات شماره گذاری شده اند که در ادامه توضیح داده می شود. 

 

 

حذف ، تغییر ، ابطال پیش فاکتور  

زمانی که شما بخواهید پیش فاکتوری را حذف کنید ابتدا از منوی عملیات انبارداری / پیش فاکتورفروش / لیست پیش فاکتورها، کلیه پیش فاکتورها را انتخاب کنید. با این عمل فرمی برابر شکل بالا نمایش داده می شود.

ابتدا پیش فاکتوری را که می خواهید حذف کنید از لیست انتخاب نموده و روی دکمه حذف کلیک کنید.در جواب سوال «آیا اطلاعات حذف شود؟»گزینه بلی را انتخاب کنید.

توجه : شماره های 4،3،2،1 به ترتیب برای ایجاد، تغییر،حذف و ابطال پیش فاکتور استفاده می شوند.

تبدیل پیش فاکتور به فاکتور 

برای تبدیل پیش فاکتور به فاکتور فروش ، وضعیت پیش فاکتور باید در حالت ثبت باشد و کالاهای آن موجودی داشته باشند . روی دکمه تبدیل به فاکتور (شماره 6 ) کلیک نمایید که با تبدیل به فاکتور فروش وضعیت پیش فاکتور به صورت نهایی تغییر می کند و دیگر قابل تغییر نخواهد بود. 

 چاپ پیش فاکتور 

برای چاپ پیش فاکتور به فرمت های مختلف موجود آن را از لیست انتخاب نمایید سپس روی دکمه چاپ پیش فاکتور (شماره 5) کلیک کنید، فرم چاپ پیش فاکتور نمایش داده می شود. در فرم باز شده روی دکمه چاپ کلیک کرده و یا کلید  ” F3”   را بزنید.

لازم بذکر است فرمت چاپ پیش فاکتور مانند فاکتور است با و تنظماتی مربوط به پیش فاکتور در تنظیمات انبارداری حاظ شده است که در قسمت  تنظیمات انبارداری قابل مشاهده است.

لیست پیش فاکتورها 

کلیه پیش فاکتورها 

از مسیر انبارداری / پیش فاکتور فروش / لیست پیش فاکتورها ، آیتم کلیه پیش فاکتورها را انتخاب نمایید.

 پیش فاکتورهای موقت 

از مسیر انبارداری / پیش فاکتور فروش / لیست پیش فاکتورها ، آیتم پیش فاکتورهای موقت را انتخاب نمایید. 

پیش فاکتورهای ثبت شده  

از مسیر انبارداری / پیش فاکتور فروش / لیست پیش فاکتورها ، آیتم پیش فاکتورهای ثبت شده را انتخاب نمایید.

پیش فاکتورهای نهایی 

از مسیر انبارداری / پیش فاکتور فروش / لیست پیش فاکتورها ، آیتم پیش فاکتورهای نهایی را انتخاب نمایید.

پیش فاکتورهای آماده تبدیل به فاکتور 

از مسیر انبارداری / پیش فاکتور فروش / لیست پیش فاکتورها ، آیتم پیش فاکتورهای آماده تبدیل به فاکتور را انتخاب نمایید.

توجه : پیش فاکتورهایی را میتوان به فاکتور تبدیل نمود که در وضعیت ثبت باشند.

  پیش فاکتورهای به فاکتور تبدیل شده  

از مسیر انبارداری / پیش فاکتور فروش / لیست پیش فاکتورها ، آیتم پیش فاکتورهای به فاکتور تبدیل شده را انتخاب نمایید.

پیش فاکتورهای ابطال شده 

از مسیر انبارداری / پیش فاکتور فروش / لیست پیش فاکتورها ، آیتم پیش فاکتورهای ابطال شده را انتخاب نمایید.

در صورت نیاز می توان پیش فاکتورهای ابطال شده را برگشت از ابطال نمود و یا  مستقیما به فاکتور تبدیل کرد.

 گزارش های پیش فاکتور 

گزارش لیست پیش فاکتورهایی که کاربران ثبت کرده اند را میتوانید به تفکیک کالا، تاریخ ورودی، مشتری ،گروه کالا و یا کاربران مشاهده نمایید.

که برای چنین گزارش هایی از مسیر انبارداری / پیش فاکتور فروش / گزارش های پیش فاکتور  استفاده نمایید.

لیست پیش فاکتورها 

لیست پیش فاکتورهای خالی 

گزارش پيش فاکتورها به تفکيک کالا 

 گزارش پيش فاکتورها به تفکيک تاريخ 

گزارش پيش فاکتورها به تفکيک مشتري 

گزارش پيش فاکتورها به تفکيک گروه کالا 

گزارش پيش فاکتورها به تفکيک کاربر 

فاکتور فروش آماده 

زمانی که بخواهید فاکتوری به عنوان الگو داشته باشید و هر زمان که نیاز داشتید این الگو را به فاکتور تبدیل نمایید می توانید از فاکتور فروش آماده استفاده نمایید و برخلاف پیش فاکتور به دفعات می توانید از آن استفاده کنید.

 برای رویت لیست فاکتور فروش های آماده و سایر عملیات بر روی آنها می توانید از مسیر انبارداری / فاکتور فروش آماده فرم زیر را مشاهده نمایید.  

 ایجاد فاکتور فروش آماده 

برای ایجاد فاکتور (شماره 1) بر روی دکمه ایجاد کلیک نمایید فرم اطلاعات اصلی فاکتور نمایش داده می شود بعد از ورود اطلاعات لازم دکمه ایجاد را کلیک نمایید سپس فرم اطلاعات جزییات فاکتور نمایش داده می شود که باید کالاها را وارد نمایید که مانند قسمت  ایجاد فاکتور فروش می باشد  .

حذف ،تغییر ، ابطال فاکتور فروش آماده 

زمانی که شما بخواهید فاکتور فروش آماده  ای را حذف کنید ابتدا از منوی عملیات انبارداری / فاکتور فروش آماده، لیست فاکتور فروش آماده را انتخاب کنید. با این عمل فرمی برابر شکل زیر نمایش داده می شود.

 

ابتدا فاکتور فروش آماده ای را که می خواهید حذف کنید از لیست انتخاب نموده و روی دکمه حذف کلیک کنید.در جواب سوال «آیا اطلاعات حذف شود؟»گزینه بلی را انتخاب کنید.  

توجه : شماره های 4،3،2،1 به ترتیب برای ایجاد، تغییر،حذف و ابطال فاکتور فروش آماده استفاده می شوند. 

لیست فاکتور فروش آماده 

ابتدا از منوی عملیات انبارداری / فاکتور فروش آماده، لیستفاکتور فروش آماده را انتخاب کنید که تصویر آن را در بالا ملاحظه می نمایید.

 عملیات بر روی فاکتورها 

نهایی کردن فاکتورها 

 

شما می توانید جهت جلوگیری از تغییرفاکتورها  بصورت دوره ای آنها را نهایی کنید تا دیگر کسی نتواند فاکتورهای نهایی شده را تغییر دهد که برای نهایی کردن فاکتورهایی با وضعیت ثبت، دو روش وجود دارد .

1-      منوی عملیات، زمانی که فاکتور را باز نمایید از منوی عملیات می توانید فاکتور را نهایی و یا برگشت از نهایی کنید که در بخش  فاکتور خرید (فروش) تصویر آن را ملاحظه می کنید. 

2-      از منوی انبارداری/ عملیات بر روی فاکتورها / نهایی کردن فاکتورها را انتخاب کنید. در فرمی که باز می شود شماره فاکتورهایی را که می خواهید نهایی شوند را وارد و روی دکمه ثبت کلیک کنید.

 

جهت برگشت فاکتورهایی که نهایی شده اند باید به قسمت امکانات/ عملیات ویژه/عملیات  انبارداری، برگشت از نهایی کردن فاکتورها مراجعه کنید.

تذکر : فاکتورهایی نهایی می شوند که ثبت شده باشند. فاکتورهای موقت ثبت نخواهند شد. جهت اطلاع از لیست فاکتورهای موقت از منوی گزارشات/ لیست فاکتورهای موقت را انتخاب کنید. 

 

 

قطعی کردن فاکتورها 

زمانی که از عدم تغییر فاکتورهایتان کاملاً مطمئن هستید. بهترین گزینه قطعی کردن فاکتورها است. برای قطعی کردن فاکتورهایی با وضعیت نهایی، دو روش وجود دارد .

1-     منوی عملیات ، زمانی که فاکتور را باز نمایید از منوی عملیات می توانید فاکتور را قطعی کنید که در بخش منوهای فرم فاکتور خرید (فروش)  تصویر آن را ملاحظه می کنید. 

2-      از منوی انبارداری/ عملیات بر روی فاکتورها/ قطعی کردن فاکتورها را انتخاب کنید. فرمی مبنی بر ورود رمز گزارشات از شما خواسته می شود. پس از ورود رمز در صورت صحت رمز فرمی باز می شود ، شماره فاکتورهایی که می خواهید قطعی شوند را وارد و در نهایت روی دکمه ثبت کلیک کنید. 

 

هشدار : در صورت قطعی کردن، فاکتورها به هیچ وجه قابل برگشت نخواهند بود.

تذکر : فاکتورهایی قطعی می شوند که قبلاً نهایی شده باشند. فاکتورهای موقت و یا ثبت شده قطعی نخواهند شد.

 

 

 

 

محاسبه فاکتور به قیمت روز

این آیتم کاربردی ندارد.

تعیین قیمت فروش کالا

در مواقعی که قرار است قیمت فروش کالا را محاسبه نمایید از این گزینه استفاده کنید. از منوی انبارداری/ عملیات بر روی فاکتورها / تعیین قیمت فروش کالا  را انتخاب کنید. 

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید نیاز به شماره فاکتور خرید دارید که در قسمت از شماره تا شماره محدوده فاکتورهای خرید خود را وارد می نمایید و می توانید در بخش بعد مشخص کنید تنها فاکتورهایی که نوع خرید / فروش مشخصی دارند در نظر گرفته شوند . در قسمت نحوه محاسبه قیمت فروش یکی از مواردی که مشخص شده را انتخاب نمایید و دکمه انجام را کلیک کنید.

 

 

کسرکردن مبلغ فاکتور 

مواقعی که بخواهید درصد مشخصی ازکلیه ی آیتمهای یک فاکتور را کسر نمائید می توانید از این آیتم استفاده کنید. به عنوان مثال این آیتم زمانی مفید است که فاکتوری که به دست شما می رسد قیمت آن مبلغ فروش شماست و مبلغی به عنوان تخفیف به شما داده شده است اگراز آیتم تخفیف در این فاکتور استفاده کنید مبلغ خرید شما با فروش برابر خواهد شد. لذا در چنین مواقعی مطلوب است که مبلغ تخفیف را از تک تک اقلام کسر کنید تا به قیمت خریدواقعی برسید. جهت این کار کافی است در فرم فاکتور، از منوی کسرکردن مبلغ فاکتور استفاده کنید. با این کار فرمی برابر شکل نمایش داده می شود. 

 

 

 

ابتدا درصد را مشخص کرده و سپس روی دکمه انجام کلیک کنید. با این کار از کلیه اقلام فاکتور به اندازه درصد مشخص شده کسر می شود. 

محاسبه ارزش ریالی انبار   

روشهای متفاوتی جهت تعیین ارزش ریالی موجودی انبار وجود دارد. در این سیستم جهت هماهنگی با شرایط سه روش در نظر گرفته شده است. که عبارتند از:

FIFo   ، میانگین موزون وآخرین خرید، که بر اساس نیاز کاربر قابل تغییر است. این سیستم به صورتی طراحی شده است که شما می توانید در هر لحظه که تمایل داشته باشید روش قیمت گذاری را تعویض کنید. با قیمت گذاری امکانات ویژه ای در اختیار شما قرار می گیرد که در ذیل به شرح آنها می پردازیم. 

لازم بذکر است با انجام محاسبه هیچ تغییری روی مقادیر ریالی اسناد نمی گذارد و فقط اطلاعات مورد نیاز گزارشات مربوطه و ارزش ریالی موجودی پایان دوره تغییر می یابد.

محاسبه FIFo 

با استفاده از این گزینه ارزش گذاری انبار به روش   (First In First Out)FIFo   انجام می شود.

 با کلیک بر روی این آیتم فرمی برابر شکل بالا نمایش داده می شود.

در صورتی که نیاز داشتید بازه زمانی محاسبه ، محدوده کد کالاها و یا گروه های کالای خاصی در این محاسبه شرکت نمایید ،آن ها را تعیین نمایید و اگر محدوده ای وارد ننمایید کل ارزش ریالی موجودی انبار در محاسبه ارزش ریالی تا تاریخ فعلی محاسبه خواهد شد.

محاسبه میانگین خرید 

قیمت گذاری انبار به روش میانگین موزون ، روش دیگری بر اساس میانگین قیمت خرید برای محاسبه ارزش ریالی انبار است.

 محاسبه آخرین خرید 

این روش بیشتر جهت پایان سال مورد استفاده قرار می گیرد تا قیمت اقلام باقی مانده بر اساس آخرین خرید به سال مالی بعد منتقل شود.

 

گزارش سود و زیان بر اساس فاکتور خرید 

این گزارش سود وزیان حاصل از یک فاکتور را به شما نمایش می دهد که شماره فاکتور خرید را دریافت می کند و نسبت به فروش هایی که کالاهای فاکتور خرید داشته اند محاسبه می کند که برای اقلام فاکتور خرید به صورت مجموع چقدر فروش و چه میزان سود برای هر کالا داشته اید.

 گزارش سود و زیان بر اساس فاکتور فروش 

این گزارش سود حاصل از یک فاکتور فروش را به شما نمایش می دهد.

 ارزش ریالی انبار 

این گزارش ارزش ریالی انبار را بسته به نوع قیمت گذاری انتخاب شده نمایش می دهد.

گزارشات سود وزیان کالا 

این گزارش سود وزیان حاصل از خرید وفروش کالاها به تفکیک فاکتورهای خرید و برگشت از فروش را  به شما نمایش می دهد.

 گزارش سود وزیان فروش 

این گزارش سود و زیان عملیات خرید وفروش ریزکالاهای فروش رفته نسبت به ارزش خریدها، را در یک محدوده تاریخی معین به شما نمایش می دهد.

گزارش سود وزیان فروش به تفکیک کالا 

این گزارش سود و زیان عملیات خرید و فروش را به تفکیک کالاها نمایش می دهد.

 

گزارش سود و زیان فروش به تفکیک گروه کالا 

این گزارش سود و زیان عملیات خرید و فروش را به تفکیک گروه کالاها نمایش می دهد.

 

 گزارش سود و زیان فروش به تفکیک نوع خرید و فروش 

این گزارش سود و زیان عملیات خرید و فروش را به تفکیک نوع خرید و فروش نمایش می دهد.

 

 گزارش سود و زیان فروش به تفکیک گروه کالا و نوع خرید و فروش 

این گزارش سود و زیان عملیات خرید و فروش را به تفکیک گروه کالا و نوع خرید و فروش نمایش می دهد.

 

 انبارگردانی

شما می توانید در هر زمان که نیاز به انبارگردانی داشتید از سیستم کمک گرفته تا کارهای لازم به انبارگردانی را بصورت خودکار انجام دهد. جهت این منظور از مسیر انبارداری / انبارگردانی عملیات مورد نظر قابل انجام است.

نکته: اگر کنترل موجودی کالایی در انبار غیر فعال باشد این کالا در انبارگردانی مشارکت داده نمی شود لذا از قسمت انبارداری / گزارش های انبارداری / لیست اقلام / کالاهایی که کنترل موجودی ندارند ابتدا لیست کالاهایی که کنترل موجودی ندارند را گرفته و سپس با کلیک بر روی کد کالا و گذاشتن تیک کنترل موجوی ، کنترل موجودی آنها را فعال نمایید.

لازم بذکر است که  کالایی که  موجودی آنها منفی باشد اجازه فعال سازی کنترل موجودی را نخواهید داشت تا زمانی که مشکل منفی بودن موجودی آن حل شود.

جهت گرفتن لیست کالاهایی که موجودی منفی دارند می توانید از قسمت انبارداری / گزارش های انبارداری / گزارش موجودی / گزارش مقدار موجودی استفاده کنید.

 

ایجاد فایل انبارگردانی 

قبل از شروع به انبارگردانی باید به سیستم بگویید که در حال انبارگردانی می باشید بدین منظور از منوی انبارداری/ انبارگردانی / ایجاد فایل انبارگردانی را انتخاب کنید فرم مربوط به رمز عبور گزارش نمایش داده می شود که بعد از وارد کردن رمز عبور پیام   ‘آیا از ایجاد فایل انبارگردانی مطمئن هستید؟  ’   گزینه بله را انتخاب نمایید و دکمه ثبت را بزنید بعد از شروع انبارگردانی تا پایان آن امکان خرید و فروش  ، رسید و حواله وجود ندارد و پیغام زیر نمایش داده می شود:

نکته:  در مواقعی که سیستم های تحت شبکه وجود دارد به هنگام ایجاد و حذف انبارگردانی بجز سیستم جاری نباید کاربر دیگری دربرنامه لاگین باشد.

 لیست شمارش 

برای انبارگردانی نیاز به یک سری اطلاعات در مورد کالاها دارید از جمله کدکالا، نام کالا، موجودی فعلی کالا، آدرس کالا نسب به هر انبار، که برای داشتن لیست کالا ها از گزارش لیست شمارش می توانید استفاده نمایید که در مسیر
 انبارداری / انبارگردانی / لیست شمارش وجود دارد و بر این اساس که می توانید تا سه مرحله شمارش کالا ها را تکرار نمایید و در لیست های شمارشی که از برنامه گزارش میگیرید، وارد نمایید.

زمانی که شمارش کالاها تا حداکثر سه بار انجام شد (لزومی ندارد که هر سه بار انجام شود این تکرار برای افزایش دقت شمارش است) باید نتیجه شمارش را وارد نمایید. 

لیست شمارش 1 

تصویر مربوط به گزارش لیست شمارش را در زیر ملاحظه می نمایید.

نکته:

کالاهایی در لیست شمارش می آیند که حداقل یکبار گردش داشته باشند و در صورتی که بخواهیم فقط کالاهای موجودی دار بیایند قبل از تایید به کمک فیلد مقدار موجودی لیست شمارش را بر اساس موجودی محدود می کنیم.

 

 لیست شمارش 2 

مشابه گزارش لیست شمارش 1 می باشد. 

لیست شمارش 3 

مشابه گزارش لیست شمارش 1 می باشد.

تگ انبارگردانی 

برای شمارش کالاها امکان دیگری نیز در برنامه وجود دارد به نام تگ انبارگردانی که به عنوان برچسبی برای کالاهایی هست که در شمارش شرکت می کنند و خروجی آن را می توانید پرینت بگیرید و بر روی کالاهای خود قرار دهید که شامل یک سریال بارکد   مانند است که شامل کد کالا و کد انبار می باشد. که برای تکمیل اطلاعاتی مانند شمارش کالا در هر بار شمارش، نام شمارش گر و نام انبار کالا می باشد. برای شمارش کالا ها نیازی نیست که حتما این مرحله را انجام بدهید.

استفاده از تگ انبارگردانی برای مراکزی که بخواهند با استفاده از دستگاه PDA انبارگردانی خود را انجام بدهند ، کارایی بیشتری  دارد به این صورت که شمارش را در انبار با استفاده از دستگاه   PDA    انجام می دهند و نتیجه شمارش با استفاده از سریال مشترک بین کد کالا و سریال تگ انبارگردانی انجام می شود.

تگ انبارگردانی 

تصویر گزارش را در شکل زیر ملاحظه می نمایید .

که پس از تایید تگ های شمارش مانند زیر نمایش داده می شود:

 تگ انبارگردانی بدون عنوان 

در این گزارش برای هر کالا دیگر اطلاعات مربوط به عناوین و شمارش و شمارشگر نمایش داده نمی شود.

 وارد کردن نتیجه شمارش  

پس از وارد کردن شمارشها در لیست شمارش حالا نوبت به وارد کردن نتیجه شمارش در برنامه می باشد.برای وارد کردن نتیجه شمارش از مسیر انبارداری/ انبارگردانی / وارد کردن نتیجه شمارش فرم های مربوط را مشاهده می نمایید که در زیر تصویر مربوط به فرم شمارش 1 را می بینید.

لازم بذکر است در هر مرحله از شمارش در صورتی که شمارش برای کالایی وارد نشود میزان آن کالا صفر در نظر گرفته می شود.

شمارش 1 

در این فرم با استفاده از دکمه    کد کالا را انتخاب نمایید با استفاده از گزینه شماره 2 انبار مورد نظر را انتخاب نمایید و در قمست شمارش مقدار شمارش شده را وارد نمایید و دکمه ثبت را کلیک کنید که ترتیب مراحل را در تصویر زیر ملاحظه مینمایید. 

 

 

برای ادامه کار شمارش اگر نیاز داشتند که شمارش را تکرار نمایید و دقت کار را افزایش دهید می توانید شمارش 1را به 2 منتقل نمایید و یا اینکه شمارش 2 را از ابتدا انجام بدهید.

انتقال نتیجه شمارش 1 به 2 

فرم انتقال شمارش 1 به 2 را در تصویر زیر مشاهده می نمایید که پیش فرض همه کالاها از شمارش 1 به 2 منتقل می شوند و شمارش کالاهایی که در شمارش 1 با مقدار واقعی مغایرت داشته اند نیز انتقال می یابد ولی با تیک دار کردن آیتم "فقط شمارشهایی انتقال یابند که با موجودی مغایرت ندارند" شمارش کالاهایی که در شمارش 1 با موجودی یکسان بوده اند منتقل می گردد.

 

شمارش 2 

در ادامه شمارش 2 را نیز مانند شمارش 1 انجام دهید که در این حالت تمام کالاها چه آنهایی که در شمارش 1 مغایرت داشته اند و چه آنهایی که مغایرت نداشته اند آورده می شود که حاوی اطلاعات شمارش 1 هم می شود و  می تواند اصلاح و یا تایید کنید.

انتقال نتیجه شمارش 2 به 3 

مانند روال انتقال شمارش 1 به 2 می باشد.

شمارش 3 

انتقال موجودی به شمارش  

امکانی که در انبارگردانی وجود دارد، انتقال موجودی به شمارش است که می توانید برای گروه کالا و یا انبار خاصی که فعلا نیاز به شمارش دقیق آنها ندارید استفاده نمایید. 

 

 گزارش اشتباه های شمارش 

اشتباه های شمارش 1 

بر اساس اختلاف بین شمارش 1 و شمارش 2 این گزارش را مشاهده می نمایید. که کاربرد آن بیشتر جهت کنترل کارکرد فرد شمارنده است. 

اشتباه های شمارش 2 

بر اساس اختلاف بین شمارش 2 و شمارش 3 این گزارش را مشاهده می نمایید. 

 

لیست کالاهای شمارش نشده 

 شمارش 1 

لیست کالاهایی که در شمارش 1 شمارشی برای آنها وارد نشده ، را نمایش می دهد.

 شمارش 2 

لیست کالاهایی که در شمارش 2 شمارشی برای آنها ثبت نشده ، را نمایش می دهد.

 شمارش 3 

لیست کالاهایی که در شمارش 3 شمارشی برای آنها ثبت نشده ، را نمایش می دهد.

لیست مغایرت   

پس از وارد کردن نتیجه شمارش حالا نوبت به مغایرت گیری   می رسد. این آیتم بر اساس انتخاب اینکه نتیجه کدام شمارش را می خواهید لیست مغایرت را برای شما نمایش می دهد و می توانید آنرا رویت و یا جهت بررسی بیشتر چاپ کنید.

مغایرت شمارش شماره 1 

بر اساس اختلاف بین موجودی اولیه و شمارش 1 این گزارش را ملاحظه می نمایید.

مغایرت شمارش شماره 2 

بر اساس اختلاف بین موجودی اولیه و شمارش 2 این گزارش را ملاحظه می نمایید.

مغایرت شمارش شماره 3 

بر اساس اختلاف بین موجودی اولیه و شمارش 3 این گزارش را ملاحظه می نمایید.

 صدور سند تعدیل 

پس اینکه تکلیف کالاهایی را که مغایرت دارند را مشخص کردید. در صورت وجود مغایرت سیستم می تواند جهت به روز کردن موجودیها سند تعدیل را صادر کند که سند تعدیل را بر حسب هر شمارشی که درست تر بود، انجام بدهید. به ازای تعدیلاتی که در موجودی ایجاد می شود و در واقع به ازای هر انباری که در انبارگردانی شرکت کرده باشد یک رسید برای کالاهایی که موجودی آنها افزایش و یک حواله برای کالاهایی که موجودی آنها کاهش می یابد، صادر می شود با توجه به این که رسید و حواله انبار گردانی برای اصلاح تعدادی کالاهاست و بابت آن سند حسابداری صادر نمی شود اگر نیاز داشتید که برای آن سند حسابداری ایجاد شود می توانید یک طرف حساب به نام انبار مورد نظر ایجاد نمایید و از قسمت قیمت گذاری فاکتورها، سند آنها را ایجاد نمایید که در قسمت  قیمت گذاری فاکتورها توضیحات لازم در مورد این آیتم داده شده است.

لازم بذکر است جهت مشاهده یا ویرایش رسید و حواله تعدیل مانند تصویر ابتدا از منوی انبارداری/گزارش های انبارداری/ چاپ فاکتورها روی چاپ فاکتور کلیک نمایید سپس دکمه ... را باز کنید:

 

سپس نوع خرید و فروش "تعدیل" را جستجو می کنیم و فاکتور مورد نظر را انتخاب کرده روی دکمه رویت کلیک می کنیم:

 

در این مرحله مانند تصویر از منوی عملیات گزینه "برگشت از نهایی" را زده و دکمه خروج را می زنیم:

 

سپس مجدد فاکتور را باز کرده و وضعیت آنها را به موقت تغییر می دهیم و تغییرات لازم را اعمال کرده و فاکتور را ثبت می کنیم.

تعدیل بر اساس شمارش شماره1 

برای زمانی  که بخواهید بر حسب شمارش شماره 1 تعدیل انجام شود.

تعدیل بر اساس شمارش شماره 2 

برای زمانی  که بخواهید بر حسب شمارش شماره 2 تعدیل انجام شود. 

تعدیل بر اساس شمارش شماره 3 

برای زمانی  که بخواهید بر حسب شمارش شماره 3 تعدیل انجام شود.

حذف فایل انبارگردانی 

پس از پایان یافتن انبارگردانی جهت از سرگیری عملیات انبار باید فایل انبارگردانی را حذف کنید.

 شمارش تصادفی 

گزارشی برای شمارش تعدادی از کالاهاست که به صورت تصادفی انتخاب می شوند و بیشتر جهت بررسی صحت عملیات انبارگردانی است.

انتقال انبار به انبار 

زمانی که شما بیش از یک انبار دارید گاهی پیش می آید بین دو انبار نقل و انتقال کالا انجام دهید تا جابجایی قطعه بدون خرید و فروش و بار مالی کاذب انجام گردد . این سیستم امکانی را فراهم می کند تا به راحتی این انتقال انجام گیرد.

آیتم انتقال انبار به انبار را از مسیر انبارداری / انتقال انبار به انبار انتخاب نمایید.

دکمه ایجاد را کلیک کرده تا فرم انتقال انبار به انبار باز شود که مراحل را در تصویر مشاهده می نمایید نام انبار مبدا و انبار مقصد را انتخاب نمایید و دکمه ثبت را کلیک کنید.

بدیهی است انبار مقصد و مبدا نمی تواند یکسان باشد و جهت انتقال کالا باید حتما موجودی داشته باشد. ضمنا قیمت کالاها در این انتقال توسط سیستم و بر اساس قیمت تمام شده  تعیین می گردد.

 


پس از ثبت فرم ، فاکتور باز می شود و شما می توانید لیست کالاهایی که می خواهید منتقل شوند را وارد این فاکتور کنید. باید توجه داشته باشید که سیستم به صورت اتوماتیک کلیه اقلامی که شما از انبار مبدا خارج می کنید به انبار مقصد اضافه خواهد کرد به ازای هر انتقالی که ایجاد می نمایید یک فاکتور رسید در انبار مقصد و یک فاکتور حواله از انبار مبدا ایجاد می شود .

در  صورتی که بخواهید سند انتقالی یک انبار را اصلاح و یا حذف نمایید کافی است وارد لیست فاکتور های انباربه انبار  شده و فاکتوری که سیستم جهت انتقال ایجاد کرده است را انتخاب کنید با اعمال هر گونه تغییر در این فاکتور انتقالات (رسید و حواله ایجاد شده) شما نیز تغییر خواهد کرد.  

 

تذکر:

- در صورتی که سیستم دائمی باشد و در تنظیمات کدینگ انبار کد انبار دخیل باشد بعد از انتقال به همراه رسید و حواله بین انباری سند مربوطه نیز صادر می شود.

- در صورتی که بخواهید فاکتوری را به صورت فایل ذخیره کرده و به شخص دیگری جهت ثبت آن در برنامه خود تحویل دهید از دکمه "ساخت فایل از فاکتور" استفاده نمایید که باید فاکتور مربوطه ثبت شده باشد. فایل فاکتور در مسیر شبکه در فولدری بنام "PurchaseInvoiceFiles" ذخیره می گردد. نکته حائز اهمیت این است که اقلام فاکتور باید در انبار برنامه مقصد بر اساس کد موجود باشند. هم چنین شما می توانید با کلیک راست روی فاکتور مد نظر در لیست فاکتورها یا منوی گزارشات این کار را انجام دهید.

 

 سفارش خرید کالا 

با استفاده از این بخش می توانید کالاهایی را که نیاز دارید سفارش داده و لیستی از آن تهیه کنید که این سفارش می تواند برای خریداران و یا کالاهایی که به نقطه سفارش و یا حداقل رسیده اند، ایجاد شود و پس از حصول آن ، سفارش تبدیل به فاکتور شود.

ضمنا اگر برای کالایی که قبلا سفارش ثبت شده باشد مجددا جهت ثبت سفارش آن اقدام شود سیستم پیغامی مبنی بر وجود سفارش جهت این کالا نمایش می دهد.

 ایجاد سفارش 

برای ایجاد سفارش جدید از مسیر انبارداری / سفارش خرید کالا / ایجاد سفارش جدید اقدام نمایید و یا وارد لیست کلیه سفارش ها شوید و دکمه ایجاد را کلیک کنید .

فرم ثبت سفارش خرید کالا برای دریافت اطلاعات به شما نمایش داده می شود که در تصویر زیر مشاهده می کنید، اطلاعات مربوط به سفارش گیرنده، وضعیت درخواست (در حال تهیه، ثبت شده، تایید شده، ارسال جهت سفارش گیرنده، برگشت شد، مود قبول سفارش گیرنده و... ) و سایر اطلاعاتی که به صورت اختیاری هستند، مشخص نمایید و دکمه ایجاد را کلیک کنید که به صورت معمول زمانی که وضعیت سفارش مشخص می شود و زمانی که کالای مورد نظر تایید و تهیه می شود می توانید وضعیت درخواست را تغییر بدهید .

 

تاریخ اعتبار سفارش را می توانید مشخص نمایید و بعدا از آن استفاده نمایید که در صورت اتمام مدت یا تاریخ انتها دیگر این سفارش قابل استفاده نمی باشد.

هم چنین از طریق رویت سابقه وضعیت درخواست می توانید تغییر وضعیت های سفارش را بررسی کنید.

 بعد از کلیک دکمه ایجاد فرم جزییات سفارش باز می شود و می توایند جزییات مربوط به کالاهای سفارش را ایجاد نمایید.

"

 

با استفاده از آیتم های منوی عملیات که در فرم سفارش ملاحظه می نمایید می توانید موارد زیر را انجام بدهید :

1-      می توانید تعدادی از سطرها را انتخاب نمایید و موارد انتخاب شده را به سفارش جدید و یا سفارش دیگر کپی کنید. 

2-      می توانید تعدادی از سطرها را انتخاب نمایید و موارد انتخاب شده را به سفارش جدید و یا سفارش دیگر منتقل کنید. 

 3-     می توانید تعدادی از سطرهای سفارش را با باکس فعال ، به صورت فعال و با برداشتن تیک فعال به صورت غیرفعال تعیین وضعیت کرد و برای انتقال و کپی به سفارش دیگر استفاده نمایید. 

4-      اگر در فیلد تعداد تایید شده یک سطر، عددی وارد کنید به این معنی است که این سطر تایید شده است و می توانید این موارد را انتخاب نمایید. 

5-      می توانید برای ایجاد کالاهای سفارش از آیتم درج کالاهای به نقطه سفارش رسیده و یا درج کالاهای به نقطه حداقل رسیده را انتخاب نمود . 

در نهایت جهت اعمال تغییرات دکمه ثبت را کلیک کنید.

 

 

تغییر در سفارش 

جهت تغییر در سفارش کالای ابتدا سفارش مورد نظر را در لیست سفارشها انتخاب و سپس روی دکمه تغییر کلیک کنید. با این کار فرم لیست کالاها ظاهر شده و مقادیر قبلی سفارش به شما نشان داده خواهد شد.

 شما می توانید موردی را اضافه و یا با صفر کردن مقدار سفارش موردی را حذف کنید.در نهایت جهت اعمال تغییرات روی دکمه ثبت کلیک کنید.

حذف سفارش 

ابتدا وارد لیست سفارشها شده و سفارش مورد نظر خود را انتخاب کنید. سپس روی دکمه حذف کلیک و در جواب سوال «آیا اطلاعات حذف شود؟» گزینه بله را انتخاب کنید.

 چاپ سفارش 

ابتدا وارد لیست سفارشها شده و سفارش مورد نظر خود را انتخاب کنید. سپس روی دکمه چاپ کلیک کنید 

درخواست های کاربرها 

این امکان وجود دارد که قبل از ثبت سفارش خرید کالا ،کاربران درخواست های خود را ثبت نمایند و سپس از طریق سیستم سفارش سفارش خرید کالا ایجاد نمود برای ایجاد درخواست از مسیر انبارداری / درخواست های مشتری / ایجاد درخواست، می توانید درخواست ها را ایجاد نمایید.

لیست سفارش های فعال 

لیست سفارش های فعال را نمایش می دهد که نحوه تعریف سفارش فعال در قسمت  لیست کلیه سفارش ها و تنظیمات توضیح داده شده است.

 لیست سفارش های غیرفعال 

لیست سفارش های غیر فعال را نمایش می دهد.

لیست کلیه سفارش ها و تنظیمات 

برای ایجاد سفارش خرید کالا از مسیر انبارداری / سفارش خرید کالا / لیست کلیه سفارش ها وارد فرم سفارش کالا شوید، فرمی برابر شکل ظاهر خواهد شدکه لیست سفارشات شما را نمایش می دهد. 

 

 

آیتم شماره 6 برای ایجاد تنظیمات سفارش ها استفاده می شود که فرم آن ر ا در تصویر زیر مشاهده می کنید که می توانید وضعیتی مشخص نمایید که از نظر شما یک سفارش فعال است و اگر تیک دارای اعتبار زمانی را بزنید برای تعیین سفارش فعال در نظر گرفته می شود.

و از قسمت بعد اگر تیک عدم نمایش کالای تکراری موجود در سفارش فعال را تیک دار نمایید، برنامه مانع از ایجاد کالای تکراری در سفارش فعال می شود.

 

 

گزارش های سفارش خرید کالا 

گزارش سفارش خرید کالا 

این گزارش برای چاپ سفارشی است که ایجاد شده با دریافت شماره سفارش پرینت آن را می توانید داشته باشید.

سابقه وضعیت درخواست 

برای یک درخواست سفارش حالت های مختلفی می توانید داشته باشید و با تغییر وضعیت آن، نوع درخواست را تغییر بدهید که از این گزارش برای مشاهده تغییرات یک درخواست می توانید استفاده نمایید.

سابقه سفارش یک کالا 

با این گزارش می توانید سابقه سفارش های یک کالا را مشاهده نمایید.

بروز رسانی قیمت فروش 

بروز رسانی قیمت قطعات از وب سایت پذیرش 

برای کاربرانی که عضویت وب سابت خدمات پس از فروش داشته باشند این امکان وجود دارد که با توجه به تغییر قیمت کالاهای وب سایت، این بروز رسانی را در برنامه بیلان نیز انجام بدهند و قیمت کالاهای خود را بروز نمایند ، این عملیات علاوه بر بروز رسانی قیمت کالاها، کالاهایی که در برنامه وجود ندارند ولی در وب سایت موجودی دارند، ایجاد می نماید. چرا که ممکن است برای ثبت فاکتورهای خرید از وب سایت پذیرش و سایت فروش اینترنتی که در بخش های  ثبت فاکتور خرید از سایت فروش اینترنتی و  ثبت فاکتور خرید از وب سایت پذیرش  توضیح  داده شد به این کالاها نیاز باشد پس قبل استفاده از این قسمت ها نیاز است که بروز رسانی قیمت کالاها انجام شود.

مراحل کار در تصویر زیر نمایش داده شده است با ورود نام کاربری و رمز عبور و بازه بروز رسانی قیمت و کلیک دکمه ثبت لیست کالاها نمایش داده می شود و قیمت ها با آخرین تغییرات بروز می شوند.

برای مشاهده قیمت هایی که تغییر کرده اند می توانید از آیتم شماره 5 یعنی لیست تفاوت قیمت استفاده نمایید.

 

نکته: شرایط لازم جهت بروزرسانی قیمت قطعات:

- نمایندگی یا عاملیت ، آن خودرو را در لیست خودروهای مجاز خود داشته باشد  (بعنوان مثال اگر نمایندگی یا عاملیت مجوز خودرو ساندرو را نداشته باشد و حتی اگر قطعات را در لیست  قطعات به صورت دستی یا  سیستمی وارد کرده باشد لیست قیمت قطعات را دریافت نخواهد کرد).

- آن قطعه در وب سایت خدمات پس از فروش سایپا  موجودی داشته باشد.

- بازه تاریخی وارد شده ، بازه ای باشد که در آن بازه تغییر قیمت رخ  داده باشد.

 

خواندن اطلاعات PDA 

این آیتم به منظور ورود اطلاعات خوانده شده دستگاه PDA   در برنامه بیلان استفاده می شود.

 

عملیات ویزیتوری 

در این سیستم امکان ثبت کارکرد ویزیتورها و نحوه محاسبه پور سانت آنها نیز فراهم گردیده است. جهت ثبت عملیات ویزیتوری برابر مراحل زیر عمل کنید:

قبل از هر کاری ابتدا باید عملیات ویزیتوری را در سیستم فعال نمود. بدین صورت که: ازمنوی امکانات/تنظیمات سیستم/تنظیمات انبارداری را انتخاب کنید. سپس گزینه عملیات ویزیتوری را تیک دار نموده، جهت ثبت عملیات بر روی دکمه ثبت کلیک کرده ویا کلید  ” F3”   را بزنید.

ویزیتورها 

ابتدا از منوی اشخاص/ ویزیتورها را انتخاب کنید، با این کار لیست ویزیتورها به شما نمایش داده میشود. فرد مورد نظر را انتخاب و روی دکمه رویت گردش کلیک کنید.

سپس از منوی ظاهر شده گردش حساب مشتری ریالی را انتخاب کرده ودر فرم تعیین محدوده گزارش محدوده تاریخ مورد نظر را وارد کرده ودر نهایت روی دکمه تأیید کلیک نمایید. بااین کار گردش حساب ویزیتور را رویت خواهید نمود.

ثبت عملیات ویزیتوری 

جهت این کار پس از وارد کردن فاکتور فروش و   ثبت فاکتور، به منظور ثبت عملیات ویزیتوری از منوی انبارداری/ثبت اطلاعات ویزیتوری را انتخاب کنید. فرمی برابر شکل نمایش داده میشود.

 

 

 

در قسمت شماره فاکتور، فاکتوری که می خواهید ویزیتور آن را ثبت کنید وارد   نمایید. در صورتی که بخواهید فاکتور را از لیست انتخاب کنید، کافی است در قسمت شماره فاکتور کلید   “F2”را بزنید و فاکتور مورد نظر را انتخاب کنید.

در قسمت ویزیتور، کد ویزیتور مورد نظر را وارد نمایید. در صورتی که بخواهید از لیست انتخاب کنید روی دکمه      کلیک کرده ویا کلید   “F2”   را بزنید. با این کار لیست ویزیتورها نمایش داده می شود وشما می توانید فرد مورد نظر را ازلیست انتخاب نمایید.

پس از انتخاب ویزیتور در قسمت پورسانت به دو صورت می توانید عمل کنید:

1. درصد: درصورتی که پورسانت ویزیتوردر صد مشخصی باشد، آن را در قسمت در صد وارد کنید. با این کار مبلغ پورسانت نسبت به درصد وارد شده محاسبه می گردد.

2. مبلغ ثابت: در صورتی که پورسانت مبلغ ثابتی باشد در قسمت مبلغ آن را وارد کنید با این کار مبلغ وارد شده به عنوان پورسانت ویزیتور، مد نظر گرفته خواهد شد. 

در نهایت جهت ذخیره عملیات روی دکمه ثبت کلیک کرده ویا کلید   “F3”رابزنید. با این عمل مبلغ مورد نظر به حساب بستانکار ویزیتور منظور می گردد.

تذکر:

- کد بدهکار سند حسابداری ویزیتور از قسمت تنظیمات سیستم/ مدیریت کدینگ سیستم/ خرید و فروش/ هزینه فروش انتخاب می گردد.

- در صورتی که بخواهیم به هنگام ثبت فاکتور به صورت اتومات ویزیتور پیش فرض انتخاب شود در قسمت سایر اطلاعات در بخش مدیریت کاربرها شرح داده شده است.

مدیریت پورسانت 

روش های مختلفی برای تعیین پورسانت ویزیتورها وجود دارد که برای مدیریت و تعریف روشهای محاسبه پورسانت از مسیر انبارداری / عملیات ویزیتوری / مدیریت پورسانت می توانید روش های مختلف را ایجاد نمایید. 

تعریف سطوح پورسانت 

برای تعریف یک سطح پورسانت می توانید از آیتم تعریف سطوح پورسانت استفاده نمایید که در واقع فرمول محاسبه پورسانت ویزیتور می باشد همانطور که در زیر مشاهده می کنید روش های نحوه محاسبه متفاوت است که اگر روش های پلکانی را انتخاب نمایید فرم جزییات محدوده های محاسبه به روش پلکانی ظاهر می شود و می توانید محدوده روش پلکانی را وارد نمایید.

در نهایت مرجع محاسبه را می توانید مبلغ کل فاکتور و یا مبلغ خالص فاکتور، برای محاسبه پورسانت انتخاب نمایید.

 

پورسانت هر کالا بر اساس مشتری 

می توانید تعریف پورسانت را از فرم زیر بر اساس هر کالا و مشتری تعریف نمایید و برای قسمت نحوه محاسبه، می توانید سطح پورسانت را انتخاب نمایید و یا یک درصد مشخص برای اختصاص پورسانت معین کنید.

در نهایت دکمه ثبت را کلیک کنید در جواب پرسش "آیا اطلاعات ذخیره شود " گزینه بلی را انتخاب نمایید.

 

 

پورسانت هر کالا بر اساس نوع خرید / فروش 

می توانید پورسانت را بر اساس هر کالا و نوعی ازخرید و فروش تعریف نمایید و برای نحوه محاسبه، سطح پورسانت تعریف شده را انتخاب و یا یکی از موارد درصد یا مبلغ را مشخص نمایید.

 

پورسانت بر اساس هر کالا 

می توانید پورسانت را بر اساس هر کالا تعریف نمایید و برای نحوه محاسبه، سطح پورسانت تعریف شده را انتخاب و یا درصد پورسانت را تعیین نمایید.

 

پورسانت بر اساس مشتری و گروه کالا 

می توانید پورسانت را بر اساس گروه کالا و نام مشتری تعریف نمایید و برای نحوه محاسبه، سطح پورسانت تعریف شده را انتخاب و یا یا یکی از موارد درصد یا مبلغ را مشخص نمایید.

 

پورسانت بر اساس مشتری و نوع خرید / فروش 

می توانید پورسانت را بر اساس نوع خرید و فروش و نام مشتری تعریف نمایید و برای نحوه محاسبه، سطح پورسانت تعریف شده را انتخاب و یا یا یکی از موارد درصد یا مبلغ را مشخص نمایید.

 

 پورسانت بر اساس مشتری 

می توانید پورسانت را بر اساس نوع خرید و فروش و نام مشتری تعریف نمایید و برای نحوه محاسبه، سطح پورسانت تعریف شده را انتخاب و یا یا یکی از موارد درصد یا مبلغ را مشخص نمایید.

 

پورسانت بر اساس گروه کالا 

می توانید پورسانت را بر اساس گروه کالا تعریف نمایید و برای نحوه محاسبه، سطح پورسانت تعریف شده را انتخاب و یا یا یکی از موارد درصد یا مبلغ را مشخص نمایید.

 

 پورسانت بر اساس نوع خرید / فروش 

می توانید پورسانت را بر اساس نوع خرید و فروش تعریف نمایید و برای نحوه محاسبه، سطح پورسانت تعریف شده را انتخاب و یا یا یکی از موارد درصد یا مبلغ را مشخص نمایید.

 

 گزارش های ویزیتوری 

لیست ویزیتورها 

گزارشی از لیست طرف حسابهایی که در فاکتورها به عنوان ویزیتور مشخص شده اند به شما می دهد.

گزارش خرید و فروش های ویزیتور 

گزارش با دریافت نام ویزیتور ، لیستی از فاکتورهایی که در آن ها به عنوان ویزیتور تعیین شده، نمایش می دهد.

 لیست مشتری های ویزیتور 

در تب اطلاعات فروش خریداران (کلیه طرف حسابها) می توانید برای هر خریدار ، ویزیتور مشخصی را اختصاص بدهید و به این ترتیب با استفاده از این گزارش می توانید کلیه مشتری های یک ویزتور را بیابید.

 لیست فاکتورها به همراه اطلاعات ویزیتوری 

گزارشی از لیست فاکتورهای خرید و یا فروش به همراه اطلاعات ویزیتورها و مبالغ و درصد پورسانت هر فاکتو ،  به شما نمایش می دهد.

چاپ فاکتور به همراه اطلاعات ویزیتوری 

اطلاعات ویزیتور فاکتور علاوه بر اطلاعات فاکتور به شما نمایش داده می شود.

گزارش خرید /فروش به تفکیک ویزیتور 

با استفاده از این گزارش می توانید سرجمع خریدو فروش ها هر ویزیتور به همراه مبلغ پورسانت را مشاهده نمایید.

قیمت تمام شده 

رسید خدمات 

چاپ فاکتور فروش 

برای اینکه بتوانید فرمت های فروشگاهی و دارایی و مخصوص به کسب و کار خود را برای فاکتورهای فروش که نیاز به تنوع بیشتری برای چاپ دارند، داشته باشید . فرم چاپ فاکتور فروش در برنامه در نظر گرفته شده است که می توانید همزمان با ثبت فاکتور از چاپ فاکتور فروش استفاده نمایید و یا فاکتور را در لیست فاکتورهای فروش انتخاب نمایید و بر روی سطر مربوط راست کلیک کنید و آیتم چاپ فاکتور فروش را انتخاب کنید که فرم زیر به شما نمایش داده شود.

برای باز کردن مستقیم این فرم میتوانید از مسیر انبارداری / چاپ فاکتور فروش به فرم آن دسترسی پیدا کنید و یا از لیست فاکتورها از منوی گزارش ها آیتم "چاپ فاکتور فروش" را باز کنید.

چاپ فاکتور فروش فقط برای فاکتورهای فروش و برگشت از فروش  قابل استفاده است که فعال سازی آن از طریق تنطیمات انبارداری انجام می شود و مانند تصویر زیر آپشن ها و ویژگی های بیشتری دارد.

برای چاپ فاکتور وضعیت فاکتور نباید به صورت موقت باشد ، همانطور که در تصویر زیر میبینید می توانید نوع فاکتور را انتخاب نمایید و یا تنظیمات اطلاعاتی که در چاپ آورده می شوند در قسمت تنظیمات با توجه به نیاز خود ، تغییر بدهید:

بصورت امانی: با فعال کردن این آیتم پیامی مبنی بر امانی بودن اقلام فاکتور تا زمان تسویه شدن آن در پایین صفحه چاپ نمایش داده می شود.

وضعیت تسویه حساب: در صورت فعال بودن این آیتم پس از رویت فاکتور گزارشی از وضعیت پرداختی های تسویه حساب فاکتور نمایش داده می شود.

نمایش مانده حساب: با انتخاب این آپشن وضعیت مانده حساب خریدار قبل و بعد از محاسبه مبلغ این فاکتور نمایش داده خواهد شد.

عدم نمایش مبلغ جزء : در صورت فعال بودن این گزینه مبالغ فقط  به صورت جمع در زیر فاکتور نمایش داده می شود و به صورت ریز به ازای هر کالا نمی آید. لازم بذکر است این آیتم باید همراه با تنظیمات فیلدها از قسمت لیست فیلدها انجام شود.

تسویه حساب زیر فاکتور: با استفاده از این آیتم وضعیت پرداختی ها و تسویه حساب فاکتور در زیر فاکتور نمایش داده می شود.

مدت تسویه حساب: با فعال بودن این گزینه مهلت تسویه حساب و حداکثر تاریخ مجاز تسویه حساب در زیر فاکتور نمایش داده می شود که این زمان در هنگام ایجاد فاکتور وارد شده است.

نمایش نوع فاکتور: با این آیتم نوع فاکتور از قبیل نقدی ، غیر نقدی و .... زیر فاکتور نمایش داده می شود.

عدم نمایش تخفیف: در صورت انتخاب این آیتم اطلاعات مربوط به تخفیف فاکتور نمایش داده نمی شود.

نمایش کاربر ایجاد کننده: با فعال بودن این آیتم زیر فاکتور نام کاربر ایجاد کننده فاکتور نمایش داده می شود.

نمایش تاریخ و ساعت ایجاد : با فعال بودن این آیتم زیر فاکتور زمان ایجاد فاکتور نمایش داده می شود.

نمایش شرح فاکتور : این آپشن باعث می شود شرح فاکتور که در زمان ایجاد آن وارد کرده اید در زیر فاکتور نمایش داده شود.

نمایش چکهای مشتری: در صورتی که بابت تسویه حساب این فاکتور چکی ثبت شده باشد در پایان گزارش به صورت لیست شده نمایش داده می شود.

  لیست فیلدها: در این قسمت می توانید نسبت فعال یا غیر فعال کردن فیلدها و یا تغییر اندازه آنها اقدام نمایید .

چاپ بدون رویت: فعال بودن این گزینه باعث می شود به هنگام چاپ فاکتور پیش نمایش چاپ نمایش داده نشود.

در پایان می توان تعداد مورد نیاز چاپ و پرینتر مورد نیاز را انتخاب کرد.

 

 

 

در ادامه انواع فاکتورهای فروش همراه با تصویر آمده است:

فاکتور A5 عمودی

 

فاکتور A5 افقی

 

 

فاکتور A4 عمودی

 

فاکتور فروشگاهی

 

 

فاکتور دارایی 1

 

 

فاکتور دارایی 2

 

 

فاکتور A4 افقی

 

 

گزارش های انبارداری 

 لیست فاکتورها 

 لیست فاکتورها 

 این گزارش نمایشی از لیست فاکتورها ارائه می دهد. بدین صورت که پس از کلیک بر روی گزارش ابتدا فرم زیر باز می شود.

سپس در صورت نیاز به محدود کردن گزارش بر اساس فیلتر های موجود آنها را وارد نمایید در غیر اینصورت تمامی فاکتورها مانند تصویر زیر نمایش داده می شود:

 

 

لیست فاکتورهای تسویه نشده 

اگر برای فاکتوری مدت تعیین نمایید و تیک تسویه حساب آن را نزده باشید به عنوان یک فاکتور تسویه نشده در این گزارش آورده می شود.

در این گزارش پس از وارد کردن شرایط گزارش از قبیل نام مشتری و نوع فاکتورها گزارشی مانند تصویر زیر نمایش داده می شود:

 

 

 لیست فاکتورهای تسویه نشده موعد گذشته 

لیست فاکتورهای تسویه نشده ای که مجموع تاریخ فاکتور و مدت تسویه حساب فاکتور از تاریخ روز کوچکتر است را ارائه می دهد.

پس از تعیین شرایط مورد نیاز گزارشی مانند تصویر زیر نمایش داده می شود:

 

 

 گزارش موعد تسویه حساب فاکتورها 

لیستی از فاکتورهایی که دارای مدت هستند و تسویه حساب نشده اند و تاریخ تسویه حساب آنها بین تاریخ ورودی گزارش قرار بگیرد.

در صورت نیاز به محدودکردن گزارش پس از تعیین شرایط گزارشی مانند تصویر زیر نمایش داده خواهد شد:

 

 

 لیست فاکتورهای تسویه حساب شده 

لیست فاکتورهایی است که مدت برای آنها تعیین شده باشد و تسویه حساب شده باشند. که پس از تعیین محدودیت های لازم گزارشی مانند  نمونه ارائه خواهد شد:

 

 

 

لیست فاکتورهای خالی 

گزارشی از فاکتورهای خالی را به کاربر نمایش میدهد که هیچ کالایی در آنها درج نشده باشد. بعنوان مثال در اینجا طبق شرایط لیست فاکتورهای خرید خالی نمایش داده شده است:

 

 لیست فاکتورهایی که کالایی خاص ندارند

با این گزارش می توان گزارش لیست فاکتورهایی که دارای کالای خاصی نیستند ، بدست آورد.

بطور مثال در اینجا برحسب شرایط اعمال شده کلیه فاکتورهایی که مالیات ارزش افزوده ندارند نمایش داده شده است:

 

 

 

چاپ فاکتورها 

چاپ فاکتور 

با وارد کردن شماره فاکتور امکان چاپ فاکتور مانند تصویر فراهم است.

 

 

 

چاپ فاکتور به همراه مرکز هزینه 

گزارش چاپ فاکتور به همراه مرکز هزینه پس از وارد کردن شماره سریال فاکتور مقدور است. لازم بذکر است در صورتی این گزارش خروجی خواهد داشت که مرکز هزینه تعریف شده باشد.

 

رسید انبار 

گزارش چاپ رسید انبار با دریافت شماره سریال فاکتور

 

 

 

حواله انبار 

گزارش چاپ حواله انبار با دریافت شماره سریال فاکتور

 

 

 

گزارش تجمیعی فاکتورها 

گزارشی از کلیه کالاهای فاکتورهای یک مشتری خاص

 

در این گزارش پس از انتخاب مشتری گزارشی از کلیه اقلام فاکتورهای مورد نظر را مانند تصویر نمایش می دهد:

گزارش خرید / فروش 

گزارش های خرید و فروش را میتوانید به تفکیک مشتری، فاکتور، به تفکیک نوع (خرید، فروش ، برگشت از خرید، برگشت از فروش) و یا تفکیک کالا ، گروه کالا ، مارک  و همینظور به تفکیک کاربر، ماه  و تاریخ ملاحظه بفرمایید.

گزارش خريد / فروش به تفکيک فاکتور 

در این گزارش بر اساس شرایط وارد شده  در تصویر  فوق لیست کلیه فاکتورهای شخص مورد نظر را مانند تصویر زیر نمایش خواهد داد:

 

 

 

 

گزارش خريد / فروش به تفکيک کالا 

گزارشی است از کلیه فاکتورهای مورد نظر طبق شرایط فوق به تفکیک کالا، که نمونه آن در تصویر زیر آمده است:

 

 

 

 

 

گزارش خريد / فروش به تفکيک نوع 

در این گزارش لیست کلیه فاکتورها به تفکیک نوع فاکتور بر اساس شرایط فوق مانند تصویر زیر نمایش داده خواهد شد:

 

 

گزارش خريد / فروش به تفکيک مشتري 

در این گزارش لیست مشتریان مورد نظر به همراه تعداد و مبلغ و سایر اطلاعات فاکتور که در تصویر زیر آمده است نمایش داده می شود:

 

 

 

گزارش سرجمع خريد / فروش به تفکيک کالا 

 

 

در این گزارش لیست کلیه کالاهایی که فاکتور داشته اند به تجمیع تعداد فاکتور و جزئیات زیر بر اساس شرایط فوق نمایش داده خواهد شد:

 

 

گزارش خريد / فروش به تفکيک گروه کالا 

 

در اینجا پس از وارد کردن شروط گزارش لیست گروه کالاها به همراه نوع و تعداد فاکتورهای مشمول مانند تصویر زیر نمایش داده می شود:

 

 

 

گزارش خريد / فروش به تفکيک کاربر 

در این گزارش بر حسب شرایط فوق لیست فاکتورها به تفکیک کاربران ثبت کننده نمایش داده می شود. مانند تصویر زیر:

 

 

 

 گزارش خريد / فروش به تفکيک تاريخ 

 

 

در این قسمت طبق شرایط فوق گزارشی از تعداد و مبلغ فاکتورها به تفکیک تاریخ مانند نمونه نمایش داده می شود:

گزارش خريد / فروش به تفکيک ماه 

 

در این قسمت با توجه به شرایط فوق گزارشی از تعداد و مبلغ فاکتورها به تفکیک ماه مانند نمونه نمایش داده می شود:

 

 

گزارش خريد / فروش به تفکيک مارک 

 

ابتدا محدویت های مورد نظر برای گزارش را وارد نمایید سپس نتیجه گزارشی از فاکتورها بر اساس مارک مانند تصویر زیر نمایش داه خواهد شد:

 

 

گزارش موجودی 

 گزارش موجودي با قيمت آخرين خريد 

گزارش موجودی فعلی کالاها به همراه قیمت آخرین خرید هر کالا

 

در صورت نیاز می توانید گزارش را بر اساس کالا ، گروه کالا ، انبار و یا میزان موجودی بطور بزرگتر ، کوپکتر و .... فیلتر نمایید و  گزارشی مانند  تصویر زیر که حاوی کالاها به همراه موجودی و آخرین قیمت خرید می باشد مشاهده کنید:

 

 

 

گزارش موجودي با قيمت آخرين فروش 

گزارش موجودی فعلی کالاها به همراه قیمت آخرین فروش هر یک

 

در صورت نیاز می توانید گزارش را بر اساس کالا ، گروه کالا ، انبار و یا میزان موجودی بطور بزرگتر ، کوپکتر و .... فیلتر نمایید و  گزارشی مانند  تصویر زیر که حاوی کالاها به همراه موجودی و آخرین قیمت فروش می باشد مشاهده کنید:

 

 

گزارش موجودي با قيمت آخرين خريد / فروش 

گزارش موجودی فعلی کالاها به همراه آخرین قیمت خرید و آخرین قیمت فروش هر یک

 

در صورت نیاز می توانید گزارش را بر اساس کالا ، گروه کالا ، انبار و یا میزان موجودی بطور بزرگتر ، کوپکتر و .... فیلتر نمایید و  گزارشی مانند  تصویر زیر که حاوی کالاها به همراه موجودی ، آخرین قیمت خرید و آخرین قیمت فروش می باشد مشاهده کنید:

 

 

گزارش مقدار موجودي 

گزارشی که با توجه به آیتم های زیر مقدار موجودی فعلی کالاها را نمایش می دهد:

در آیتم شماره  (1)  می توان گزارش را به ازای کالاهای خاصی فیلتر کرد هم چنین از طریق آیتم های  2و3و4و5 نیز می توان خروجی گزارش را بر اساس گروه کالا ، مقدار موجودی ، نام کالا و یا نام انبار محدود کرد به طور مثال تصویر زیر شرایط گزارش را جهت نمایش کالاهای با موجوی بیشتر از صفر مهیا می نماید:

که حاصل آن تصویر زیر خواهد بود:

گزارش موجودي اول دوره 

گزارش موجودی اول دوره کلیه کالاها را می توانید با این گزارش ملاحظه نمایید.

گزارش موجودي به تفکيک انبار 

گزارش موجودی کالاها به تفکیک هر انبار

 

 ليست کالاهايي که در تاريخ و يا فاکتوري خاص منفي شده اند 

گزارشی از کالاهایی که تاریخ و یا فاکتوری خاص بدون داشتن موجودی صادره داشته اند و موجودی آنها منفی شده است.

 

 

 

لیست اقلام 

 دفتر راهنما 

دفتر راهنما با قيمت فروش 

گزارش لیست کالاها به همراه قیمت فروش آنها و دیگر اطلاعات کالاها

 

 

 

دفتر راهنما با قيمت خريد 

گزارش لیست کالا ها به همراه فی اول دوره آنها و دیگر اطلاعات کالاها

 

 

 

دفتر راهنما با قيمت خريد / فروش 

گزارش لیست کالاها به همراه قیمت فروش کالا و قیمت اول دوره کالا و دیگر اطلاعات کالاها

 

 

 

لیست حداقل 

گزارشی بر اساس مقدار حداقل موجودی که جزو اطلاعات کالاها می باشد و در فرم ایجاد کالا قابل تعیین شدن است.

 

 

لیست حداکثر 

گزارشی از مقدار فیلد حداکثر موجودی کالاها که در فرم کالا قابل تعیین شدن است.

 

 

 

ليست کالاهايي که به نقطه سفارش رسيده اند 

در فرم اطلاعات کالا آیتمی به عنوان نقطه سفارش مشخص شد که این گزارش لیست کالاهایی که موجودی آنها به نقطه سفارش رسیده است را نمایش می دهد.

 

ليست موجودي رزرو 

گزارشی از موجودی رزرو کالا نمایش می دهد که در فرم ایجاد کالا برای هر کالایی وارد شده است.

 

 

 

ليست کالاهايي که رزرو موجودي ندارند 

این گزارش کالاهایی را نمایش میدهد که موجودی رزرو ندارند.

 

 

 

گردش قطعات 

مشابه گزارش گردش کالا می باشد که پس از تعیین شرایط می توانید گزارش مورد نظر مانند تصویر را مشاهده نمایید.

 

 

 

 ليست اقلام راکد 

لیست کالاهایی که فقط خرید داشته و فروشی ندارند را بسته به شرایط تعیین شده از قبیل گروه کالا، نام انبار و آیتم های جستجوی پیشرفته  نشان می دهد.

 

 

 

 ليست کالاهاي بدون گردش 

لیست کالاهایی که هیچ گردشی نداشته اند و شامل هیچ فاکتور خرید یا فروشی نمی شوند با توجه به شرایط اعمال شده نشان می دهد:

 

 

 

کالاهايي که کنترل موجودي ندارند 

کالاهایی که تیک کنترل موجودی آنها غیرفعال است را با توجه به محدودیت هایی که از طریق  فرم زیر اعمال می شود نشان می دهد:

 

 

 

 ليست کالاهايي که مارک آنها فعال است 

در این قسمت لیست کالاهایی که  بسته به شرایط فوق مارک آنها فعال است مانند تصویر زیر نشان می دهد:

 

ليست کالاهايي که مارک آنها غير فعال است 

در این قسمت لیست کالاهایی که  بسته به شرایط فوق مارک آنها غیر فعال است مانند تصویر زیر نشان می دهد:

 گزارش مصرف 

گزارش های مصرف کالا به تفکیک روز، ماه و یا سال از این قسمت قابل مشاهده است.

 

 میزان مصرف روزانه 

 

 

 

میزان مصرف ماهانه 

 

 

 

 میزان مصرف شش ماهه 

 

میزان مصرف سالانه 

 

 گزارش های گروه بندی 

گزارش های مربوط به گروه بندی کالاها در این قسمت قابل مشاهده است

 لیست آیتم های گروه بندی 

گزارشی از لیست آیتم هایی که برای گروه بندی تعریف شده اند و اطلاعاتی از گروه هایی که برای گروه بندی تعریف شدند نمایش می دهد.

 

 گروه بندی کالاها 

اطلاعات گروه بندی کالاهای ورودی را نمایش می دهد.

 

 

 

کالاهای گروه بندی نشده 

اطلاعات کالاهایی که گروه بندی نشده اند را نمایش می دهد.

 

 

 

گزارش آدرس کالا 

گزارش های آدرس کالا اطلاعاتی در مورد ، آدرس کالاهای ورودی، کالاهای فاقد آدرس، کالاهایی با چند آدرس نمایش می دهد. 

 

لیست آدرس کالا 

 

ابتدا شرایط مورد نیاز گزارش را در فرم فوق تعیین نمایید سپس با زدن  دکمه تایید گزارشی مانند تصویر زیر مشاهده می نمایید:

 

 

کالاهای فاقد آدرس  

 

در این قسمت کالاهایی که بسته  به شرایط فرم فوق فاقد آدرس هستند در گزارشی مانند تصویر نمایش داده خواهد شد:

 

 

کالاهای مستقر در چند انبار 

 

در این قسمت کالاهایی که در چند انبار مستقر هستند در صورت وجود نمایش داده خواهد شد.

کالاهای یک انبار مستقر در چند آدرس 

 

 

گزارش های بارکد 

رویت مشخصات کالا با بارکد 

 

در این قسمت  پس از وارد کردن بارکد کالا و زدن دکمه مشاهده فرم مشخصات کالا مانند تصویر زیر نمایش داده می شود:

 

 

لیست چاپ بارکد 

 

در این قسمت ابتدا فرمی مانند تصویر زیر باز می شود:

 

سپس با زدن دکمه  اضافه کالاهایی که می خواهیم بارکد آنها چاپ شود مانند تصویر زیر به لیست اضافه می نماییم:

 

سپس روی چاپ کلیک می نماییم تا فرمی به شکل زیر رویت شود:

 

در نهایت جهت چاپ بارکدها دکمه چاپ  را می زنیم.

 

 

 چاپ بارکد 

با استفاده از این فرم می توانیم بارکدهایی که جهت چاپ از قبل ارسال شده اند چاپ نماییم

 

 

لیست بارکدها 

 

در این قسمت با توجه به شرایط تعیین شده در فرم فوق لیست کالاها به همراه بارکد آنها نمایش داده می شود مانند تصویر زیر:

 

 

 

لیست کالاهایی که بارکد ندارند 

در این گزارش با توجه به محدودیت  های اعمال شده در فرم فوق لیست کالاهایی که فاقد بارکد هستند مانند تصویر زیر نمایش داده می شود:

 

 

 

لیست کالاهایی که بیش از یک بارکد دارند 

در این گزارش کالاهایی که بشتر از یک بارکد برای آنها تعریف شده است با توجه به شرایط فرم فوق نمایش داده می شود:

 

 

گزارش های قیمت فروش 

 

لیست تفاوت قیمت فروش 

 

پس از تعیین شرایط ، گزارشی از کالاهایی که قیمت فروش آنها اخیراً تغییر کرده است مانند تصویر زیر نمایش داده خواهد شد:

 

 

 

 ليست تفاوت قيمت فروش کلي 

 

 

 

ليست تفاوت قيمت فروش به تفکيک تاريخ 

 

 

 

ليست تفاوت قيمت فروش  به تفکيک شماره فاکتور 

 

 

 

ليست قيمت فروش 

 

 

 

آمار قيمت خريد/فروش 

در این قسمت پس از وارد کردن شماره فاکتور و مشتری مورد نظر آمار قیمت خرید فروش کالاها نمایش داده می شود.

 

 

کالاهايي که زير قيمت فروش فروخته شده اند 

 

 

 

 

 

 ليست کالاهايي که قيمت فروش ندارند 

 

 

 

کالاهايي که قيمت فروش متفاوت ندارند

 

 

 

 گزارش کاردکس قيمت فروش 

 

 

 

 

خلاصه گردش کالا 

خلاصه گردش کالا 

 

 

 

خلاصه گردش خريد کالا 

 

 

 

خلاصه گردش فروش کالا 

 

 

 

 خلاصه عملکرد کالا 

در این قسمت پس از تعین انبار یا کالاهای مورد نظر خلاصه از عملکرد کالاها نمایش داده خواهد شد.

 

 گزارش های مرکز هزینه 

 گزارش قطعات مرکز هزينه  

 

 

 

 گزارش قطعات مرکز هزينه به تفکيک کالا 

 

کاردکس ریالی 

کاردکس ريالي کالا 

گزارش کاردکس ریالی کالاها ریز عملکرد کالاها را از ابتدای دوره، خرید ها ، فروش ها، برگشتی ها و پایان دوره را نمایش میدهد و سود و زیان عملکرد هر کالا را در پایا ن نمایش می دهد .توجه داشته باشید که برای استفاده از گزارش های کاردکس ریالی کالا و بررسی سود و زیان می باید پیش از آن محاسبه ارزش ریالی انبار انجام شود. بدین صورت که ابتدا مانند تصویر زیر پس از تعیین انبار ، گروه کالا و نحوه محاسبه روی دکمه انجام کلیک نمایید.

لازم بذکر فرم محاسبه در صورتی باز می شود که قبلا انجام نشده باشد و سند سود وزیان صادر نشده باشد.

ضمناً شما می توانید بدون اینکه محاسبه انجام دهید با زدن دکمه خروج گزارش را بر اساس آخرین محاسبه اخیر مشاهده نمایید.

 

پس از اتمام محاسبه فرم زیر رویت می شود که میتوانید پس از اعمال محدودیت های مورد نظر گزارشی مانند تصویر مشاهده نمایید:

 

 

 کاردکس ريالي کالا به بهاي تمام شده 

مراحل اولیه این گزارش هم مانند گزارش قبلی است که در نهایت نتیجه آن گزارشی مانند گزارش زیر می باشد:

 

 کاردکس تعدادی کالا 

این گزارش نمایشی از تعداد اول دوره ، تعداد خریدها، برگشت از خرید ، فروش ها ، و برگشت از فروش ها و مقدار پایان دوره به تفکیک هر کالا می باشد.

 

لیست کالاها 

 

در این گزارش لیست کالاها بر اساس شرایط فوق نمایش داده می شود:

 

 

موجودگیری روزانه 

این گزارش نمایشی از موجودی کالاها ،ورودی ها، خروجی های کالاهای مورد نظر  است:

 

 

 

 لیست مغایرت موجودگیری روزانه PDA 

در صورت استفاده  از دستگاه PDA بر حسب شرایط زیر گزارش مورد نظر نمایش داده می شود.

 

 لیست کالاهای حسابداری 

این گزارش ، لیستی از کالاهایی که به عنوان کالای حسابداری ثبت شده باشند نمایش می دهد در بخش کالاهای حسابداری توضیحات لازم داده شد.

 

 

 

شناسنامه قطعات  

اطلاعات مربوط به نام کالا، کد کالا، کد فنی، فی فروش و واحد سنجش مربوط به کالاهایی که موجودی دارند، به تفکیک هر کالا در این گزارش نمایش داده می شود.

 

 

 

لیست واحد سنجش 

گزارش لیستی از کلیه واحد های سنجش تعریف شده را نمایش می دهد.