امکانات 

 محاسبه مدت مانده حسابها 

این آیتم که در مسیر امکانات/ محاسبه مدت مانده حساب ها قرار دارد امکان را برای شما فراهم می کند تا مدت حساب اشخاص را محاسبه نمائید. به عنوان مثال مدت حساب  شخص A   را از آخرین تسویه حساب تا کنون محاسبه می نماید. 

کاربرد این محاسبه برای گزارش هایی که در آن ها مدت بدهکاری و یا بستانکاری مورد نظر است و اغلب برای خریداران و فروشندگان مدت بدهکاری و یا بستانکاری به این روش محاسبه می شود.

 مرتب سازی فایل ها 

توصیه می شود هر از چند گاهی این آیتم را اجرا کنید. چون باعث می شود که اطلاعات شما سامان دهی شود و بعضی از خطاهای متداول را برطرف کند.

تغییر اطلاعات

این آیتم که از مسیر امکانات / تغییر اطلاعات قابل رویت است لیست سال های مالی که کاربر به آن ها دسترسی دارد، نمایش می دهد و کاربر با انتخاب هر یک و کلیک دکمه انتخاب می تواند سال مالی مورد نظر را ببیند .

توجه : روال برنامه به این صورت است که برای هر گونه دسته بندی که کاربر نیاز داشته باشد می تواند یک سال مالی مجزا مربوط به اطلاعات خود ایجاد نماید ولی به صورت معمول برای هر سال یک سال مالی به نام همان سال کافی است که در تصویر زیر مشاهده می کنید.

توجه : نحوه گروه بندی سال های مالی به صورت پیش فرض بر اساس نام شرکت است که می تواند بر اساس سال هم باشد که در   تنظیمات حسابداری می توانید نمایش آن را تغییر بدهید.

توجه : برای دسترسی آسان به تغییر سال مالی و نمایش سال مالی جاری ، در قسمت میز کار ، عنوان سال مالی به صورت دکمه با عنوان سال مالی جاری قابل مشاهده است که با کلیک بر روی آن تصویر زیر را مشاهده می کنید.

 

 کپی برداری از اطلاعات 

این قسمت این اجازه را به شما می دهد تا از اطلاعاتتان پشتیبان گیری کنید تا هر وقت نیاز شد بتوانید آنها را برگردانید. 

مقدمات : قبل از این کار شما باید حتماً مسیر کپی برداری را در قسمت  سایر تنظیمات مشخص کنید.

 

 

 کپی برداری از اطلاعات  

این آیتم از مسیر امکانات/ کپی برداری از اطلاعات، آیتم کپی برداری از اطلاعات قابل دسترسی است که در  کپی برداری از اطلاعات (شماره 1) مشخص شده است. ابتدا وارد فرم کپی برداری اطلاعات ازمنوی امکانات شوید در فرمی که پیش روی شما باز می شود جهت کپی برداری روی دکمه کپی برداری کلیک کنید. پس از پایان عملیات یک مورد به آیتم های کپی برداری شده اضافه می شود. توصیه می شود که هر روز حتماً یک بار عملیات کپی برداری را انجام دهید. نحوه نام گذاری کپی ها بدین صورت است که ابتدا تاریخ و سپس ساعت کپی برداری است. برای مثال Hesab&Anbar_T-S_13950913023500.bak   یعنی : 

این کپی در تاریخ13/09/1395 و در ساعت 2:35:00   گرفته شده است.

شما می توانید تنظیماتی در سیستم اعمال کنید تا هروقت از برنامه خارج شدید، سیستم بصورت اتوماتیک کپی برداری را انجام دهد (سایر تنظیمات).

بازخوانی اطلاعات 

این آیتم از مسیر امکانات/ آیتم کپی برداری از اطلاعات قابل دسترسی است که در  کپی برداری از اطلاعات (شماره 2) مشخص شده است.   ابتدا وارد فرم کپی برداری شوید سپس از لیست کپی های گرفته شده ، آیتمی که می خواهید بازخوانی شود را انتخاب و روی دکمه بازخوانی کلیک کنید. رمز ورود از شما پرسیده می شود. در صورت صحیح بودن رمز، از شما می خواهد عملیات بازخوانی را تایید کنید.در صورت تایید، اطلاعات مورد نظر بازخوانی خواهد شد.

 حذف کردن کپی های گرفته شده 

این آیتم از مسیر امکانات ، آیتم کپی برداری از اطلاعات قابل دسترسی است که در  کپی برداری از اطلاعات  ( شماره3) مشخص شده است. 

ابتدا وارد فرم کپی برداری شوید. سپس از لیست کپی های گرفته شده ، آیتمی که می خواهید حذف شود را انتخاب و روی دکمه حذف کلیک کنید . در جواب سوال «آیا اطلاعات حذف شود؟» گزینه بله را انتخاب کنید.

 کپی کردن اطلاعات بر روی CD   

توصیه می شود که هر چند وقت یکبار که حجم کپی های گرفته شده زیاد شد جهت امنیت بیشتر آنها را بر روی CD   کپی و در جای امن نگهداری تا در مواقع لزوم بتوانید استفاده کنید.

جهت این کار ابتدا وارد فرم کپی برداری شوید و روی دکمه رایت CD   کلیک کنید که در  کپی برداری از اطلاعات (شماره 5) مشخص شده است و یا از طریق میانبر آن روی صفحه وارد فرم مربوطه شوید. روی دکمه انجام کلیک کرده تا اطلاعات کپی شود.

 انجام عملیات کپی برداری و بازخوانی از خارج از برنامه  

این برنامه این امکان را به شما می دهد تا بدون نیاز به برنامه از اطلاعات خود کپی برداری و یا اطلاعات کپی برداری شده را بازخوانی کنید. این آیتم در مواقعی مفید است که اطلاعات شما آسیب دیده است و نمی توانید وارد برنامه شوید تا کپی گرفته شده خود را باز خوانی کنید. برای این منظور برنامه ای به نام Backup   وجود دارد.جهت اجرای این برنامه روی دکمه Start   ویندوز کلیک کرده و از قسمت All Programs   گزینه Tarahan System   را انتخاب و از آنجا روی برنامه Backup   کلیک کنید. 

با این کار برنامه پشتیان باز شده و رمز ورود از شما می خواهد، جهت دریافت رمز با شرکت تماس گرفته تا رمز در اختیار شما قرار داده شود.

پس از ورود با استفاده از دو دکمه کپی برداری و بازخوانی اطلاعات می توانید نیاز خود را مرتفع سازید.

حذف کلیه اطلاعات 

این آیتم از مسیر امکانات قابل دسترسی است. انتخاب این گزینه باعث می شود که کلیه سندهای ایجاد شده حذف شود. لازم به ذکر است کدینگ ها و اطلاعات کالاها حذف نخواهد شد. این گزینه در مواقعی خوب است که بخواهید اسناد را دوباره وارد کنید.

 راه اندازی مجدد سیستم 

این آیتم از مسیر امکانات قابل دسترسی است. انتخاب این آیتم باعث می شود که تمامی اطلاعات پاک شود. با این کار هیچ اطلاعاتی بر روی سیستم شما باقی نخواهد ماند و برنامه شما خام خواهد شد. 

ایجاد اطلاعات جدید 

برای ایجاد یک سال مالی جدید که متناظر با ایجاد آن یک دیتابیس جدید ایجاد می شود از مسیر امکانات آیتم ایجاد اطلاعات جدید را انتخاب نمایید، فرم زیر نمایش داده می شود که نام شرکت از نام دوره مالی پایه آورده می شود (شماره 1) و عنوان اطلاعات که معمولا مطابق با سال مالی جاری ایجاد می شود (شماره 2). سپس سال مالی (شماره 3) که باید به صورت 4 رقمی باشد وارد می شود و اگر چک باکس پیش فرض شدن سالی را تیک دار نمایید بعد از ورود مجدد پیش فرض وارد همین سال مالی خواهید شد.

توجه : زمانی که یک سال مالی ایجاد می شود هیچ گونه اطلاعات سیستمی و اطلاعاتی مانند کالا و کدینگ ، در آن وجود ندارد و زمانی که یک بار انتقال اطلاعات به سال مالی جدید انجام شود اطلاعات پایه در آن ایجاد می شود.

 

 

ضمناً فیلم راهنمای ایجاد سال مالی و انتقال اطلاعات از طریق لینک زیر قابل مشاهده است:

https://www.aparat.com/v/oG8ml

 مدیریت سال های مالی 

مدیریت سال های مالی از طریق مسیر امکانات قابل دسترسی است که تصویر آن را در زیر مشاهده می کنید با انتخاب این آیتم لیست کلیه سال های مالی برنامه خود را مشاهده می کنید که می توانید با دکمه ایجاد یک سال مالی جدید ایجاد کنید و با دکمه های تغییر و حذف، سال مالی انتخاب شده را تغییر و یا حذف کنید برای انتخاب یک سال مالی بر روی آن کلیک نمایید.

اگر نیاز داشتید که دسترسی کاربران را به سال های مالی خاصی محدود نمایید با استفاده از آیتم دسترسی، این مدیریت را انجام دهید. بر روی سال مالی مورد نظر کلیک کنید که انتخاب شود و بر روی دکمه دسترسی کلیک نمایید با این کار لیست کاربران به شما نمایش داده می شود که باید برای دادن دسترسی به کاربر مورد چک باکس آن را تیک دار و برای گرفتن دسترسی کاربرچک باکس کنار نام آن را از تیک خارج کنید و دکمه ثبت را کلیک نمایید.

توجه : اگر کاربری در حدود دسترسی که در بخش  حدود دسترسی توضیح داده شده است و تصویر آن در زیر آمده است، دسترسی به کلیه سال های مالی را داشته باشد، تغییرات دسترسی برای کاربر ، تغییری ایجاد نمی کند. 

 

سال مالی پیش فرض (شماره 4) برای مشخص کردن یک سال مالی به عنوان سال مالی پیش فرض کلیه کاربران می باشد توجه داشته باشید که هر کاربر از قسمت امکانات / تنظیمات شخصی / سایر تنظیمات / تنظیمات 1  می تواند سال مالی پیش فرض خود را تغییر بدهد به علاوه کاربر مدیر که به لیست کاربران دسترسی دارد می تواند سال مالی پیش فرض هر کاربر را مشخص نماید.

خواندن از بانک اطلاعاتی (آیتم شماره 5) لیست سال های مالی را با توجه به اطلاعات جدول Data هر سال مالی آپدیت می کند اجرای این آیتم باعث بروز شدن اطلاعات جدولDataListمی شود و دسترسی های جزیی کاربران به سال های مالی به صورت پیش فرض می شود.

 

 

انتقال اطلاعات و تراز اختتامیه 

در پایان هر سال مالی برای انتقال مانده موجودی و مانده حساب ها به سال مالی بعد می توانید از آیتم انتقال اطلاعات وتراز اختتامیه استفاده نمایید که از مسیر امکانات قابل اجرا است پس از اجرای این آیتم فرم زیر نمایش داده می شود که روال کار شماره گذاری شده است در قسمت انتقال به، سال مالی مقصد را انتخاب نمایید (شماره 1). تاریخ سند افتتاحیه سال مالی مقصد را مشخص نمایید که معمولا روز اول هر سال انتخاب می شود ( شماره 2 ).

در قسمت (شماره 3) شرح مربوط به سند افتتاحیه وارد می شود.

اجرای رویه مرتب سازی فایلها برای زمانی است که بخواهید سال مالی فعلی بسته شود و نیاز داشته باشید که خطاهای موجود آن قبل از انتقال اصلاح شود اگر انتقال صرفا برای ایجاد اطلاعات پایه در سال مالی مقصد باشد و یا بعد از آخرین انتقال، سال مالی فعلی تغییری نکرده باشد نیازی به اجرای رویه مرتب سازی فایل ها نیست و انتقال اطلاعات سریع تر انجام می شود (شماره 4).

اگر گزینه بستن حسابهای موقت (شماره 5) و حسابهای دائم (شماره 6) را تیک دار نمایید سند های سود و زیان و اختتامیه نیز در حین انتقال صادر می شود. ضمنا تاریخ سند اختتامیه که معمولا آخرین روز سال جاری لحاظ می گردد باید وارد شود.

توجه : برای صدور سند سود و زیان و سند اختتامیه می توانید قبل از انتقال اطلاعات از برنامه حسابداری استفاده نمایید که به ترتیب در قسمت های  عملکرد سود و زیان و   بستن کلیه حساب ها توضیحات لازم در این مورد داده شده است.

در نهایت دکمه تایید را کلیک نمایید و اجازه بدهید روال انتقال انجام شود که بسته به حجم اطلاعات مدت زمان انتقال متفاوت است. 

لازم بذکر است در صورت بروز خطای "کد حساب مشتری ها با دوره جدید تداخل دارد" علت آن اینست که کد مشتری در دوره قبل وجود دارد که همان کد مشتری در دوره جدید مربوط به مشتری دیگری است یعنی کد یکسان مشتری در دوره جدید و قدیم وجود دارد که سایر اطلاعات آن یکسان نیست.

 

 

ضمناً فیلم راهنمای ایجاد سال مالی و انتقال اطلاعات از طریق لینک زیر قابل مشاهده است:

https://www.aparat.com/v/oG8ml

تنظیمات سیستم  

این برنامه طوری طراحی شده است که می توان بعضی ازآیتم های برنامه را بر اساس نیاز کاربر تغییر داد. بیشترین تغییرات در این قسمت قابل اعمال است.که درذیل به شرح آنها می پردازیم.

 اطلاعات(فروشگاه،شرکت و...) 

در این بخش از تنظیمات سیستم شما می توانید مشخصات خود را که شامل نام، آدرس،تلفن، کد اقتصادی، کد پستی، شماره ثبت و... می باشد را وارد کنید.

عنوانی را که در قسمت نام وارد می کنید به عنوان سربرگ در تمامی گزارشها و... مشاهده خواهید کرد.

قسمتی که در متن زیر فاکتور وارد می نمایید برای چاپ فاکتور فروش با فرمت های دارایی قابل استفاده است که در بخش  چاپ فاکتور فروش (فرمت های دارایی) در مورد این چاپ توضیحات بیشتر داده شده است. 

 

 

تنظیمات حسابداری 

در تب تنظیمات حسابداری موارد مورد نیاز شماره گذاری شده اند  توجه داشته باشید که تنظیمات سیستم به صورت پیش فرض تنظیمات مورد نیاز را داراست و با توجه به محدودیت ها و نیاز برنامه می توانید مواردی را فعال و یا غیر فعال نمایید.

شماره 1 تا 4 برای تغیین کدینگ های مربوط به سیستم اقساط می باشد که در صورتی که از سیستم اقساط استفاده نمایید باید این قسمت را تکمیل نمایید.

 

 

نکته: در صورت تغییر وضعیت آیتم های شماره (7)،(8)،(9)،(10)،(11)،(12)،(13)،(14)و(15) تنظیمات تغییر یافته از این به بعد در حسابداری و روال ثبت سندها تاثیر می گذارد و در سندهایی که قبل از تغییر وضعیت این تنظمیات ثبت شده اند تاثیری نخواهد داشت.

 

 کدینگ درآمداقساط (شماره 1) : زمانی که شما بخواهید از قسمت قسط بندی سیستم استفاده کنید و مبلغی را به عنوان کارمزد تعیین کنید، درآمد حاصل ازقسط بندی در این کد ذخیره خواهد شد.

کدینگ درآمدسود (شماره 3) : این کد مخصوص صنف طلا و جواهر فروشان می باشدودرآمد حاصل از سود فروش دراین کد ذخیره می شود.

 برگشت سند اول دوره (شماره 5) :در حالت اول، اگر سند افتتاحیه از سال مالی قبل ایجاد شده باشد با برداشتن این تیک و کلیک دکمه ثبت سند افتتاحیه سال مالی جاری حذف می شود و زمانی که انتقال اطلاعات به سال مال جاری مجددا انجام شود، دوباره مقدار لازم در افتتاحیه ایجاد می شوند در حالت دوم، سند افتتاحیه برای شروع به کار با سیستم توسط کاربر ثبت ایجاد می شود هر زمان که آیتم و زدن دکمه ثبت، می توانید مجددا سند اول دوره را اصلاح و ثبت نمایید.

 

 حذف سند سود وزیان (شماره 6) : اگر سند سود وزیان توسط سیستم صادر شده باشد از این قسمت می توانید آن را حذف کنید.

 صدور سند کالا به ریز (شماره 7) : در صورتی که این آیتم را تیک دار کنید از این پس سندهای حسابداری خرید، برگشت از خرید، فروش و برگشت از فروش به ریز کالا در حساب اشخاص سند می خورد مثلاً اگر فاکتوری ده قلم کالا داشته باشد در سند حسابداری ده خط سند درحساب شخص می خورد که شامل شرح کالا و مقدار می باشد.

 

 صدور قبض صندوق جهت سایر عملیات (شماره 8) : در صورت تیک دار کردن این آیتم در هنگام پاس چک، قسط بندی،دریافت اقساط و... در قسمت در یافت/پرداخت هم علاوه بر سند حسابداری ذخیره می گردد(قبض صندوق صادر می گردد) تا در مواقع لزوم بتوانید آن را ویرایش کنید.

 

 صدور سند دوبل جهت فاکتورهای خرید و فروش (شماره 9) : زمانی که این گزینه تیک دار باشد سند فاکتوری که وضعیت تسویه حساب آن به صورت به حساب باشد، در سند حسابداری فاکتور، به ازای یک فاکتور فروش مبلغی به حساب بدهکاری شخص منظور می شود و اگر به یعنی به صورت نقد، چک و یا بانک وجه فاکتور دریافت شود در سند حسابداری فاکتور فروش، مشتری یک باربابت فروش بدهکار و یک بارهم بابت وجوه دریافتی بستانکار می شود.

زمانیکه گزینه صدور سند دوبل جهت فاکتورهای خرید و فروش تیک دار نباشد و وضعیت تسویه حساب به صورت نقد، چک و یا بانک باشد، مشتری فاکتور در سند فاکتور بدهکار و یا  بستانکار نمی شود.

 

 کنترل وضعیت مانده حساب (شماره 10) : در قسمت ایجاد کدینگ، می توانید مشخص نمایید که کد حساب دارای ماهیت بدهکار، بستانکار ، دارای مانده بدهکار و یا دارای مانده بستانکار باشد. برای چک کردن این قانون توسط برنامه باید این آیتم را تیک دار نمایید.

 

 استفاده از شماره حساب در سند ها (شماره 11): با فعال کردن این گزینه امکان استفاده از کنترل پروژه در سیستم فراهم می گردد. کاربرد کنترل پروژه در قسمت  شماره حساب توضیح داده شده است.

 

 بردن مبلغ فاکتور به حساب در صورت عدم تعیین وضعیت تسویه حساب در فاکتورهای خرید/فروش (شماره 12) : شما باید به صورت پیش فرض در فاکتورهای خرید/فروش حتماً وضعیت تسویه حساب را مشخص کنید تا بتوانید وضعیت فاکتور را ثبت نمایید.

 

تیک دار کردن گزینه فوق این امکان را فراهم می کند تا در صورتی که وضعیت تسویه حساب را مشخص نکرده باشید مبلغ را به حساب شخص منظور کند و مبلغ فاکتور در قسمت به حساب برود.

 

آوردن شرح فاکتور در سند حسابداری (شماره 13): در صورتی که این آیتم فعال باشد شرح وارد شده به هنگام ایجاد فاکتور در چاپ سند حسابداری مربوطه در قسمت شرح سند نمایش داده خواهد شد.

 مبلغ تخفیف در سند حسابداری از مبلغ فاکتور کسر گردد (شماره 14):

 

 صدور سند حسابداری جهت تخفیفات سطری در فاکتورها (شماره 15) : به صورت پیش فرض تخفیفاتی که به هر سطر کالا در فاکتور داده میشود از فی خالص هر کالا کم می شوند و بابت این مقادیر، در سند فاکتور ، مبلغی لحاظ نمی شود اگر نیاز شد که بابت این مقادیر، مبلغی به حساب  تخفیف برود، این گزینه را تیک دار نمایید.

 

 نحوه دسته بندی نمایش سال های مالی می تواند بر اساس سال و نام شرکت باشد و به صورت پیش فرض بر اساس نام شرکت است (شماره 16).

توجه : نام شرکت برای سال های مالی می تواند متفاوت باشد .

 

 وضعیت نمایش مانده حساب در گزارش ها (شماره 17): با کلیک بر روی این دکمه باکس کوچکی نمایش داده می شود که در مورد نحوه نمایش رنگ مانده حساب بدهکار و بستانکار در گزارش ها می توانید تغییرات لازم را اعمال نمایید که به صورت پیش فرض رنگ قرمز و سیاه برای نمایش مانده بستانکار و بدهکار استفاده می شود.

 

 هنگام بستن فاکتور سند حسابداری صادر نشود (شماره 18) : این آیتم به صورت پیش فرض تیک دار نمی باشد و معمولا برای مراکزی که بخواهند سرعت عمل بیشتری در هنگام ثبت فاکتور داشته باشند فعال می شود.

 

مقدار خالی جهت شماره سند مرجع در اطلاعات سند حسابداری قابل قبول نباشد (شماره 19):  به صورت پیش فرض در زمان ایجاد سند حسابداری نیازی به وارد کردن شماره سند مرجع وجود ندارد .

 

شماره سند مرجع در اطلاعات سند حسابداری تکراری نباشد (شماره 19) : اگر این آیتم را فعال کنید، این آیتم فعال می شود که مانع از تکراری بودن شماره سند مرجع سند حسابداری می شود.

 تنظیمات انبارداری  

بخش اول : 

 

 

شماره 1 : 

کدخریدفروش امانی: این کد نوع خرید/فروش است که اگر تبادل کالا بصورت امانی داشته باشیم آن را وارد می کنیم.

خرید/فروش امانی بدین صورت است که ما کالایی را بصورت امانت به شخصی واگذارمی کنیم ودر قبال آن همان کالا راباید به ما برگرداند. در این نوع خرید/فروش بحث ریالی مطرح نیست.

درصد پیش فرض تخفیف : در صورتی که خواسته باشیم بصورت پیش فرض درصدی به عنوان تخفیف جهت فاکتورهای خرید/فروش درج شوداز این آیتم استفاده می کنیم .در صورت ورود این آیتم در هنگام درج فاکتور این درصد به عنوان تخفیف پیشنهاد می شودکه می توانید آن را قبول کنید یا تغییر دهید.

کد تولید قطعه : اگر از آیتم قیمت تمام شده در این نرم افزار استفاده می کنید قبل از شروع به کار باید این کد را تنظیم کنید. جهت قیمت تمام شده ابتدا باید نوع خرید/فروش با عنوان مصرف تولید وگروه کالایی با عنوان کالاهای تولیدی ایجاد کرده باشید. لازم به ذکراست که هر دو آیتم ایجاد شده باید باهم برابر باشد. باتنظیم این بخش می توانید از امکانات قیمت تمام شده در سیستم استفاده کنید.

کد کالای اول دوره : از این آیتم در صنف طلا وجواهر فروشان استفاده می شود. جهت ورود بدهکاری ویا بستانکاری کالایی افراد در اول دوره، این کد باید در قسمت کالاها وجود داشته باشد.

فعال سازی  : با تیک دار کردن این آیتم و ویرایش نام فیلدبه نام دلخواه مثلا شماره سریال ، رنگ ، برند و ... هنگام ایجاد گروه کالا امکان فعال سازی آن برای کالاهای این گروه وجود دارد که در اینصورت به هنگام افزودن کالا در فاکتورها (که نوع فاکتورهای شامل این فیلد نیز از طریق فرم تنظیمات قابل کنترل است) می بایست مقدار مربوط به این فیلد را جهت هر کالا وارد کرد.

 

 کنترل موجودی (شماره 2): این گزینه به صورت پیش فرض تیک دار است و مانع از منفی شدن موجودی کالاها بر اثر روال هایی خروج کالا مانند فروش کالا می شود ولی اگر نیاز داشتید که به صورت موقت کنترل خروج کالا چک نشود این آیتم را از تیک خارج نمایید. جز اطلاعات هر کالا آیتم کنترل موجودی است که در بخش مشخصات اصلی کالا توضیح داده شده است، که برای هر کالا ، کنترل منفی نشدن موجودی کالا را چک می کند . 

توجه داشته باشید اگر کنترل موجودی از تنظیمات سیستم غیرفعال شود، کنترل موجودی کالا دیگر چک نمی شود.

 فعال سازی عملیات ویزیتوری (شماره 3): به منظور فعال شدن انتخاب ویزیتور فاکتور در زمان ایجاد فاکتور، به صورت پیش فرض این گزینه تیک دار نیست.

عملیات تبدیل واحد (شماره 4) : عملیات تبدیل واحد به صورت پیش فرض تیک دار نمی باشد. اگر برای کالایی واحد تعریف شود، یک و یا چندین رابطه به ازای واحد مورد نظر تعریف شود  با فعال کردن این تیک می توانید نوع واحد کالا را در فاکتور تغییر بدهید.به عنوان مثال کالایی را به جین وارد و سپس به عدد خارج کنید و یا بالعکس.

اخطار جهت حداقل و حداکثر موجودی (شماره 5) : جز اطلاعات اختیاری یک کالا فیلدهای حداقل، حداکثرو نقطه سفارش است که می توانید در زمان ایجاد کالا آن ها تکمیل نمایید و با فعال کردن این تیک از تنظیمات سیستم، سیستم کنترل می کند که موجودی کالا به هنگام خرید بیشتر از حداکثر و به هنگام فروش از تعداد حداقل کمتر نشود در صورت کمتر شدن از حداقل و یا بیشتر شدن از حداکثر، اخطاری به کاربر داده خواهد شد.

 

 تکراری بودن کالا در فاکتور به چه صورتی باشد (شماره 6) : اخطار داده شود، مهم نیس، قابل قبول نباشد .

 بعد از ثبت فاکتورهای فروش سوال چاپ فاکتور پرسیده شود (شماره 7): برای مواقعی که بخواهید بلافاصله بعد از ثبت فاکتور آن را با فرمت های متفاوت فاکتور فروش چاپ بگیرید، این گزینه را تیک دار نمایید و اگر آیتم چاپ مستقیم فاکتور را تیک دار نمایید بدون اینکه پرسشی از کاربر برای چاپ فاکتور پرسیده شود فرم چاپ فاکتور فروش نمایش داده می شود .

در صورت استفاده از بارکد در فاکتور ها، کالاهای تکراری با هم جمع شوند (شماره 8) : با توجه این که یکی از امکانات برنامه ثبت کالاها با استفاده از بارکدخوان است می توانید این تنظیم را انجام بدهید که اگر کالایی را به صورت تکراری با بارکدخوان ثبت کردید با تعداد قبلی در این فاکتور جمع شود و یا یک سطر جدید ایجاد گردد.که این مورد به آپشن شماره 6 وابسته است.

کالاهای تکراری در فاکتور تعداد آنها با هم جمع شود (شماره 9) این مورد به  آپشن شماره 6 وابسته است.

 محاسبه مدت هر فاکتور از میانگین مدت هر کالا (شماره 10):  با توجه به اینکه برای فروش و یا خرید می توانید در زمان ایجاد فاکتور، مدت تسویه حساب را تعیین نمایید و جزو اطلاعات سایر هر کالا که در بخش تب اطلاعات سایر کالا توضیح داده شد می توانید مدت تسویه حساب را مشخص نمایید با در نظر گرفتن این موارد، می توانید این باکس را در تنظیمات سیستم تیک دار نمایید که مدت فاکتور به صورت میانگینی از مدت کالاهای فاکتور باشد.در غیر اینصورت مدت فاکتور ملاک است و مدت کالا معنی نمی دهد.

محاسبه موجودی هنگام نمایش لیست کالاها (شماره 11) : این آیتم به صورت پیش فرض تیک دار است. زمانی که لیست کالا ها را اجرا می نمایید عددی که به عنوان موجودی نمایش داده می شود با فعال شدن این تیک، مجدد آپدیت و محاسبه می شود.

فعال سازی اعتبارسنجی (شماره 12): با توجه به این که می توانید جز اطلاعات پایه اشخاص فیلد میزان اعتبار را مشخص نمایید. اگر این گزینه را در تنظیمات سیستم فعال نمایید که اعتبارسنجی کنترل شود، در هنگام فروش به طرف حساب مورد نظر چک می شود که مبلغ فروش به هر شخص از میزان اعتبار آن بیشتر شود.

توجه : اگر میزان اعتبار را صفر وارد نمایید سیستم کنترل اعتبارسنجی را انجام نمی دهد.

 

 

 

در صورت فروش کمتر از قیمت، مقادیر قابل انتخاب که شامل (شماره 13 و 14) : قیمت فروش ،آخرین فروش ،آخرین خرید، بهای تمام شده سیستم چه عملکردی داشته باشد که این واکنش از مقادیر : مهم نیست ، اخطار داده شود، قابل قبول نباشد ، قابل انتخاب است. در صورتی که این گزینه فعال شود، اگر در فاکتورهای فروش مبلغ فروش کمتر از مبلغ تعیین شده گردد، اخطاری به کاربر نمایش داده می شود.

لازم بذکر است در صورتی که این آیتم تنظیم شد ولی در عمل اجرا نگردید می بایست دسترسی کاربر جاری به این آیتم بررسی گردد:

مدیریت کاربران » حدود دسترسی » انبارداری » خرید و فروش » دسترسی به فاکتور » اجازه فروش زیر قیمت تعیین شده

 

 عدم استفاده از فاکتور مرجع در فاکتورهای برگشتی (شماره 15): به صورت پیش فرض این گزینه تیک دار نیست. اگر نیاز داشتید که در زمان ثبت فاکتور برگشتی نیازی به انتخاب شماره فاکتور مرجع (فاکتوری که نیاز به برگشت اقلام آن دارید) نداشته باشید این گزینه را تیک دار نمایید و تنظیمات کالاهای حسابداری که به صورت اتوماتیک به فاکتور اضافه می شوند، اصلاح نمایید.

توجه : در مورد کالاهای حسابداری در قسمت  کالاهای حسابداری توضیحات لازم داده شده است.

 ورود سایر اطلاعات پس از ثبت اطلاعات کالا (شماره16) : این آیتم برای زمانی است که می خواهید کاربر را مجاب کنید به هنگام افزودن کالا به فاکتور سایر اطلاعات کالا را حتما تکمیل کند که برای نمایش فیلدهای سایر در فاکتور باید فیلد آن با استفاده از دکمه    فعال نمایید. 

پس از ورود اطلاعات کالا در فاکتور جهت اصلاح سایر اطلاعات (شماره 17) : این تنظیم قابل انتخاب برای نمایش و یا عدم نمایش اطلاعات سایر کالایی است که در فاکتور ثبت کرده اید و نیاز دارید که سایر اطلاعات کالا را در حین ثبت در فاکتور تکمیل و یا تغییر بدهید. این آیتم زمانی کاربر دارد که بخواهید اطلاعاتی که ثبت می کنید در ساخت نام کالا که در شماره 18 تنظیمات آن انجام می شود، استفاده نمایید و یا سایر اطلاعاتی که وارد می نمایید در چاپ فاکتور جزء اطلاعات کالا نمایش داده شوند.

لارم بذکر است در صورت زدن تیک این مورد این تنظیمات برای کلیه کاربران بالاجبار اعمال می شود در غیر اینصورت وابسته به تب تنظیمات 3 واقع در تنظیمات شخصی » سایر تنظیمات می باشد.

در مورد اطلاعات سایر کالاها در قسمت  تب اطلاعات سایر کالاتوضیحات لازم داده شده است. 

 زمانیکه کالا در فاکتور درج می شود اگر اطلاعات سایر داشته باشد (شماره 18): با تیک دار کردن این آیتم، در ادامه نام کالا فیلدهای سایر اطلاعات کالا آورده می شود.

تعداد ارقام اعشار قابل قبول جهت تعداد در فاکتور (شماره 19) : برای مشخص کردن تعداد اقلام اعشاری قابل قبول فیلد تعداد کالا در فاکتور استفاده می شود.

 تعداد ارقام اعشار قابل قبول جهت مبلغ در فاکتور (شماره 20): برای تعیین تعداد ارقام اعشاری قابل قبول مبالغ فاکتور، استفاده می شود.

وضعیت نمایش موجودی در فاکتور ( شماره 21) : زمانی که کالایی در فاکتور انتخاب می شود در فرم فاکتور اطلاعات موجودی کالا و آمار آخرین خرید و فروش کالا نمایش داده می شود ، این آیتم برای نحوه نمایش موجودی کالا استفاده می شود که این عدد فقط موجودی همان انبار(انبار انتخاب شده فاکتور)، موجودی تمام انبارها و یا انبارهایی باشد که کاربر به آنها دسترسی دارد.

پس از تبدیل پیش فاکتور به فاکتور (شماره 22) : پیش فاکتورهایی که در قسمت پیش فاکتور ایجاد می شوند می توانند به فاکتور فروش تبدیل شوند که در بخش پیش فاکتور فروش توضیحات پیش فاکتورها داده شده است. این آیتم در مورد چاپ فاکتور فروش ایجاد شده، تنظیمات لازم را انجام می دهد.

 اجازه گرفتن چاپ پیش فاکتور  موقت وجود داشته باشد (شماره 23): با تیک دار کردن این آیتم پیش فاکتورهای با وضعیت موقت هم قابلیت چاپ خواهند داشت.

وضعیت نمایش فرم لیست کالاها (شماره 24): فرم کالاها که در قسمت کالاها معرفی شد دارای نمایش های مختلفی است که هریک عملکرد متفاوتی دارد به صورت پیش فرض فرم لیست کالا دارای نمایش معمولی است .فرم لیست کالای پیشرفته و فرم لیست کالای پیشرفته 2 برای نمایش اطلاعات مربوط به خرید و فروش کالا در فرم لیست کالا و همینطور موجودی کالا به تفکیک انبار استفاده می شوند و در فرم پیشرفته 2 هیچ کالایی نمایش داده نمی شود مگر اینکه جستجوانجام شود یا صفحه Refresh شود.

جستجو در فرم لیست کالاها (شماره 25): نحوه واکنش فرم لیست کالاها برای جستجو ، زمانی که آیتم جستجو وارد نشود و یا خالی باشد.

 

 

 

وضعیت انتخاب در لیست کالاها (شماره 26) : اگر آیتم اضافه شدن به فاکتور پس از بستن فرم لیست کالاها، انتخاب شود، زمانیکه لیست کالا برای درج کالا در فاکتور باز می شود ، می توانید کلیه کالاهای خودرا انتخاب نمایید و اطلاعات فی فروش و در صد تخفیف را در فرم ورود مشخصات کالای انتخاب شده ،مشخص نمایید و با بستن فرم کالاها به فاکتور اضافه می شوند و در صورت عدم انتخاب این آیتم کالاها به صورت تک تک به فاکتور اصافه می شوند.

مبلغ پیش فرض در فاکتور خرید (شماره 27): مبلغ پیش فرض در فاکتور خرید را می توانید بر اساس آخرین فی خرید، استفاده از فی آخرین خرید از شخص و یا فی فروش انتخاب نمایید.

پس از باز شدن فرم جزییات فاکتور (شماره 28) : نحوه نمایش لیست کالاها را بعد از باز شدن فاکتور مشخص می کند.

اجازه ثبت مبلغ صفر در فاکتور و پیش فاکتور وجود نداشته باشد (شماره 29).

در صورت بروز خطا هنگام استفاده از بارکد (شماره 30) : در صورت بروز خطا هنگام استفاده از بارکد در فاکتور ، نحوه نمایش خطا به چه صورتی باشد. این آیتم برای مواردی که درج تعداد کالای زیاد در فاکتور به صورت سریع توسط بارکدخوان انجام می شود و احتمال برزو خطا بالا می رود نیز کاربرد دارد.

 تنظیمات ارزی 

در مورد تعریف واحدهای ارزی در قسمت واحدهای ارزی توضیحات لازم داده شد، از قسمت تنظیمات سیستم می توانید یکی از این واحدها به عنوان واحد ارز پایه تعریف می شوند.

 

تنظیمات شبکه 

تصویر مربوط به قسمت تنظیمات شبکه را در زیر مشاهده می کنید ، توجه داشته باشید در صورتی که سیستمی بیش از یک کاربر داشته باشد و بخواهید از امکانات شبکه استفاده نمایید، باید مسیرها به صورت شبکه ای تعریف شوند که از سیستم های دیگر نیز قابل دستیابی باشند.

فعال سازی امکانات شبکه (شماره 1) : در صورت تیک دار کردن آیتم فوق می توانید از امکانات شبکه استفاده کنید. در صورتی که فاکتور، قبض صندوق، سند و... توسط شخصی باز شده باشد امکان رویت آن تا تایید کاربر قبلی نخواهد بود و امکاناتی ازاین قبیل جهت سهولت وعدم تداخل کاری در شبکه فراهم می کند.

 مسیر شبکه (شماره 2): که این مسیر برای ایجاد فایل لاک کاربر لاگین شده به برنامه و فایل های تنظیمات سیستم کاربران استفاده می شود.

ثبت عملیات کاربران (شماره 3): با فعال کردن این آیتم، مسیر فایل لاگ (شماره 5) فعال می شود و از کلیه عملیات کاربر در مسیر مشخص شده، لاگ گرفته می شود تا درمواقع لزوم  بتوان به استنادآن کارهای کاربران را پیگیری کرد.

امکان هم زمانی در ایجاد (شماره 4): با فعال کردن این آیتم کاربران همزمان می توانند از فرم های برنامه برای ایجاد اطلاعات جدید، استفاده نمایند، در صورت انتخاب این آیتم در یک لحظه چندین کاربر می توانند در قسمتهای ایجاد باشند. مثلاً اگر این گزینه فعال نباشد فقط یک کاربر می تواند در قسمت ایجاد فاکتور باشد و اگر کاربر دیگری بخواهد فاکتور ایجاد کند باید منتظر بماند تا کاربر قبل خارج شود. 

مسیر فایل Log (شماره 5):  در این قسمت مسیر ذخیره سازی فایل Log برنامه وارد می شود.

مسیر دفترچه تلفن (شماره 6) : مسیر فایل های دفترچه تلفن که برای استفاده کلیه کاربران به نرم افزار معرفی می شود.

مسیر فایل های ضمیمه (شماره 7) : در کلیه قسمت های برنامه از جمله قبض، سند حسابداری، فاکتور ، سیستم یادآوری و...  امکان پیوست فایل وجود دارد . در صورتی که تنظیمات مربوط در قسمت تنظیمات سیستم / فایل های ضمیمه انجام شده باشد، می توانید مسیر ذخیره فایل های ضمیمه را در این قسمت معرفی نمایید.

آیتم شماره 8 : محل ذخیره آرم شرکت از این قسمت می باشد که باید بر روی دکمه مربوط به انتخاب عکس کلیک نمایید و فایل را انتخاب نمایید با این شرط که نام فایل CompanyArm   باشد. 

 

مالیات و بیمه 

در صورتی که بخواهید در فاکتورهای خرید/فروش مبلغ مالیات و بیمه از صورتحساب اشخاص کم گردد باید این گزینه را فعال کنید. در صورت فعال کردن این گزینه، هنگام ایجاد فاکتورهای خرید/فروش یک گزینه به نام مالیات وبیمه به مشخصات فاکتور اضافه می گردد.

کدینگ ذخیره مالیات: مالیات کسر شده از فاکتورها در این کدینگ ذخیره می شود.

کدینگ ذخیره بیمه: بیمه کسر شده از فاکتورها دراین کدینگ ذخیره می شود.

کد کالای مالیات بر ارزش افزوده جهت فاکتورهای خرید و فروش را در قسمت های مربوطه وارد نمایید و درصد مالیات را در قسمت مقدار بنویسید. 

 

 

صاحبان امضاء 

در این سیستم این امکان وجود دارد تا زیر تمامی گزارشها صاحبان امضا را چاپ کند در صورتی که این گزینه را فعال کنید تا چهار امضاء را می توانید در زیر گزارشها چاپ کنید.

با تیک دار کردن شماره امضاها و وارد کردن عنوان ونام صاحب امضاء امکان استفاده از آنها فراهم می گردد.

در صورتی که بخواهید در قسمت نام صاحب امضاء ، نام کاربر سیستم نمایش داده شود کافی است در آن @@VarUserName را وارد کنید.(لازم به ذکر است که باید حروف بزرگ وکوچک را رعایت کنید)  

 

 

فاکتور سریع 

تنظیمات مربوطه به استفاده از فاکتور فروش سریع در این قسمت انجام می شود که شامل کد انبار ، نوع فاکتور ، نام مشتری و ... می باشد. 

 

فایل های ضمیمه

همانطور که قبلا گفته شد در کلیه قسمت های برنامه از جمله قبض، سند حسابداری، فاکتور، سیستم یادآوری و...  امکان پیوست فایل وجود دارد، در این قسمت از تنظیمات سیستم تنظیمات مورد نیاز برای استفاده از این امکان انجام می شود.

در ابتدا باید تیک فعال سازی امکان ذخیره فایل های ضمیمه گذاشته شود، و برای ذخیره فایل ها تنها یکی از روش های موجود قابل تنظیم است (شماره 1 و 2 و 3).

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید تنظیمات مربوط به دو قسمت انجام شده است. در قسمت شماره 1شامل معرفی مسیر بانک اطلاعاتی و نام کاربر SQL و در قسمت شماره 3، مسیر شبکه ای ذخیره فایل های ضمیمه و نام کاربری ویندوز برای دسترسی به فایل های مسیر شبکه معرفی شده است. 

 

سایر تنظیمات 

مسیر کپی برداری: کپی های نرم افزار در این مسیر ذخیره می شود توجه داشته باشید که این مسیر، یک مسیر لوکال تعریف شده بر روی سرور است و نباید به صورت شبکه ای باشد.

 کپی برداری هنگام خروج از برنامه (شماره 1) : با فعال کردن این گزینه پس از هر بار خروج از سیستم، آیتم برداری از اطلاعات  تیک دار است و اگر برداشته نشود، از اطاعات کپی گرفته می شود.

کپی برداری اجباری هنگام خروج از برنامه جهت کلیه کاربران (شماره 2) : با تیک دار کردن این آیتم، هنگام خروج از برنامه، آیتم کپی برداری از اطلاعات، تیک دار است و تغییر آن غیرفعال است.

تذکر: لازم به ذکر است که حتماً از اطلاعات خود به صورت مدام کپی تهیه کنید و کپی های گرفته شده را با فاصله های خیلی کم ازروی کامپیوتر بررویCD  ،DVD   ،   Flashو یا هر وسیله دیگری غیر از کامپیوتر ذخیره کنید ویا اگر از سیستم تحت شبکه استفاده می کنید برروی Clientها هم کپی تهیه کنید.

اخطار جهت چک هایی که موعد آنهارسیده است (شماره3) : توجه داشته باشید که این آیتم تنها فعال شدن دسترسی اخطار جهت چک های موعد رسیده را فعال می کند و به منظور فعال شدن نمایش لیست چک های موعد رسیده به هر کاربر باید از تنظیمات شخصی نیز این آیتم را فعال نمایید.

 روز مانده جهت اخطار (شماره 4) : دراین قسمت روزهای باقی مانده به موعد چک را جهت دادن اخطار تعیین می کنیم.

 حجم رایتر (شماره 5) : یکی دیگر از امکانات ویژه این سیستم توانایی انتقال کپی ها بررویCD   می باشد(به قسمت رایت اطلاعات برروی CD   مراجعه کنید که در قسمت کپی کردن اطلاعات بر روی سی دی   توضیحات بیشتر داده شده است) این آیتم حجم رایتر را در صورت بیشترشدن از یک CDمشخص می کند.

شماره 6: شما می توانید فونت واندازه تیتر ومتن فاکتورها را تغییر دهید.نام فونت تیتر فاکتور نام فونتی است که بیشتر فاکتورها با آن نمایش داده می شوند.

اندازه فونت: اندازه فونت بیشتر فاکتورها

نام فونت متن فاکتور: نام فونت که متن فاکتور با آن نمایش داده می شود.

اندازه: اندازه فونت متن فاکتور

 

 در گزارشها عنوان فیلدها رنگی نباشد (شماره 7) : عنوان فیلدها در گزارشها بصورت پیش فرض با پیش زمینه رنگ خاکستری می باشد.   در صورت نیاز با انتخاب این گزینه این رنگ برداشته شده و پیش زمینه آن سفید می گردد.

اندازه فونت عنوان گزارشها (شماره 8): اندازه فونت عنوان فیلدها در گزارشات را مشخص می کند. 

تعداد ارقام جهت گرد کردن قسط بندی (شماره 9) : اگر مبلغی که برای قسط بندی در سیستم اقساط استفاده می شود عدد روندی نباشد می توانید مشخص کنید که برای گرد کردن این عدد تا چه تعداد اعشار استفاده شود. 

 

 

 

وضعیت خواندن اطلاعات از بانک (شماره 10) : این آیتم به صورت پیش فرض بر روی خواندن اطلاعات در هر بار باز شدن فرم می باشد به صورت صورت که فرمی مانند لیست کالا در هنگام نمایش اطلاعات مستقیما از دیتابیس خوانده شود و یا از اطلاعات کش شده اولین اجرا استفاده نماید، که مشخص است که روش پیش فرض سرعت بیشتری دارد.

رنگ پس زمینه اصلی  (شماره 11): رنگ پس زمینه میزکار را برای کلیه کاربران تعیین می کند.

رنگ پس زمینه پنجره ها (شماره 12): رنگ پس زمینه فرم های برنامه برای کلیه کاربران مشخص می شود. 

 رنگ سطرهای فرد و رنگ سطرهای زوج جداول (شماره 13) : با توجه به نمایش اطلاعات لیست های خرید ، فروش و اسناد به صورت جدول، می توانید رنگ سطرهای زوج و فرد را تغییر بدهید.

پس از هرگونه تغییر در آیتم های تنظیمات سیستم دکمه ثبت را کلیک نمایید. 

 تنظیمات شخصی 

در این سیتم یکسری از تنظیمات وجود دارد که خاص هر کاربر می باشد وکاربران بسته به نیاز خود می توانند این تنظیمات را برای خود اعمال کنند.

تغییر رمز عبور 

شما می توانید جهت جلوگیری از ورود افراد غیر مجاز به برنامه خود، که حاوی اطلاعات حیاتی می باشد هر چند وقت یکبار رمز ورود خود را تغییر دهید.

جهت این کار از منوی امکانات /تنظیمات شخصی/ تغییر رمز عبور را انتخاب کنید. در فرم تغییر رمز عبور ابتدا رمز قبلی خود را وارد کنید در صورت صحت رمز وارد شده می توانید مز جدید را وارد کنید. سپس جهت اطمینان از رمز وارد شده آن را مجدداً در قسمت تایپ مجدد وارد کنید وجهت ثبت اطلاعات روی دکمه ثبت کلیک کنید. با این کار رمز شما تغییر می کند. 

 

تغییر رمز گزارشات 

می توانید همانند رمز عبور آن را تغییر دهید. 

 

 رنگ پس زمینه 

شما می توانید با توجه به سلیقه شخصی خود رنگی را جهت نمایش پس زمینه انتخاب کنید. پس از انتخاب رنگ بر روی دکمه ثبت کلیک کنید در  صورتی که رنگ مورد نظر تأیید شد برروی دکمه خروج کلیک کنید.

 

 میانبر های روی صفحه 

به منظور سهولت دسترسی به سیستم، جهت آیتم هایی که زیاد استفاده می شوند آیکن هایی وجود دارد که کاربر می تواند بر اساس نیاز خودآنها را تغییر دهد. بدین منظور از منوی امکانات/ تنظیمات شخصی/میانبرهای روی صفحه را انتخاب کنید.

 فرمی برابر شکل نمایش داده می شود. آیتم   هایی را که می خواهید در صفحه اصلی نمایش داده شوند را   تیک دار کرده وآنهایی را که نمی خواهید نمایش داده شوند را از تیک خارج کنید. در نهایت جهت ذخیره تغییرات بر روی دکمه ثبت کلیک کنید.

 

 

 

سایر تنظیمات 

تنظیمات 1 :  

 

 

فعال شدن جستجو به هنگام لود کردن فرم (شماره 1): اگر این گزینه تیک داشته باشد به هنگام باز شدن اطلاعات لیستی مانند کالاها و یا فاکتورها، کادر جستجو فعال شده وپیش فرض آماده ورود اطلاعات جهت جستجوی آیتم می گردد.

 فعال شدن “ Enter “جهت رویت لیست فاکتورهای خرید و فروش (شماره 2): در کلیه قسمتهای سیستم کلید F2 جهت استفاده از لیست راهنما در نظر گرفته شده است. اما در فرم فاکتور خرید و فروش به منظور سریعتر شدن ورود اطلاعات این امکان فراهم شده تا در صورت انتخاب کلید  “ Enter “  ، لیست کالاها جهت انتخاب باز شود.

 انبار پیش فرض (شماره 3): در صورتی که از امکانات چند انباری استفاده می کنید هر کاربر می تواند انبار پیش فرض خود را انتخاب کند تا هنگام صدور فاکتور انبار پیش فرض انتخاب شود.

پس از ایجاد فاکتور و سند جهت ویرایش باز شوند (شماره 4) : در صورت انتخاب این گزینه هنگامی که فاکتورو یا سند را ایجاد می کنید، فرم ورود اطلاعات فاکتور و فرم ورد اطلاعات سند باز شده وآماده ورود اطلاعات می گردد.

 اجرای برنامه بارکد پس از باز کردن فاکتور (شماره 5) : پس از باز شدن فاکتور، فرم ورود بارکد نمایش داده شود.

 ذخیره آخرین تاریخ وارد شده در گزارش ها (شماره 6) : بدین معنی است که اگر این آیتم تیک دار باشد و شما در هنگام گزارش گیری بازه زمانی خاصی را وارد نمایید دفعه بعد که آن گزارش را بگیرید بازه زمانی را از آخرین بار بیاورد.

 نمایش چک های موعد رسیده (شماره 7) : در صورتی که بخواهید هنگام ورود به سیستم چکهای موعد رسیده نمایش داده شوند باید این گزینه را تیک ار کنید.

شماره 8 : فرم چک ها و واریزی بانک ها پس از تکمیل به صورت خودکار بسته شود.

 وضعیت درختواره منو (شماره 9) : برای زمانی که بخواهید منوی درختی قابل جابجایی باشد و یا نباشد.

 وضعیت نمایش کدینگ (شماره 10) : اگر وضعیت نمایش کدینگ به صورت سلسه مراتبی باشد زمانی که نیاز به انتخاب کدینگ از لیست کدینگ حساب ها داشتید آنها را به صورت مراتبی و اگر به جز این حالت باشد کلیه سطوح را در کنار یکدیگر مشاهده خواهید کرد.

تنظیمات 2 :

 

 

 سال مالی پیش فرض (شماره 1) : هر کاربر می تواند سال مالی پیش فرض خود را مشخص نماید که پس از ورد به برنامه وارد آن سال مالی میشود.

 نحوه استفاده از قفل صفحه (شماره 2) : زمانی که آیتم قفل صفحه را از میز کار اجرا نمایید و یا کلید “F12”را بزنید می توانید مشخص نمایید که بعد از آن چه رویدادی انجام شود ، که شامل موارد زیر می باشد:

- قفل با رمز جدید دریافتی: اگر این گزینه انتخاب باشد زمانی که کلید F12 را می زنید سیستم یک رمز از شما گرفته و سپس صفحه قفل می شود و تا آن رمز را که تعیین کرده اید وارد نکنید قفل باز نمی شود.

- قفل با رمز ورود به سیستم: سیستم را بدون پرسیدن رمز قفل می کند وجهت باز کردن باید رمز ورود به سیستم را وارد کنید.

- قفل با رمز گزارش ها: سیستم را بدون پرسیدن رمز قفل می کند وجهت باز کردن باید رمز گزارشات را وارد کنید.

- خروج و ورود مجدد: با زدن کلید F12 از برنامه خارج شده و لیست کاربرها را جهت ورود مجدد نشان می دهد.

- خروج کامل از برنامه : برنامه را بصورت کامل می بندد.

نکته: دقت نمایید بسته به مدل صفحه کلید کلید های F  بالای صفحه کلید با دکمه ای مانند Office عملکردشان متفاوت یا غیر فعال می شود لذا توجه داشته باشید چنین دکمه ای خاموش یا غیر فعال باشد.

 

 نحوه مرتب سازی آیکن ها (شماره 3): این آیتم ، میانبرهای میزکار را مرتب می کند، معیار مرتب شدن آن ها می تواند تعداد دفعات اجرا ، نام آیتم و ... باشد.

نحوه اجرای آیکن ها (شماره 4) : نحوه اجرای میانبرهای میزکار با تک کلیک و یا دبل کلیک باشد.

 نحوه مرتب سازی لیست سندها (شماره 5) : زمانی که لیست اسناد را باز کنید از این قسمت می توانید مشخص نمایید که مرتب سازی نمایش آنها به چه صورت باشد، البته با کلیک بر روی هر ستون می توانید مرتب سازی را بر اساس همان ستون مشاهده نمایید.

نحوه مرتب سازی لیست فاکتورها (شماره 6) : نحوه مرتب سازی پیش فرض نمایش لیست فاکتورها، در هنگام نمایش لیست فاکتورها را می توانید از این قسمت تغییر بدهید.

 نحوه جستجو در فرم ها (شماره 7) : همانطور که تاکنون مشاهده کردید برای جستجوی اطلاعات در جداول برنامه، می توانید از سر ستون های جستجو استفاده نمایید و از این قسمت در مورد نحوه جستجو می توانید تنظیمات لازم را انجام بدهید.

تعداد نسخه چاپ فاکتور (شماره 8) : در زمانی که اطلاعات یک فاکتور را رویت می کنید می توانید با کلیدهای ترکیبی آن را چاپ بگیرید که به صورت پیش فرض   “Alt+F3”   می باشد و این ترکیب از این قسمت قابل تغییر است.که در صورت استفاده از این کلید تعداد پیش فرض چاپ فاکتور از عدد وارد شده در این قسمت تبعیت می کند. هم چنین اگر تیک مورد نظر فعال شود پس از چاپ فرم ثبت فاکتور جدید باز می شود.

 اندازه آیکن های میزکار (شماره 9) : با استفاده از این تنظیم می توانید سایز آیکن های میزکار را تغییر بدهید.

تنظیمات 3 :

 

 

مورد اول : پس از ورود اطلاعات کالا در فاکتور جهت اصلاح سایر اطلاعات : این قسمت در صورتی فعال است که چک باکس این آیتم در تنظیمات سیستم / تنظیمات انبارداری بر روی تنظیم خاصی تیک دار نشده نباشد و مشخص می کند برای یک کاربر بعد از اینکه در فرم فاکتور، اطلاعات کالا ثبت شد جهت نمایش اطلاعات سایر آن کالا، فرم سایر اطلاعات کالا به چه صورتی نمایش داده شود.

مورد دوم : در هنگام ورود اطلاعات سایر : جهت ورود اطلاعات برای سهولت کار می توانید تنظیمات این قسمت را متناسب با نیاز خود تغییر بدهید. 

 حذف فایل تنظیمات جداول 

با توجه به نمایش اطلاعات فرم های برنامه مانند لیست سندها، فاکتورها ، کدینگ ، کالاها و ... به صورت جدول اگر فیلدهای نمایش دهنده را تغییر دادید و نیاز داشتنید که به حالت پیش فرض برگردد این آیتم را اجرا نمایید.

توجه داشته باشید که اگر ساختار جداول برنامه و سایز فیلدها تغییر کرد و یا خطایی در این رابطه پیش آمد با حذف فایل تنظیمات جداول مشکل رفع خواهد شد.

 پشتیبانی 

با اجرای این قسمت برنامه TeamViewer   که در مسیر نصب برنامه وجود دارد اجرا می شود و برای ارتباط آنلاین با واحد پشتیبانی برنامه می توانید از این قسمت استفاده شود.

 ماشین حساب 

در هرکجای سیستم می توانید با زدن کلید   “F9”   از ماشین حساب استفاده کنید.

 دفترچه تلفن 

در این سیستم جهت راحت تر بودن کاربر دفترچه تلفنی مد نظر گرفته شده است. جهت اجرای آن می توانید با زدن کلید   “F8”دفترچه تلفن را اجرا کنید.

 قفل صفحه 

در هرکجای برنامه که باشید اگر خواسته باشید که برای مدتی سیستم را ترک کنید، اما نمی خواهید از سیستم خارج شوید. کافی است کلید   “F12”   را بزنید و رمزی را وارد کنید. در صورت یکی بودن دو رمز وارد شده صفحه قفل خواه شد و پس از برگشت، رمز را وارد تا قفل صفحه باز شود.

عملیات ویژه 

 عملیات حسابداری 

 تغییر کد حساب 

اگر بخواهید که کد حسابی را تغییر دهید از این قسمت استفاده نماییدو همچنین زمانی که بخواهید دو کد حساب  را با هم ادغام کنید، این قسمت امکانات لازم را جهت این امر فراهم می کند.

برای این کار به کد حساب قدیم و کد حساب جدید نیاز دارید با این روش کلیه گردش کد حساب قدیم به کد حساب جدید منتقل خواهد شد و کد حساب قدیم حذف خواهد شد.

توجه : اگر تغییر کد حساب در مورد طرف حساب ها صورت گیرد پس از تغییر کد حساب، کد حساب قبلی و طرف حساب قبلی حذف می شود.

 

تغییر شماره سند 

این قسمت این امکان را برای شما فراهم می کند که اگر زمانی نیاز به تغییر شماره سند داشتید بتوانید در سیستم اعمال کنید. زمانی پیش می آمد که برای تغییر یک شماره سند به شماره سندهای خالی (اسنادی که حذف شده و اکنون شماره آن ها خالی است)می توانید با این امکان سند های خود را مرتب نمایید.

 

 تغییر تاریخ سند حسابداری 

با این امکان می توانید تاریخ سند های حسابداری را تغییر دهید. جهت این کار از منوی امکانات /عملیات ویژه/تغییر تاریخ سند حسابداری را انتخاب کنید . فرمی برابر شکل نمایان می شود . ابتدا شماره سند مورد نظر را وارد کرده و کلید   Tabرا بزنید.

در صورتی که شماره سند را درست وارد کرده باشید مشخصات سند نمایش داده می شود و شما می توانید با وارد کردن  تاریخ جدید و کلیک برروی دکمه ثبت تاریخ سند مورد نظر را تغییر دهید. 

 

 

 حذف اسناد حسابداری

اگر بخواهید یک سند حسابداری را حذف نمایید که از طریق روش عادی قابل حذف نیست. مثل حذف فاکتور (که بصورت اتوماتیک سند آن هم حذف خواهید شد) ویا حذف دریافت/پرداخت، می توانید از این قسمت سند مربوطه را حذف کنید.

 

 

 کپی کردن کد حساب

جایگذاری کد حساب در سندها با استفاده از فرم زیر انجام می شود که در قسمت از کد حساب، کد حساب مبدا  و در قسمت به کد حساب، کد حساب مقصد نوشته می شود و اگر نیاز داشتید که عبارتی هم در سند با عبارت دیگری جایگزین شود در قسمت یافتن عبارت، عبارت قدیم و در قسمت جایگذاری با عبارت جدید را وارد نمایید و دکمه تایید را کلیک نمایید.

توجه: دقت  شود کدینگ های  استفاده شده در این قسمت حتما باید هم سطح باشند.

 

برگشت از نهایی کردن سندها

اگر بخواهید یک سند نهایی شده را برگشت داده و بر روی آن تغییرات اعمال کنید، کافی است از قسمت امکانات/ عملیات ویژه/ برگشت از نهایی کردن سندها را انتخاب کنید. در قسمت از شماره سند تا شماره سند محدوده سندهایی که می خواهید برگشت داده شوند را انتخاب کنید و بر روی دکمه برگشت کلیک کرده و یا کلید  ” F3”   را بزنید. با این کار سندهایی که نهایی شده اند در محدوده وارد شده به حالت ثبت درمی آیند و می توانید تغییرات خود را بر روی آنها اعمال کنید. 

توجه : روش دیگر برگشت از نهایی کردن سند، استفاده از منوی عملیات سند، آیتم برگشت از نهایی سند است.

 

 برگشت از نهایی کردن سندهای دائم

اگر بخواهید سند دائمی را برگشت از نهایی کنید و بر روی آن تغییرات اعمال کنید، کافی است از قسمت امکانات/ عملیات ویژه/ برگشت از نهایی کردن سندهای دائم را انتخاب کنید. در قسمت از شماره سند دائم تا شماره سند دائم محدوده سندهای دائمی که می خواهید برگشت داده شوند را انتخاب کنید و بر روی دکمه برگشت کلیک کرده و یا کلید  ” F3”   را بزنید. با این کار سندهای دائمی که نهایی شده اند در محدوده وارد شده به حالت ثبت درمی آیند و می توانید تغییرات خود را بر روی آنها اعمال کنید. 

توجه : روش دیگر برگشت از نهایی کردن سند دائم، استفاده از منوی عملیات سند دائم، آیتم برگشت از نهایی سند است.

 

 

مرتب کردن اسناد بر حسب تاریخ

گاهی اسناد وارد شده در سیستم به ترتیب وارد نمی شوند به همین دلیل شماره اسناد بر حسب تاریخ مرتب نخواهند بود، اگر بخواهید شماره سند ها بر حسب تاریخ مرتب شوند می توانید از این گزینه استفاده کنید .

توجه : پس از انجام این عملیات شماره تمامی اسناد تغییر خواهند کرد، به همین دلیل سند های قبلی قابل استناد نخواهند بود. 

مرتب کردن اسناد دائم بر حسب تاریخ 

با استفاده از این روال، اسناد دائم بر حسب تاریخ ، مرتب می شود. 

 شیفت کردن اسناد حسابداری 

این روال به منظور تغییر شماره های اسناد حسابداری به یک و یا چند شماره بالاتر به کار می رود.

 بالانس کردن سندهای نابالانس 

این آیتم به منظور بالانس اسناد از مسیر امکانات / عملیات ویژه / عملیات حسابداری قابل دسترسی است. اگر سندهای حسابداری کاربران نابالانس باشند براحتی قابل اصلاح هستند و این امکان در برنامه وجود دارد که اگر سند اتوماتیکی به صورت جزئی نابالانس بود بتوانید آن را با استفاده از فرم بالانس سندهای نابالانس، بالانس نمایید. بدین صورت که کدینگ حساب جهت ثبت بدهکاری یا بستانکاری بالانس سندهارا وارد می کنیم و سپس میزان حداکثر مجاز نابالانسی اسناد جهت بالانس شدن را وارد می کنیم.

 

 

بستن کلیه حساب ها 

به منظور بستن کلیه حساب ها استفاده می شود که اگر حساب های پایه دفاتر مشخص شده باشد و قبل از اجرای این آیتم سند سود و زیان را صادر کرده باشید فقط حساب های دائم در آن شرکت خواهند کرد و شامل حسابهای سودو زیانی نخواهد شد، پس از اجرای این آیتم سند اختتامیه صادر می شود که می توانید از مسیر حسابداری/ اسناد حسابداری/لیست کلیه اسناد موقت، تب سند اختتامیه آن را مشاهده و یا حذف نمایید.

کپی کردن محتوای سند 

ممکن است بخواهید محتوای یک سند در سند دیگری کپی شود و به این وسیله در زمان ثبت مجدد آن صرفه جویی کنید به بدین منظور آیتم کپی کردن محتوای سند در نظر گرفته شده است که از مسیر امکانات / عملیات ویژه / عملیات حسابداری قابل دسترسی است. شماره سند مبدا را در قسمت از سند و شماره سند مقصد که یک شماره جدید است در قسمت به سند وارد نمایید. اگر سند مبدا در سال مالی دیگری است لازم است سال مالی را نیز انتخاب نمایید و درنهایت دکمه تایید را کلیک نمایید.

 

 

برگشت سند حسابداری 

زمانی که بخواهید تاثیر یک سند حسابداری ثبت شده را از بین ببرید ولی نمی خواهید اصل سند تغییر کند و یا نمی خواهید آن را حذف کنید ، آیتم برگشت سند حسابداری به شما این امکان را خواهد داد که کلیه ثبت های  یک سند حسابداری را معکوس کند یا به اصطلاح برگشت بزند.

جهت ثبت سند برگشتی وارد فرم برگشت سند حسابداری شوید اگر این سند مربوط به دوره  ای غیر از دوره جاری است سال مالی را انتخاب کنید (آیتم شماره 1) در صورتی که سند مربوط به دوره جاری می باشد نیازی به انتخاب سال مالی نیست ، شماره سند مرجع (آیتم شماره 2) را شماره سندی که می خواهید برگشتی در قبال آن ثبت شود وارد کنید . شماره سند برگشتی (آیتم شماره 3) شماره سندی است که می خواهید طی آن برگشت انجام شود ، اگر از قبل شماره سندی رزرو کرده اید شماره آن را وارد کنید و اگر می خواهید سیستم به صورت خودکار آخرین سند را به آن اختصاص دهد در کادر جلوی سند برگشتی کلید F2 را بزنید . می توانید تاریخ سند را مشخص کنید (آیتم شماره 4) و در نهایت با کلیک روی دکمه تایید و یا زدن کلید F3 سند برگشتی ثبت خواهد شد.

 

 

 

جهت رویت لیست سندهای برگشتی مانند تصویر از قسمت حسابداری / اسناد حسابداری / لیست کلی اسناد موقت و انتخاب سند برگشتی (آیتم شماره 1)  می توانید لیست کل سندهای برگشتی را رویت نمایید.

 

عملیات انبارداری

تغییر کد کالا 

اگر بخواهید کد کالایی را تغییر دهید از این قسمت استفاده نمایید و همچنین زمانی که بخواهید دو کد کالا را با هم ادغام کنید، می توانید از این قسمت استفاده کنید.

 ازمنویامکانات / عملیات ویژه /عملیات انبارداری / تغییر کد کالا را انتخاب تا فرم زیر اجرا شود.در قسمت کد قدیم،کد کالایی را که باید تعویض شود را وارد کرده و در قسمت کد جدید، کدی را که باید به آن تغییر کند، وارد کنید در صورتی که کد کالا را نمی دانید، می توانید با استفاده از دکمه    کالای مورد نظر را از لیست انتخاب کنید.

در نهایت جهت اجرای درخواست روی دکمه تایید کلیک کنید.

 

برگشت از نهایی کردن فاکتورها 

تا زمانی که فاکتورهارا قطعی نکرده باشید امکان برگشت فاکتور جهت اعمال تغییرات وجود دارد این قسمت امکان برگشت از نهایی کردن فاکتورها را برای شما فراهم می کنید.

ازمنوی امکانات / عملیات ویژه / عملیات انبارداری / برگشت از نهایی کردن فاکتورها را انتخاب تا فرم روبرو اجرا شود. در قسمت شماره فاکتورها محدوده فاکتورهایی را که می خواهید برگشت از نهایی شوند را وارد کنید. در نهایت جهت اعمال تغییرات روی دکمه برگشت کلیک کنید.

توجه: اگر بخواهید یک فاکتور خاص را برگشت دهید کافی است که در قسمت از شماره، تا شماره  تنها شماره سریال همان فاکتور را وارد نمایید.

توجه : روش دیگر برگشت از نهایی کردن فاکتور، استفاده از منوی عملیات فاکتور، آیتم برگشت از نهایی است.

 

 

جایگذاری کد کالا در بارکد 

این امکان از مسیر انبارداری / عملیات ویژه / عملیات انبارداری / جایگذاری کد کالا در بارکد قابل دسترسی است و بارکد کلیه کالاها توسط این آیتم با کد کالا جایگذاری می شود.

حذف کالاهای بدون گردش 

می توانید با استفاده از این آیتم کلیه کالاهایی که گردش ندارند را حذف بفرمایید که از مسیر مسیر انبارداری / عملیات ویژه / عملیات انبارداری / حذف کالاهای بدون گردش قابل اجرا است.

صدور مجدد سند حسابداری فاکتور 

اگر بین سند حسابداری فاکتور و مقادیر فاکتور مغایرت بوجود آید این امکان وجود دارد که بتوانید سند حسابداری فاکتور را با توجه به مرجع آن آپدیت نمایید که از مسیر مسیر انبارداری / عملیات ویژه / عملیات انبارداری / صدور مجدد سند حسابداری فاکتور قابل اجرا است. 

 

 قیمت گذاری فاکتورها 

آیتم قیمت گذاری فاکتورها برای صدور سند حسابداری فاکتورهایی است که ارزش ریالی آن و صدور سند حسابداری آن ها به صورت اختیاری است مانند رسید و حواله های ایجاد شده از تعدیلات انبارگردانی که برای بحث ریالی آنها باید شماره سریال فاکتور را در قسمت شماره سریال وارد نمایید سپس مشتری و نوع فاکتور را انتخاب نمایید و دکمه ثبت را کلیک کنید این امکان در مسیر انبارداری / عملیات ویژه / عملیات انبارداری / قیمت گذاری فاکتورها قابل دسترسی است. 

 

تغییرات کلی بر روی قیمت فروش 

به منظور اعمال تغییرات کلی بر روی قیمت فروش این آیتم در برنامه وجود دارد و از مسیر انبارداری / عملیات ویژه / عملیات انبارداری/ اعمال تغییرات کلی بر روی قیمت فروش قابل دسترسی است و تصویر آن را در زیر مشاهده می کنید.

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید می توانید فی فروش کالاهایی که مد نظر دارید را به صورت درصدی و یا مبلغی افزایش بدهید و این تغییر قیمت را می تواند نسب به فی فروش ، فی آخرین فروش ، فی اول دوره و... باشد و یا بر روی گروه کالاهای خاصی اعمال شود. 

 

سایر عملیات 

تغییر وضعیت چک ها 

یافتن خطاهای چک ها

امکانات ویژه 

مدیریت کاربرها 

در این لیست کلیه کاربران برنامه را می توانید مشاهده نمایید و با استفاده از امکانات این فرم کلیه تنظیمات لازم را برای هر کاربر ایجاد نمایید که شامل اختصاص کدینگ و حدود دسترسی و موارد دیگر است. زمانیکه برنامه یک مرکز نصب و راه اندازی می شود به تعداد کلاینت های خریداری شده، کاربر ایجاد و دسترسی ها به صورت کلی با توجه به عملکرد هر کاربر، به آنها اختصاص داده می شود ولی کلیه این مراحل قابل تنظیم مجدد می باشد و کاربر مدیر می تواند حدود دسترسی و تنظیمات کاربران را با توجه به نیاز مجموعه اصلاح نماید.

لیست کاربرها 

برای مشاهده لیست کاربرها از مسیر امکانات / امکانات ویژه / مدیریت کاربرها  این آیتم را اجرا نمایید. کاربر ادمین پدر کاربر طراحان سیستم و کاربر طراحان سیستم پدر کاربر واسط دسترسی هاست و کاربر واسط پدر کاربر مدیر و کاربر مدیر پدر بقیه کاربران است با در نظر گرفتن این رابطه هر کاربر تنها می تواند کاربر خود و کاربران زیر مجموعه و یا فرزند خود را در لیست کاربران ببیند و فقط می تواند دسترسی هایی که خود داشته باشد به کاربران زیر مجموعه خود اختصاص بدهد. به همین دلیل در زمان نصب برنامه برای اولین بار کلیه دسترسی های برنامه به کاربر ادمین داده می شود و به جز چندین دسترسی خاص همه دسترسی ها به کاربر طراحان سیستم نیز داده می شود و در مرحله بعد دسترسی هایی که در محدوده کاربر مدیر است به کاربر واسط اختصاص داده می شود و سپس کلیه دسترسی های کاربر واسط به کاربر مدیر داده می شود.

برای بقیه کاربران با توجه به نوع کاربری ، یک سری دسترسی های کلی درنظر گرفته می شود.

به صورت پیش فرض لیست کلیه کاربران در زمان ورود به برنامه در قسمت نام کاربری دیده می شوند و کاربران کاربر خود را انتخاب و در برنامه وارد می شود ولی این امکان نیز وجود دارد که لیست کاربران از مشاهده خارج شوند و هر کاربر با زدن کد کاربری و کلید   “Enter”   و ثبت پسورد لاگین نماید و یا نام کاربری و رمز خود را در قسمت نام کاربری و رمز وارد نماید و لاگین کند.

با اجرای برنامه، نام کاربری آخرین کاربری که از روی آن سیستم لاگین کرده باشد نمایش می دهد.

توجه : اگر لیست کاربران در کلیه سال های مالی یکسان باشد و سال مالی پایه، مبدا خواندن لیست کاربران باشد که به صورت پیش فرض نیز چنین است، دسترسی های کاربران به آیتم ها(حدود دسترسی- شماره 6) پس از ایجاد هر سال مالی جدید، به همان صورت قبل خواهد بود.

 

 

 

ایجاد کاربر 

برای ایجاد یک کاربر بر روی دکمه ایجاد کلیک نمایید فرم زیر نمایش داده می شود، گروه کاربران (مدیریت، حسابداری، انبارداری، توزیع و فروش) می تواند متفاوت باشد (شماره 2)، نوع کاربر را تعیین نمایید که می تواند از نوع عادی، کاربر فقط جهت ورود، فقط جهت ثبت محصول و ... باشد کاربر عادی را انتخاب نمایید (شماره 3)برنامه به صورت خودکار کد کاربر را ایجاد می کند، نام کاربری، رمز عبور و رمز گزارشات، کد پرسنلی، نام و نام خانوادگی  را وارد نمایید (شماره های4،5،6،7) می توانید نام کاربر را به صورت لاتین ایجاد نمایید که اگر زمانی نیاز شد کاربر نام خود را در فرم لاگین وارد نماید، امکان پذیر باشد. برای اینکه کاربری بتواند در برنامه دریافت وجه نقد را انجام بدهد که از طرق مختلف از جمله فرم دریافت، فرم فاکتور انجام پذیر است برای کاربر کدینگ حساب صندوق را اختصاص بدهید و اگر آن را نمی دانید با استفاده از دکمه  آن را جستجو کنید(شماره 9).

برای اینکه کاربر بتواند سندها، فاکتورها ، اسناد دائم و قبض صندوق روزهای گذشته را ویرایش نماید، تعداد روز قابل قبول را در این قسمت می توانید وارد نمایید(شماره 10)

برای دسترسی به برخی از فرم ها از جمله تنظیمات سیستم نیاز است که کاربر در این قسمت تیک مدیر سیستم را داشته باشد(شماره 11)

اگر تیک دسترسی کامل به کدینگ حسابداری برای یک کاربر تیک دار باشد(شماره12) نیازی به دسترسی جزئی به کدینگ ندارد و در صورتی که این گزینه را فعال نمایید گزینه های بعد از آن که در مورد دسترسی به کدینگ و گزارش هاست غیرفعال می شود(شماره 13،14).

در شماره 15 حداکثر تخفیف  مجاز کاربر که می تواند در ایجاد فاکتور تخصیص بدهد، به درصد مشخص می شود.

در آیتم شماره 16 می توانید سال مالی پیش فرض کاربر را مشخص نمایید که با ورود به برنامه وارد آن سال مالی می شود.

توجه : در همین فرم می توانید تنظمیات شخصی هر کاربر را تغییر دهید که در قسمت سایر تنظیمات توضیحات بیشتر در این مورد داده شده است.

در نهایت برای ایجاد کاربر روی دکمه ایجاد (شماره 18)  کلیک نمایید.

 

مدیریت کدینگ سیستم 

پس از ایجاد کاربر اگر نیاز بود که کاربر عملیات دریافت چک و سایر مراحل چک را انجام بدهد و کدینگ های ایجاد اسناد دریافتی هر کاربر به صورت مجزا باشد، دکمه مدیریت کدینگ سیستم (شماره 17)  را کلیک نمایید و کدینگ های مربوط به اسناد دریافتنی موجود، واگذار شده، وصول شده و بلامحل را تکمیل نمایید. 

تصویر مربوط به فرم مدیریت کدینگ سیستم را در شکل زیر مشاهده می نمایید، به منظور هر تغییر روی سطر مورد نظر کلیک نمایید که انتخاب شود و دکمه تغییر را کلیک نمایید، کدینگ مورد نظر را با استفاده از دکمه    از لیست کدینگ انتخاب نمایید و دکمه ثبت را کلیک کنید.

 

 

سایر اطلاعات:

اگر بخواهیم ویزیتور پیش فرض تعریف کنیم که به صورت اتومات به هنگام ثبت فاکتور انتخاب شود از این بخش انتخاب می کنیم. بدین صورت که مانند تصویر پس از فعال کردن این قسمت تیک "این کاربر ویزیتور است" را می زنیم و در قسمت کد ویزیتوری ، کد ویزیتوری که می خواهیم به صورت پیش فرض از آن استفاده شود وارد می کنیم که هم می توان کد کاربر جاری را وارد نمود و هم ویزیتوری دیگر.

لازم بذکر است با تیک دار کردن "انتخاب ویزیتور جهت فاکتور اجباری باشد"به هنگام ثبت فاکتور علاوه بر اینکه ویزیتور پیش فرض انتخاب می شود دیگر قابل تغییر نخواهد بود.

تغییر کاربر 

برای تغییر یک کاربر آن را از لیست کاربران انتخاب و دکمه تغییر را کلیک نمایید فرم جزییات نمایش داده می شود تغییرات  مورد نظر را  اعمال و دکمه ثبت را کلیک نمایید.

حذف کاربر 

برای حذف یک کاربر آن را از لیست کاربران انتخاب و دکمه حذف را کلیک نمایید، توجه داشته باشید که می توانید به جای حذف، کاربر را غیرفعال نمایید. 

 حدود دسترسی 

به منظور تغییرات دسترسی به فرم ها و اطلاعات به صورت جزیی برای هر کاربر، می توانید از فرم حدود دسترسی استفاده نمایید که در فرم لیست کاربرها از مسیر امکانات / امکانات ویژه / مدیریت کاربرها قابل دسترسی است و در تصیویر زیر با شماره 6 مشخص شده است.

 

 

به منظور تغییر دسترسی های کاربر، آن را از لیست کاربران انتخاب و دکمه حدود دسترسی(شماره6) را کلیک نمایید فرم زیر نمایش داده می شود که به صورت کلی مشابه با فرم درختی برنامه بیلان است و در کنار هر آیتم یک باکس وجود دارد که با تیک دار شدن آن و انتخاب دکمه ثبت دسترسی به کاربر داده می شود و با برداشتن تیک این باکس و کلیک دکمه ثبت دسترسی از کاربر گرفته می شود.

توجه داشته باشید ساختار دسترسی به صورت درختی است و اگر دسترسی به سرگروه یک قسمت از کاربر گرفته شد دسترسی کاربر به زیر مجموعه آن قسمت نیز از کاربر گرفته خواهد شد.

با کلیک بر روی هر سرشاخه و کلیک فلش آبی رنگ که در بالای فرم نمایش داده شده است زیرمجموعه آن باز می شود و اگر در حالت باز باشد با کلیک فلش آبی رنگ روبه بالا شاخه مورد نظر بسته می شود.

می توانید برای دادن دسترسی کل یک زیرشاخه بر روی سرشاخه کلیک راست نمایید و انتخاب همه زیر مجموعه را تیک دار نمایید و برعکس.

 

 

 

اگر برروی هر نود از درخت دسترسی کلیک راست نمایید، فرم زیر نمایش داده می شود، امکانات آن با شماره ها مشخص شده اس،که بر روی هر کدام که کلیک شود می توانید در مورد نحوه تغییرات انتخاب هایی داشته باشید.    

 

 اگر بر روی دکمه عملیات که در فرم دسترسی کاربر مشاهده می نمایید کلیک نمایید فرم زیر نمایش داده می شود. 

 

کپی کردن دسترسی ها به و یا کپی کردن دسترسی ها از برای کپی کردن دسترسی های کاربران استفاده می شود. پس از انتخاب هر یک فرم کپی دسترسی ها مشاهده می شود(شماره 2،3) که تصویر آن را در شکل زیر مشاهده می کنید، با توجه به اینکه حدود دسترسی مربوط به چه کاربری انتخاب شود، دسترسی ها به کاربر انتخاب شده کپی می شود، کاربر مورد نظر را کلیک نمایید و آیتم هایی که نیاز به کپی دارند (کدینگ، انبار،گروه کالا،...) را تیک دار نمایید و دکمه ثبت را کلیک کنید.

 

 

توجه :  اگر در لیست کاربران که در بخش حدود دسترسی در مورد آن صحبت شد، بر روی یک کاربر کلیک راست نمایید فرم زیر نمایش داده می شود، که هر یک از موارد را می توانید انتخاب نمایید که در واقع منوی دیگری برای کلیه امکانات لیست کاربران می باشد که در بخش های قبلی در مورد آن ها توضیحات لازم داده شد.

 

 

 دسترسی به کدینگ 

اگر در اطلاعات کاربر تیک دسترسی کامل به کدینگ حسابداری باشد، دیگر نیازی به دسترسی جزیی به کدینگ حسابداری (کدینگ هایی که بتواند آن ها در قسمت لیست کدینگ و یا دفاتر مشاهده کند) ندارد، اگر نیاز به دسترسی جزیی بود کاربر مورد نظر را از لیست کاربران انتخاب و دکمه دسترسی به کدینگ را کلیک نمایید، فرم دسترسی به کدینگ را در شکل زیر مشاهده می کنید، نام کدینگ به صورت درختی با همان سلسله مراتبی که در دفاتر هستند در این قسمت قابل مشاهده است، برای اعمال دسترسی بر روی هر نود کلیک نمایید و باکس آن را تیک دار کنید و دکمه ثبت را کلیک کنید.

 

 

به منظور راحتی اختصاص دسترسی در این قسمت می توانید بر روی نود پدر راست کلیک نمایید فرم زیر نمایش داده می شود.

 

دسترسی به انبار 

هر کاربر برای مشاهده لیست فاکتورها و انبارها نیاز به دسترسی انبارها دارد، به منظور اعمال دسترسی به انبار و یا کلیه انبارها به هر کاربر، کاربر مورد نظر را از لیست کاربران انتخاب و بر روی دکمه دسترسی به انبار کلیک نمایید، فرم زیر نمایش داده می شود، برای اضافه کردن هر انبار بر روی دکمه اضافه کلیک نمایید، نام انباررا انتخاب و دکمه ثبت را انتخاب کنید. می توانید از دکمه دسترسی به منظور مشاهده دسترسی کاربران به یک انبار استفاده نمایید.

 

 

 دسترسی به گروه کالا 

به منظور مشاهده لیست فاکتورها و کالاها نیاز به دسترسی گروه های کالاست، به منظور اعمال دسترسی به گروه کالا به هر کاربر، کاربر مورد نظر را از لیست کاربران انتخاب و بر روی دکمه دسترسی به گروه کالا کلیک نمایید، فرم زیر نمایش داده می شود، برای اضافه کردن هر گروه کالا بر روی دکمه اضافه کلیک نمایید، نام گروه کالا را انتخاب و دکمه ثبت را انتخاب کنید. می توانید از دکمه دسترسی به منظور مشاهده دسترسی کاربران به یک گروه کالا استفاده نمایید.

 

 

 دسترسی به سند 

برای مشاهده لیست فاکتورها و اسناد حسابداری کاربران دیگر، نیاز به دسترسی به سند کاربر ایجاد کننده داریم، به منظور اعمال این دسترسی به یک کاربر، کاربر مورد نظر را از لیست کاربران انتخاب و بر روی دکمه دسترسی به سند کلیک نمایید، فرم زیر نمایش داده می شود، برای اضافه کردن دسترسی به سند کاربران دیگر بر روی دکمه اضافه کلیک نمایید، نام کاربر را انتخاب و دکمه ثبت را انتخاب کنید، به صورت سیستمی هر کاربر به اسناد ایجاد شده توسط خود دسترسی دارد.

 

 

کپی کردن کاربرها 

این آیتم به منظور کپی یک کاربر در سال مالی مقصد استفاده می شود و برای زمانی استفاده می شود که لیست کاربران در سال های مالی متفاوت باشد، چرا که این امکان وجود دارد که هر سال مالی لیست کاربران متفاوتی داشته باشد، بدین منظور آیتم کپی کردن کاربرها را می توانید از مسیر امکانات / امکانات ویژه اجرا نمایید، کاربری که قرار است در سال مالی دیگر ایجاد شود انتخاب و سال مالی مقصد را نیز انتخاب نمایید و دکمه ثبت را کلیک کنید.

 

 

 تعریف دسترسی 

در مورد اعطای دسترسی ها به کاربران در قسمت های قبل توضیحات لازم داده شد، یک سری از اطلاعات برنامه به صورت گزارش در اختیار کاربران قرار می گیرد، به منظور تغییر دسترسی (رویت و یا عدم رویت ) فیلد و یا فیلدهایی از گزارش می توانید از این قسمت استفاده نمایید، ابتدا فرم تعریف دسترسی را از مسیر امکانات / امکانات ویژه / مدیریت کاربرها / تعریف دسترسی اجرا نمایید، دکمه اضافه را کلیک کنید یک عنوان اصلی برای دسترسی نیاز دارید آن را اضافه نمایید بر روی لیست آیتم های زیر مجموعه کلیک کنید عنوان آیتم زیر مجموعه را وارد نمایید به عنوان مثال آیتم رویت مبالغ فاکتور با سرگروهی بنام دسترسی رویت مبلغ را اضافه نموده ایم. 

 

 

فرم لیست آیتم های زیرمجموعه را در تصویر زیر مشاهده می کنید.  

 

 

 

می توانید از همین قسمت کاربرانی که باید این دسترسی برای آنها اعمال شود را انتخاب نمایید، بدین منظور آیتم را انتخاب و دکمه لیست کاربرهای زیر مجموعه را کلیک کنید، کاربر مورد نظر را انتخاب و دکمه ثبت را کلیک کنید.

در ادامه در مورد نحوه اعمال دسترسی در بخش  مدیریت فیلدها توضیحات لازم داده می شود.

 

 

تنظیمات گزارش ها 

یکی از نقاط بسیار قوی در این برنامه قسمت گزارشات می باشد. این قسمت بصورت کاملاً پویا طراحی شده بصورتی که کاربر خود می تواند بدون کوچکترین تغییر از سوی شرکت نحوه گزارش گیری شامل نوع گزارش  فیلدها، نوع چیدمان فیلدها، نوع مرتب سازی و ... را تعیین کنید.

دراین قسمت شما می توانید انواع گزارشها را رویت و چاپ نمائید. کلیه اعمالی که در سیستم انجام می شود از طریق گزارشات قابل پیگیری می باشد.

 جهت گرفتن گزارش از کلیه قسمتها می توانیداز این امکان استفاده کنید. بصورتی که بر حسب نیاز هر گزارش کلید میانبری درفرم مربوطه جهت دسترسی سریع کاربر در نظر گرفته شده است. اما کلیه گزارشات از طریق منوی گزارشات قابل دسترسی می باشد. 

به عنوان مثال گزارشی مانند گردش حساب به صورت زیر به صورت پیش فرض دارای چندین فیلتر از جمله تاریخ ، شماره سند و ... می باشد که در تصویر زیر مشاهده می کنید. فیلتر های گزارش، مرتب سازی اطلاعاتی که نمایش داده می شوند و لیست فیلدهایی که نمایش داده می شوند در این گزارش و کلیه گزارش ها قابل تغییر است.

 

 نحوه مرتب سازی 

اگر روی فیلد مرتب سازی کلیک نمایید فرم زیر نمایش داده می شود، همانطور که مشاهده می کنید امکانات فرم شماره گذاری شده اند، فیلدهایی که چک باکس کنار آنها تیک دار باشد در مرتب سازی خروجی شرکت می کنند ومواردی که بالاتر باشد اولویت بیشتری دارد، روی فیلد مورد نظر کلیک نمایید که انتخاب شود برای جابجایی فیلدها یا همان تغییر اولویت آنها می توانید از دکمه های جهتی که با شماره های 1 و 4 مشخص شده اند. برای حذف یک فیلد از قسمت مرتب سازی آن را انتخاب و از دکمه شماره 2 استفاده نمایید. به منظور تغییر نحوه مرتب سازی (صعودی، نزولی) فیلد مورد نظر را انتخاب و دکمه شماره 3 را کلیک کنید، در نهایت پس از تغییرات دکمه ثبت را کلیک نمایید.

مثلاً اگر بخواهید گزارشی را به ترتیب نام خانوادگی و نام مرتب کنید، ابتدا نام و نام خانوادگی را انتخاب کرده و سپس با استفاده از دکمه های بالا و پایین طوری مرتب کنید که نام خانوادگی اول و نام در ردیف دوم قرار بگیرد. در نهایت جهت ذخیره تغییرات روی دکمه ثبت کلیک کنید 

 

 

نحوه تغییر فیلدها 

شما می توانید فیلدی را اضافه ، حذف و یا محل قرار گیری آنرا در گزارش تغییر دهید. بدین منظور در گزارش دکمه لیست فیلدهای گزارش را کلیک نمایید، فرم زیر نمایش داده می شود،

جهت حذف کافی است فیلد مورد نظر را انتخاب و سپس روی دکمه حذف (که با علامت ضربدر مشخص شده) کلیک کنید. جهت جابجایی فیلدها ، ابتدا فیلد مورد نظر را انتخاب و سپس با استفاده از دکمه های بالا و پایین موقعیت آنرا تغییر دهید.در نهایت جهت ذخیره تغییرات روی دکمه ثبت کلیک کنید.

دکمه شماره 5 : به منظور خواندن اطلاعات فیلدهای گزارش از دیتابیس استفاده می شود در واقع کلیه فیلدهایی که در گزارش وجود ندارند و به صورت پیش فرض بوده اند، ازدیتابیس خوانده می شود.

دکمه شماره 6 : کلیه فیلدهای گزارش را حذف می کند.

شماره 7 : برای کپی کلیه فیلدهای این گزارش به گزارش دیگر استفاده می شود، با انتخاب آن فرم دیگری برای انتخاب گزارش مبدا نمایش داده می شود (بدیهی است که کپی کردن فیلدهای یک گزارش به گزارش دیگر تنها در صورتی که کوئری گزارش مقصد طبق فیلدهای جدید تغییر کند قابل استفاده هستند)

 

 

به منظور اضافه کردن یک فیلدخاص به گزارش دکمه شماره 3 را کلیک نمایید، فرم زیر نمایش داده می شود، که در عنوان آن نام گزارش یعنی گردش حساب را نمایش می دهد.

اگر بخواهید فیلدی را از گزارش های دیگر به گزارش مورد نظر(که دراین مثال گزارش گردش حساب است) اضافه کنیم، روی سطر مورد نظر کلیک نمایید (با استفاده از سرستون ها فیلد مورد نظر را جستجو کنید) و دکمه انتخاب را کلیک کنید.

اگر بخواهید ببنید که گزارش فعلی چه فیلدهایی دارد بر روی دکمه نمایش فقط فیلدهای این گزارش (شماره 3) کلیک کنید  . 

 

 

 

اگر بخواهید فیلد جدیدی را به این گزارش اضافه نمایید دکمه اضافه را کلیک نمایید، فرم زیر نمایش داده می شود، اطلاعاتی که در این فرم مشاهده می کنید شامل نام فیلد (به صورت لاتین- شماره 1)، طول فیلد(شماره 2)، قالب بندی (نحوه نمایش - شماره 3) ، لینک به (مانند فیلد کد کالا که با کلیک بروی آن اطلاعات کالا را نمایش می دهد- شماره 4)، نام فونت (می توان آن را انتخاب نکرد- شماره 6)، در مورد دسترسی و تعریف دسترسی فیلدهای گزارش در قسمت   تعریف دسترسی توضیحات لازم داده شد، اگر باکس آیتم شماره 7 را تیک دار نمایید می توانید جهت رویت و یا عدم رویت این فیلد در گزارش، عنوان دسترسی قبلا تعریف شده را از قسمت شماره 8 انتخاب نمایید، اگر در قسمت شماره 8 دکمه    را کلیک کنید، می توانید لیست کاربرانی که این دسترسی برای آنها اعمال می شود انتخاب نمایید.

عنوان فیلد، همان نام فیلد در گزارش است (شماره 9)، چیدمان (چپ - راست -وسط - شماره 11)، این فیلد حاصل جمع داشته باشد و یا نه (شماره 13 باید تیک دار شود) و ... در نهایت بر روی دکمه ثبت کلیک نمایید. 

 

   

 نحوه گزارش گیری و چاپ گزارش 

ابتدا گزارش مورد نظر را انتخاب کنید. پس از این کار پنجره ای باز می شود که بر حسب نوع گزارش آیتم های گوناگونی دارد.

پس از تعیین کردن محدوده گزارش جهت رویت نتیجه  روی دکمه تایید کلیک کنید. با این کار در صورت موجود بودن گزارش، نتیجه گزارش نمایش داده خواهد شد. 

شما می توانید پس از انتخاب نوع گزارش و رویت نتیجه گزارش، عملیات مختلفی مانند رویت(از علامت های جهتی به منظور حرکت در بین صفحات گزارش استفاده نمایید)، جستجو (با استفاده از آیکن دوربین و یا کلیدهای ترکیبی   “Ctrl+F”  )، ذخیره (با فرمت های اکسل که در بسیاری از گزارش ها امکان پذیر است)   و چاپ بر روی آن انجام دهید. جهت چاپ گزارش کافی است در فرمی که نتیجه گزارش را مشاهده می کنید کلید   “F4”   را زده و یا بر روی آیکن پرینتر در گوشه سمت چپ بالا کلیک کنید.

 

مدیریت گزارش ها 

از قسمت مدیریت گزارش ها می توان برای تغییر گزارش ها استفاده کرد، بدین منظور فرم آن را می توانید از مسیر امکانات / امکانات ویژه اجرا نمایید که تصویر آن را در زیر مشاهده می کنید، عنوان گزارش  از قسمت شماره 1 قابل انتخاب است، می توانید با استفاده از یکی از فیلدهای خروجی صفحات گزارش را تفکیک نمایید نام لاتین آن را در باکس مقابل این عنوان وارد نمایید.

در قسمت SQL Code   کد رویه جستجوی اطلاعات از دیتابیس برنامه موجود است که شامل فیلدهای اطلاعاتی لازم برای هر گزارش می باشد، در قسمت شماره 3 فیلتر های گزارش قابل تغییر هستند اگر فیلدی را تیک دار نمایید و دکمه ثبت را کلیک نمایید به گزارش اضافه می شود به عنوان مثال بسیاری از گزارش ها شامل فیلتر تاریخ هستند که به صورت از تاریخ - تا تاریخقابل مشاهده است، به صورت پیش فرض هر گزارش شامل فیلترهای لازم می باشد، برای اضافه کردن فیلتر بیشتر می باید با ماهیت گزارش هماهنگی لازم داشته باشد در غیر این صورت در زمان گزارش گیری خطایی را خواهید دید، دکمه حذف همه برای حذف کلیه فیلترهای گزارش می باشد.

در قسمت اندازه کاغذ سایز خروجی گزارش را مشاهده می کنید، به طور کلی این موارد نیاز به تغییر توسط کاربر ندارد به جز مواردی که حالت خاصی پیش آید (آیتم شماره 4).

 

 

 

اگر آیتم امضا زیر گزارش را تیک دار نمایید، استفاده از امضاهای پیش فرض فعال می شود، می توانید دکمه رویت امضاها را کلیک نمایید، فرم لیست امضاها نمایش داده می شود که در تصویر زیرآن را مشاهده می کنید، در قسمت عنوان می  توانید نام و یا عنوان شخص را وارد نمایید و سپس بر روی دکمه ای که با شماره 3 مشخص شده کلیک نمایید یک منوی دو آیتمی شامل 1- کاربرجاری 2 - کاربر ایجاد کننده نمایش داده می شود که با انتخاب هریک، نام فیلد آن در قسمت نام صاحب امضا قرار میگیرد، نمایش کاربر جاری به معنی نمایش نام کاربری است که گزارش را با کاربر خود مشاهده می کند و منظور از کاربر ایجاد کننده، نام کاربری است که اطلاعات سند و یا فاکتور توسط وی ایجاد شده است(آیتم شماره 5)

 

 

 در مورد فعال سازی آرم در بخش تنظیمات سیستم-تنظیمات شبکه در قسمت  تنظیمات شبکه توضیحات لازم داده شد، اگر باکس نمایش آرم را از تیک خارج نمایید در گزارش انتخاب شده، آرم تنظیم شده نمایش داده نمی شود(شماره 6)

اگر تیک عدم نمایش عنوان فیلدهای در هر صفحه را بگذارید، عنوان ستون های گزارش در گزارش های چند صفحه در صفحات دوم به بعد نمایش داده نمی شود(شماره7)

اگر آیتم عدم نمایش تاریخ گزارش را تیک دار نمایید تاریخ گزارش در چاپ آورده نمی شود(شماره 8)

اگر آیتم چاپ مستقیم را تیک دار نمایید در گزارشی که شامل این تغییر شود، پس از تایید فرم گزارش نمایش اولیه گزارش انجام نمی شود و مستقیما به پرینتر ارسال می شود. 

 

با استفاده از دکمه جدید می توانید یک گزارش جدید ایجاد نمایید، با انتخاب دکمه ثبت تغییرات ذخیره می شوند(شماره 10)

با دکمه فیلدها می توانید فرم لیست فیلدهای فعلی گزارش را مشاهده و یا آنها را تغییر بدهید(شماره 12)

با استفاده از آیتم مرتب سازی(شماره 13) می توانید لیست فیلدهایی که می توانند برای مرتب سازی گزارش اعمال شوند، مشاهده و تغییر دهید (توضیحات لازم در این مورد در بخش  نحوه مرتب سازی داده شده است)

با کلیک بر دکمه فیلدها (شماره 12) لیست فیلدهای گزارش نمایش داده می شود، کلیه آیتم های این فرم و نحوه تغییرات فیلدها (اضافه، تغییر، حذف) در بخش   نحوه تغییر فیلدها به تفضیل توضیح داده شده است.

استفاده از آیتم شماره 14 می توانید طراحی گزارش را تغییر بدهید، به منظور تغییر طراحی یک گزارش می باید برنامه ActiveReport   بر روی سیستم مورد نظر نصب باشد (تغییرات طراحی و    SQL Codeاز جمله مواردی هستند که در اختیار کاربر ادمین نرم افزار می باشند)

 مدیریت فیلدها 

با استفاده از قسمت مدیریت فیلدها که از مسیر امکانات / امکانات ویژه قابل اجرا است می توانید لیست کلیه فیلدهای گزارش ها را مشاهده نمایید که تصویر آن را در زیر مشاهده می کنید.

امکانات این فرم شامل اضافه، تغییر، حذف یک فیلد می باشد، در مورد اضافه کردن فیلد و تغییرات فیلدها در بخش   نحوه تغییر فیلدها  توضیحات لازم داده شد. 

 

 

 حذف کدینگ حسابداری 

اگر نیاز به حذف کلیه کدینگ های موجود داشتید می توانید از این آیتم استفاده نمایید که در مسیر امکانات / امکانات ویژه قرار دارد.

مدیریت کدینگ سیستم   

بسیاری از رویدادهایی که بصورت اتوماتیک در برنامه رخ می دهد، مانند معرفی کدینگ های خرید و فروش به منظور ایجاد اسناد فاکتوره، اسناد چک ها(کدینگ های اسناد دریافتنی / پرداختنی)، افتتاحیه(کدینگ های اول دوره) و سودوزیان، بانکها، اسناد تضمینی(کدینگ های اسناد تضمینی دریافتنی / پرداختنی)، موجودی ( کدینگ های اول دوره و پایان دوره)، بدهکاران خودرو و ... در این بخش نیاز به تنظیمات اولیه دارند، البته زماتی که برنامه نصب می شود این تنظیمات پیش فرض وجود دارند و اگر نیاز به تغییر بود، می باید توسط کاربر ادمین نرم افزار اعمال شود.

علاوه بر تنظیمات مربوط به معرفی کدینگ ها، بسیاری از عناوین مانند نوع اسناد، وضعیت اسناد، نوع عملیات های یک قسمت مانند دریافت / پرداخت، نوع اشخاص ، نوع حساب های بانکی ، میانبر های صفحه و ... از قسمت امکانات / امکانات ویژه/مدیریت کدینگ سیستم قابل تغییر است. 

 

مدیریت فاکتورها 

چاپ فاکتورها با فرمت های مختلف از جمله فرمت های دارایی امکان پذیر است، به منظور تغییر هر یک از فرمت های موجود و یا اضافه شدن یک فرمت جدید می توانید فرم مدیریت فاکتورها را از مسیر امکانات / امکانات ویژه اجرا نمایید تصویر زیر به شما نمایش داده می شود، کلیه امکانات فرم شماره گذاری شده اند.

 ایجاد فاکتور جدید  

به منظور یک فرمت جدید می توانید از دو روش زیر استفاده نمایید.

1-کپی از فاکتورهای قبلی و اصلاح آن : اگر فاکتور جدید مشابه یکی از فاکتورهای قبلی باشد بهترین روش استفاده از کپی است، بدین منظور فاکتور را از قسمت عنوان فاکتور انتخاب نمایید و دکمه ذخیره در فاکتور جدید را کلیک نمایید (با شماره 9 مشخص شده)، یک فرمت فاکتور جدید به همان نام و کلمه جدید در انتها ایجاد می شود که می توانید نام آن را از قسمت شرح فاکتور تغییر بدهید.

 

  2- ایجاد یک فاکتور جدید: دکمه جدید (شماره 10) را کلیک نمایید، اطلاعات فرم خالی می شود که می توانید اطلاعات یک فرمت جدید را وارد نمایید و دکمه ثبت را کلیک کنید.

 تغییر فاکتور  

 نام نمایشی فاکتور، نامی است که در زمان انتخاب فرمت جهت چاپ مشاهده می شود، نوع کاغد، سایز خروجی گزارش را برای چاپ مشخص می کند، می توانید برای فاکتورهایی که برروی کاغذ سربرگ دار چاپ می کنید حاشیه ها را با توجه به سایز تصاویر کاغد تغییر بدهید.

یک فرمت چاپ فاکتور در قسمت نوع فاکتور می تواند به صورت اختصاصی برای یک مشتری خاص باشد و به همین دلیل نوع فاکتور را می توانید تغییر بدهید.

 با استفاده از دکمه فیلدها می توانید فیلدهای چاپ را تغییر (اضافه، تغییر،حذف، جابجا) نمایید.

با دکمه رویت فاکتور وارد قسمت طراحی فاکتور می شوید که این قسمت معمولا در اختیار کاربر ادمین نرم افزار می باشد. 

 

مدیریت میزکار 

میزکار هر کاربر می تواند شامل یک سری از میانبرهای برنامه باشد، در مورد اضافه کردن میانبرهای برنامه به میزکار در قسمت  میانبر های روی صفحه توضیحات لازم داده شد، اگر بروی یک فضای خالی در میز کار کلیک راست نمایید، فرم زیر نمایش داده می شود، که بخش اول در مورد نحوه مرتب سازی آیتم های میزکار است که به صورت پیش فرش بر اساس بیشترین موارد اجرا می باشد، بخش دوم در مورد تنظیمات آیکن های برنامه است، مدیریت آیکن ها در بخش   مدیریت آیکن ها توضیح داده می شود. 

 

 

 مدیریت آیکن ها 

اگر بخواهید آیتمی را بر اساس آیکن مورد نظرتان در میز کار مشاهده نمایید می توانید از مدیریت آیکن ها استفاده نمایید و یا بر روی آیکن آن در میزکار کلیک راست نمایید و از منویی که باز می شود تغییر آیکن را انتخاب نمایید.

در روش اول می توانید مدیریت آیکن را از مسیر امکانات / امکانات ویژه اجرا نمایید که فرم آن را در تصویر زیر مشاهده می کنید، ابتدا کاربر مورد نظر را از قسمت شماره 1 انتخاب سپس از منوی درختی آیتم مورد نظر را انتخاب و با استفاده از دکمه انتخاب آیکن تصویر مورد نظر را از مسیری که در آن قرار دارد، انتخاب نمایید.

 

 

به منظور تغییر آیکن های میزکار هر کاربر می تواند بر روی آیتم مورد نظر در میز کار کلیک راست نمایید منویی به صورت زیر را مشاهده می کند که می توانید از آیتم تغییر آیکن استفاده نمایید، با انتخاب عدم نمایش آیتم از میزکار حذف می شود، با تغییر نام می توانید عنوان آیتم را تغییر بدهید، با انتخاب تغییر آیکن مسیری برای بارگذاری تصویر جدید نمایش داده می شود و برگشت به صورت پیش فرض  تصویر آیتم را به صورت پیش فرض برنامه بر می گرداند.